99) TÜRK BİRLİĞİNE DARBE!

Yayin Tarihi 9 Nisan, 2009 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

image00120.jpg

AKP’nin Ermeniye sınır açma kararlılığı, Azerbaycan’ı çileden çıkardı. Hızla birbirini izleyen ve yalanlanmayan gelişmeler üzerine bir araya gelen iktidar ve muhalefet, Türkiye’yi uyaran bir açıklama yayımladı.

Bu tuzağa düşülmemeli
AÇIKLAMADA, “Türk-Ermeni sınırının açılması Ermenistan’a ekonomik ve manevi destek anlamına gelir. Hem Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem de Türk birliği ülküsü ciddi bir darbe alır” denildi.

Zor kararlar arefesinde…
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin milli çıkarlarını korumak için Ankara’ya karşı atacağı adımları hesaplıyor.

Türk birliğine darbe
Azerbaycan’da iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri, “Ermenistan sınırının açılması yönündeki girişimler, Türk birliği düşüncesine ciddi darbedir” diyerek Türkiye’yi uyardı

Azerbaycan’da iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileri ilk kez bir ortak açıklamaya imza attı. Azerbaycan, Türkiye’yi, Ermenistan sınırını açmaması konusunda uyardı. Türk yetkililerin Ermenistan ile sınırları açma ve diplomatik ilişkiler kurma yönünde sürdürdükleri görüşmelerin Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine ve Türk birliği düşüncesine ciddi darbe olabileceği açıklandı. Sınırın açılmasının Ermenistan’a ekonomik ve manevi destek anlamına geleceğinin vurgulandığı açıklamada bunun Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili barış görüşmelerini olumsuz etkileyeceği ifade edildi.  Bu arada ülkede Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılmasına karşı internette de kampanya başlatıldı.

Gül ve Erdoğan’a mektup

Öte yandan, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılmaması isteğiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerine mektup gönderdi. Federasyon Başkanı Bilal Dündar, ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyaretinin ardından Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısının açılması gerektiği yönünde bir görüş ortaya çıktığını ileri sürerek, bu görüşün yanlış olduğunu belirtti. Dündar, mektupta yer alan görüşleri şöyle açıkladı:

Hangi yüzle istiyorlar?

Azerbaycan ve Anadolu halkı bir bedenin iki uzvu gibidir. 70 yıllık baskı rejimleri, ayrılıklar bu bütünselliği ortadan kaldıramamıştır. Rusya’nın desteğini alan Ermeniler, Azerbaycan topraklarının yüzde 25’ini işgal etmiştir. Bu işgal sırasında tarihte eşi benzeri görülmemiş katliamlar yapılmış ve soykırımı gerçekleştirilmiştir. Sırf bir gecede işgal ettikleri Hocalı kasabasında 613 insanı katlettiler. Bugün 1 milyon Azerbaycanlı yerinden yurdundan kovulmuş ve perişan bir vaziyettedir. İşgal edilen topraklar Azerbaycan’a verilmeden bu yara asla kapanmaz ve hiçbir sorun çözülemez. Durumun kötülüğü ortadayken bugün Türkiye’ye dış baskılar yapılarak Ermenistan kapısının açılması istenmektedir. Doğu Anadolu’yu ’Batı Ermenistan’ilan edenler, Ağrı Dağı’nı ’Ararat’adıyla sınırlarında gösterenler, Büyük Ermenistan rüyası ile yaşayıp işgal ve soykırım yapanlar hangi sınır kapısının ne yüzle açılmasını isterler?”

Kardeşlik bozulmak isteniyor
Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, “Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıması, sözde soykırım iddialarından vazgeçilmesi halinde sınırların açılması gündeme gelebilir” dedi. Sultanoğlu, “Son günlerde görüyoruz ki her geçen gün daha da güçlenen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinden rahatsız olanlar, bu kardeşliği bozmaya çalışıyorlar. Bu gibi konularda her zamankinden daha da uyanık olmamız gerekmektedir. Bu bizi üzüyor” dedi.

Ermenistan sınır kapısının açılması için sürdürülen çabalar, Azerbaycan Meclisi tarafından tepki gördü. İktidar ve muhalefet partileri bunun Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşliği zedeleyeceğini söylediler.

Menfaatlerimize ters bir adım olur
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların açılmasına karşı olduklarını ve bu kararlarından dönmediklerini açıkladı. Memmedyarov, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır görüşmeleri konusunda daha önceden açıklama yapmıştım, bu açıklamaya ekleyecek herhangi bir ey düşünmüyorum” dedi. Memmedyarov, sınır konusunda geçtiğimiz günlerde Gürcistan temasları sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye Ermenistan’a sınırlarını Azerbaycan’ın topraklarını işgal ettiği ve Azeri halkını göçmen durumuna düşürdüğü için kapalı tutuyor. Ancak Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde başka önemli meseleler de var. Bunların başında sözde soykırımı iddiaları var. Ermenilerin Türkiye üzerinde toprak iddiaları var. Ancak ne olursa olsun, Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çıkmadan Türkiye’nin bu ülkeye sınırlarını açması bizim milli menfaatlerimize ters bir adım olur”
demişti.

