911) Facebook’un “Minettar” Çiçeği, Ermeni Soykırım Simgesi mi?

Yayin Tarihi 12 Mayıs, 2017 
Kategori ERMENİ SORUNU, KATEGORİLENMEMİŞ

Facebook’un “Minnettar” simgesi sözde ermeni soykırımını mı temsil ediyor?

image001

Facebook’un anneler günü ile beraber kullanıma sunduğu “minnettar” simgesi dünyada olmasa da ülkemizde epey tartışma konusu olacağa benziyor.

Genel olarak “unutma beni çiçeği” olarak bilinen mor çiçek, Ermenistan tarafından tüm dünyaya ermeni soykırımını temsil eden çiçek olarak lanse edildi ve bu uğurda çeşitli kampanyalar yapılıyor. Bu mor çiçeğin Ermenistan tarafından özel olarak seçilmesinin en büyük nedeni çiçeğin hemen hemen bütün dünya ülkelerinde “unutmamak, hatırlamak” anlamına gelmesi.

Peki Facebook minnettar’lık simgesi ile neyi amaçlıyor?

Bunu net olarak onlardan başka kimse bilemez (Allah bilir o ayrı)  ancak Minnettarlık simgesi tam olarak olmasa da çok büyük oranda Ermenistan’ın propagandasını yaptığı şekilde görülen simge çiçeğine oldukça benziyor.

image002

Ermenistan tarafından yapılan propagandalarla bu çiçeğin ‘ermeni katliamı’ anlamına geldiğini bir çok ülkeye kabul ettirmiş durumda. Yani bu simgenin anlamını Facebook sahiplerinin bilmeme imkanı yok denilebilir.

Bu durumda Facebook’un bunu bile bile yapmış olma olasılığı yüksek. Sonuçta, kırmızı gülün “sevgi” anlamına geldiği tüm dünyada kabul görmüş bir anlam iken, Facebook tarafından özellikle bu mor simgenin seçilmesi tesadüf olmasa gerek. Özellikle subliminal denen ve bilinçaltına etki ederek normal yaşantımızı şekillendiren bir çok olay mevcut ve bunu özellikle görsel ve sosyal medya sıklıkla kullanıyor. Şöyle düşünebiliriz, bu “hatırlama” çiçeğini gördükçe bilincimiz zaman için bunu Ermenistan ile bağdaştırıp normalleştirebilir ve “sözde ermeni katliamını” bizler de dahil tüm dünyaya kolayca kabul ettirilebilir. Bu sadece bir tahmin olsa da kurucusu Yahudi olan ve FBI, CIA gibi kurumlarla bilgilerimizi paylaşan bir sosyal medya sitesine ne kadar güvenebilirsiniz ki?

image003

Propagandası yapılan ermeni simgesi

Türkiye’den zamanla gelecek tepkilere Facebook bir gün cevap verirse elbette bunu yalanlayacaktır. Durum ortada, biz bildiklerimizi ve tahminlerimizi ortaya koyduk, doğrusunu ancak Allah bilir…

Coşkun Uygun

image004

————————————————————————————————————-

 

UNUTMA BENİ ÇİÇEĞİ

2015’in sembolü sembolü olan ‘unutmabeni çiçeği’, Ermenilerin hayatında dövme, düğün pastası, hediyelik eşya, tırnak süsü gibi farklı şekillerde yer almaya, popülerleştikçe, bazılarına göre güçlü simgeselliğini de yitirmeye başladı.

Renkleriyle geçmişi, bugünü ve geleceği simgeleyen ‘unutmabeni çiçeği’, Ermenilerin hayatında her geçen gün büyüyen bir yere sahip oluyor. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anma etkinliklerinin sembolü olarak seçilen beş yapraklı ‘unutmabeni’ çiçeğinin her bir yaprağı, 1915’ten sonra Ermenilerin dağıldığı farklı kıtaları temsil ediyor.

Öte yandan, bu anlamlı senenin sembolü çiçek, Ermenilerin hayatında dövme, düğün pastası, hediyelik eşya, tırnak süsü gibi farklı şekillerde yer almaya, popülerleştikçe, bazılarına göre güçlü simgeselliğini de yitirmeye başladı.

Unutmabeni çiçeği, Orta Çağ’dan beri pek çok dilde benzer anlamda isimlerle anılıyor. Farklı dillerdeki bu isimlerin etimolojik kökeni ‘hatırlamak’la ilgili ki, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anma etkinlikleri için seçilen ana mesajla da uyumlu: “Hatırlıyor ve talep ediyorum.”

Beş taçyaprak, Ermeni Diasporası’nın yaşadığı kıtaları temsil ederken, ‘unutmabeni’ çiçeğinin üstündeki dört renkten merkezinde yer alan siyah, Ermenilerin geçmişini; onun etrafını tıpkı Soykırım Anıtı – Tsitsernakaberd’in 12 sütunu gibi saran sarı renk ise, ışığı ve sonsuzluğu simgeliyor. Açık mor, bugünü; çiçeğin büyük bölümünü kaplayan koyu mor ise geleceği simgeliyor.

Pek çok şeyi birlikte simgeleyen bu çiçek, 2015’in başından itibaren beklenen popülerliğe hızla ulaştı. Televizyon sunucuları ve muhabirler, ‘unutmabeni’ rozetleriyle ekrana çıkıyorlar. Ermenistan’daki siyasi partiler ve Diaspora’daki sivil toplum kuruluşları da bu sembolü benimseyerek, kendi logolarında kullanmaya başladılar. Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın düzenlediği etkinliklerle okullara da giren ‘unutmabeni’ çiçeği, 24 Mart’tan beri ülke genelindeki tüm okullarda yetiştirilmeye başlandı. Toplamda 1,5 milyon adet üretilmesi planlanan ‘unutmabeni’ çiçeği, 24 Nisan günü Yerevan’daki Soykırım Anıtı’nı ziyaret edenlere de dağıtılacak.

Popülerleşen her simge gibi ‘unutmabeni’ çiçeği de Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı için kullanılan diğer simgelerle birlikte ticarileşerek, pasta, dövme, tırnak süsü, su şişesi, şemsiye, papyon, makyaj malzemesi ve süs eşyalarında da görülür oldu.

#AG1915 – #AG100

1 Nisan’dan itibaren 21 ülkeden #AG kampanyasına katılanlar, Ermeni Soykırımı’nın baş harflerinden oluşan (Armenian Genocide) AG dövmeleriyle Facebook, Instagram ve Twitter’da #AG, #AG1915, #AG100 gibi hashtag’lerle paylaşımlarda bulunuyorlar.    

AGOS GAZETESİ

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/11305/100-yilin-simgesi-pasta-ve-dovme-oldu

image005

 

Paylaş:

Yorumlar

“911) Facebook’un “Minettar” Çiçeği, Ermeni Soykırım Simgesi mi?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ERMENİ SORUNU DOSYASI : Facebook’un “Minettar” Çiçeği, Ermeni Soykırım Simgesi mi ? – Stratejik Plan yorum tarihi 13 Mayıs, 2017 01:15

Yorum yap