9) OSMANLI’DA MİLLETVEKİLİ OLMA KRİTERLERİ

Yayin Tarihi 10 Kasım, 2007 
Kategori KÜLTÜREL, SİYASİ

 

OSMANLI DEVLETİNDE

MİLLETVEKİLİ OLMA KRİTERLERİ 

image001.jpg

 

Birincisi: Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

İkincisi: Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir arayan toplamaya muktedir olmalıdır.

Üçüncüsü: Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

Dördüncüsü: Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.

 Beşincisi: Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürekler.

 Altıncısı: Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

Yedincisi: Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

Sekizincisi: Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

Dokuzuncusu: İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

Onuncusu: Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

Onbirincisi: Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar. 

KAYNAK: Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi katalogunda 9521/2′ sayıyla kayıtlı “İslamiyet ve Meşrutiyet” isimli eserde bulmak mümkün.    

Yılmaz KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“9) OSMANLI’DA MİLLETVEKİLİ OLMA KRİTERLERİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Şubat, 2008 03:59

  YUKARIDAKİ ARASTIRMA YAZINIZ MÜKEMMEL.
  *LTFN.BANA GÖNDEREBILIRMIYDINIZ.
  -BUNU GÖNDERMEK ISTEDIGIM YERLER VAR.
  -CÜNKÜ/ANKARA..TOZDUMANMIS!!
  *E!TABİİ..BUNLAR İTHALMİS..ONDAN GALIBA?
  -YOKSA GERCEK ANADOLU BUYSA..SASIRDIM!
  *OYSA BİZİM İCİN HEP COK MÜHİMDİLER.

Yorum yap