AZERBAYCAN’DA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
Ermeni sınırının açılmasına yönelik girişimler, Azerbaycan’ı ayağa kaldırdı. Ülkedeki tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi liderler, sert tepki göstererek Karabağ işgali sona ermeden sınırların açılmasının, ciddi rahatsızlıkara yol açacağını savundu. İşte tepkiler:

Gül, Aliyev’i de yanlışa ortak etmeye çalışıyor
Azerbaycan Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Karabağ meselesinde Azerbaycan halkının Aliyev ile aynı düşüncede olduğunu belirterek Aliyev’i desteklediğini söyledi. Türkiye’nin konu ile ilgili yaptığı gizli uluslararası görüşmeler hakkında hiçbir bilgiyi paylaşmadığını belirten Rüstemhanlı, “Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılmasının, Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunacağı düşünülseydi, Azerbaycan son ana kadar sabırla bu süreci izlerdi. Ancak çok ciddi rahatsızlıklar uyandıran bilgiler gelmekte ve Aliyev de doğal olarak sert tepki göstermektedir” diye konuştu.

Karabağ sorunu çözümsüz olacak
Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Ali Ahmedov, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme sürecinin Azerbaycan’da hayal kırıklığı yarattığını belirtirken, ABD Başkanı Obama’nın direkt müdahil olduğu bu süreçte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e bir baskı yapılmasının söz konusu olamayacağını söyledi.  Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların Karabağ sorunu çözülmeden açılmaması gerektiğine işaret eden Ahmedov, “Bu tartışma bitmeden, Ermeniler işgal altında tuttukları Azerbaycan topraklarını terk etmeden sınırların açılması durumunda, iki ülke arasındaki ilişkiler gerginleşecektir” dedi.

Aliyev’in tepkisi gayet normaldir
Ümit Partisi Milletvekillerinden İkbal Ağazade de tüm siyasi partileri durum değerlendirmesi yapmak amacıyla bir toplantıya çağırdı. Meselenin ortak milli bir sorun haline geldiğini söyleyen Ağazade Türkiye’deki siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunulması gerektiğini belirterek, Ankara’ya Azerbaycan’dan bir temas heyeti gönderilmesini de önerdi. Ağazade, Aliyev’in Türkiye’ye gitmemesini de “haklı” bir tepki olarak değerlendirdi. Azeri politikacı Zafar Kuliyev ise Aliyev’in Türkiye-Ermenistan sınırlarının açılması konusunda çok rahatsız olduğunu belirterek bunu normal karşıladıklarını ifade etti. 

Halkının çıkarlarını koruyan bir lider
Anavatan Partisi Başkanı ve Milletvekili Fezail Ağamalı da, Aliyev’in en doğru adımı attığını savunarak şunları söyledi:  “Devlet Başkanı’nın Türkiye gezisinden kaçınması, Azerbaycan halkının milli çıkarlarına ve iradesine uygundur. Kendisinin siyaseti Azerbaycan halkının ve devletinin menfaatlerine tam olarak uygundur. Obama’nın Ermenistan sınırının açılmasını talep ettiğini düşünürsek, Aliyev’in bu sırada Türkiye’de olması Azerbaycan için kötü sonuçlar doğuracaktı. Aliyev bir kez daha gösterdi ki, kendisi bağımsız siyasetten yanadır” diye konuştu.

Azerbaycan tecrit edilecek
Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanlarından Ayaz Muttalibov, Bakü’deki Medya Forum’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ermenistan sınırını açmasıyla Dağlık Karabağ tartışmasının son bulmayacağını belirtti. Muttalibov, “Sınırın açılması Azerbaycan’ın zararınadır. Burada bir fitne söz konusudur. Ermenistan ile Türkiye ilişkileri normalleştiğinde, biz bir anlamda tecrit edilmiş olacağız. Kenarda kalacağız. Sınırların açılması AB tarafından Türkiye’ye iletilen bir taleptir. Yani Türkiye de bir anlamda mecbur kalmıştır” dedi.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“99) TÜRK BİRLİĞİNE DARBE!” yazisina 14 Yorum yapilmis

 1. Lale Iman yorum tarihi 9 Nisan, 2009 20:44

  Azerbaycan’imin bu konudaki tepkileri oldukca dogru ve anlamlidir.. Benim halkima ve milletime bunca eziyyet yasadan bir ulke icin bu kadar problem yasamak neye gerek ki?

 2. mehmet şentürk yorum tarihi 10 Nisan, 2009 16:04

  ERMENİLER KARABAĞDAN ÇEKİLMEDEN HİÇ BİR GÖRÜŞMEYİ YAPAMAM VE SINIRLARIMI AÇAMAM DİYECEK YÜREKLİ BİR İNSAN KALMADI BU ÜLKEDE ARTIK.İSLAM DİYE MÜSLÜMAN DİYE YOLLARA ÇIKANLAR NE YAZIKKİ AMERİKA VE İSRAİLİN KUCAĞINA OTURTTULAR İSLAMI.OBAMA EFENDİ HİDAYET OKURU TANIRMIŞTA,YOK BOĞAZ KÖPRÜSÜNÜ ÇOK BEĞENMİŞTE, YOK KEDİYİ SEVMİŞMİŞTE…BU MİLLETİ NE GÜZEL UYUŞTURUYORLAR.İŞTE BELLEK YİTİMİ VE HAFIZA KAYBI DİYE BUNA DENİR..YAZIKLAR OLSUN!.TÜRK MİLLETİ GÖR BUNLARI!.ALLAH BUNLARI GARK ETSİN..

 3. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 10 Nisan, 2009 19:56

  EMEVİLER’DEN SONRA İKTİDARA GELEN ABBASİLER ZAMANINDA HALKIN,EMEVİ HANEDANLARINA MENSUP KIRAL VE YÖNETİCİLERİN MEZARLARINI AÇARAK,KEMİKLERİNİ ÇIKARIP YAKTIKLARI, TARİHLERDE AÇIKLANMAKTA VE BİLİNMEKTEDİR.ÖMÜRLERİNİ,GAFLET,DALALET VE HATTA İHANET İÇİNDE GEÇİREN KIRAL VE YÖNETİCİLERİN AKİBETİ,150 YIL SONRA,TOPLUMUN KİN VE NEFRETİNE DÜÇAR OLMUŞTUR.TOPLUM,TEPKİSİNİ ASIRLAR SONRA İBRETLİK BU OLAYLA GÖSTERMİŞTİR.

 4. e. sarıaslan yorum tarihi 13 Nisan, 2009 20:41

  Azeri kardeşlerimizden ricamız ermenileri topraklarından atmak için gerekli gayreti göstermeleri. Benim anlamadığım neyin ateşkesi. adamlar toprak işgal etmiş 1 milyon insan evinden kovulmuş. bu insanlar evine gitmeden nasıl ateşkes yapılmış. ateşkesi yapanlar bunun hesabını vermeli. Ha bu arada azeriler pkk ile görüşmeyi kesseler iyi olacak. ayıp yav.
  Not : ebulfez elçibeyi iktidardan indirenler ermenilerle müttefiktirler. Ve hala bu kişiler iktidarda iken boşuna konuşuyoruz bşuna.

 5. Turan yorum tarihi 30 Nisan, 2009 21:59

  Eskiden Azerbaycanda çocuklar bilgisayarda futbol oynarken ben Türkiyeyi seçmek istiyorum diye Kavga ederdiler. Türkiye 2002 yılında futbolda dünya üçüncüsü olduğunda iyi hatırlıyorum bizim mahallede ( Atatürk küçesi 37A) herkes Türkiye diye bağırıyordu. Her 3 kişiden 2 sinin evinde uydu televizyonu var. Bunların da her 5 inden 4 ü Türkiye kanallarına bakıyor. Türkiyenin siyaseti ne olursa olsun içinde bu kadar büyük Türkiye sevgisi olan bir toplum hiç bir zaman Türkiyeden yüz çevirmez. Bazen kısa süreli küsmek olur ama bu da en yakın kardeşlerin bile arasında var. Azerbaycanda orta yaşlı insanlar (45-60) Türk olduğunu bilmiyor (ya da sadece dilde türk olduğunu biliyor). Bu sovyetler döneminin etkisidir. Benim babamın dediğine göre o ilk defa Türk olduğunu Macaristanda askerlikde olduğu zaman öğrenmiş ve inanmamış. Ama Sovyetlerin son döneminde Çalıkuşu filmini görmüş ve filmi seyr ederken çok hayretlenmiş. Bu bizim dil demişdir. Sözümün canı budur ki, Azerbaycanda Türkiye sevgisi bambaşka bu milletin kanından geliyor. Bunu bozmak mümkün değil.

 6. esraünal yorum tarihi 29 Ağustos, 2009 23:01

  azerbeycan türkiyenin nezaman yanında yeralmıstır.rusyanın cıkarlarını korumustur.k.kıbrısı bile tanımamıstır.

 7. Azeroğlu yorum tarihi 4 Ekim, 2009 09:31

  Azerbaycan KKTC yi tanıyan tek ülke,
  oraya uçak seferi yapan tek ülke,
  iran ve Türkiye arasında Türkiyeyi seçen ülke,
  tamam başındakiler rus yanlısı politikaları olabilir ama Türkiye secgisi hiçbir zaman eksik olmayan bir ülke.
  Ermeniler, Rus ve iran desteğiyle karabağı işgal ettiler, yarın öbürügün iranın desteğini kaybederse (İran perçalanırsa) Güney Azerbaycan, Kuzey azerbaycan ve Türkiye arasında sılışık kalacak, o zaman toprakların taşıyıp başka memlekete götürmek zorunda kalacak.

 8. ULVI SERKARLI yorum tarihi 7 Ekim, 2009 01:49

  e. sarıaslan yorum tarihi 13 Nisan, 2009 20:41-AYIP VALLAHI AYIP…..AZERBAYCAN HIC BIR ZAMAN PKK SOYSUZLARIYLA GORUSHME YAPMADI VE YAPMIYCAK.TURKLUKDE IHANET DIYE BIR SOZCUK YOKTUR.OLMUYCAKTIRDA.SAYIN ALIYEV TURK BIRLIGI ICIN CALISHAN BIR BASHBAKANDIR.BUNU BILEN DISH KUVVELER TURK HALKINI YANILTMAYA CALISHIYORLAR.CUNKI TUM DUNYA TURKDEN KORKMUSHDUR VE KORKUCAKLAR!TANRI TURKU KORUSUN!

 9. isayev nicat yorum tarihi 17 Nisan, 2010 19:06

  ya kardeslerim azerbaycan hec bir zaman pkk ile iliski kuramazz bazi yakinliqlar var ama sunlar o demek deyilki azerbaycan pkk kayi destekliyor sadece pkk-a azerbaycanin bir kisik torpaklari ile konsudur sadece olaraq azeriler azerbaycanda ola bilecek pkk-a terrorundan ehtiyyat edir . Zaten Nahchivanda onlara pkk-a var ondan ehtiyyat edirler

 10. Betül kOCA yorum tarihi 28 Haziran, 2010 19:41

  Bence azerbaycan da türkiye sevgisi çok fazla.Ama Türkiye nin ermenistanla ilişkilerine karışması iyi olmadı.Çünkü Türkiye ayrı bir devlet.Azerbaycan çok tepki verdi.Sakın yanlış anlaşılmasın ben ermenistan ın tarafını tutmuyorum.Hatta ermenistandan nefret ediyorum.Umarım karabağ işgalden kurtulur.Ermenistan azerbaycan ve sözde soykırım iddaalarını yüzünden Türkiyeden el çeksin artık.

 11. METANET AZERI yorum tarihi 14 Ekim, 2011 19:56

  EZIZ QARDASLARIM.AZERI MILLETI TURKLERE INANIR VE GUVENIR.QARABAGDA ISE ATESKES DEYILEN BIR SEY YOXDU OLMUYUB DA…..HER GUN ORADA AZERILER DOYUSUR!!!!HETTA BIR NECE DEFE HUCUM QERARA ALINIB DA.QARABAG BIZIM OLUB BIZIMDI BIZIM DE OLACAQ!!!BUNU HER KES BILSIN…..TURKLERI ISE BIZ OZUMUZDEN AYIRMIRIQ.AZERI MILLETI TURKLERI COOOOOOOOOOOOOOOOOOX SEVIB SEVIR SEVECEK DE!!!BIZ HEM ermeni itleri hem de pkk itleri ile MUBARIZE APARIRIQ.DINC EHALI DE ELI YALIN SILAHSIZ SEKILDE CEBHE BOLGELERINDE OZ TORPAGIMIZDA YASAYIR DOYUSUR.BIZ AZERILER TURK QARDASLARIMIZA HEC VAXT XEYANET ETMEMISIK ETMERIK ETMEYECEYIK DE.QANIMIZ BAHASINA OLSA DA TORPAGIMIZI QAYTARACAGIQ….NECE KI TARIX BOYU OLUB…BIR OLAN ALLAH BUTUN TURKLERI QORUSUN!!!!!!!!!!!

 12. Abdurrahman Akın yorum tarihi 18 Ekim, 2012 23:43
 13. rashad azeri yorum tarihi 31 Ocak, 2015 21:23

  Vallah bu yorumlardan utaniram turkiyeden böyle bişey hiç gözlemezdim.

 14. mustafa KÜTÜK yorum tarihi 13 Şubat, 2015 03:01

  Yaşasın tüm türk milleti

Yorum yap