900) DÜNYA BASININDA 2011 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

Yayin Tarihi 13 Haziran, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Dünya seçim sonuçlarını böyle yorumladı

image0024.jpg

Dünyaca ünlü yayın organları, Türkiye’nin seçim sonuçlarını ilk haber olarak geçti. AK Parti’nin üçüncü defa iktidara geldiği genel seçimlerde elde edilen sonuçların ardından, dünya basını birçok yorumda bulundu. İngiliz basını AK Parti’yi zorlukların beklediğini belirtirken, en ilginç başlıklar İtalyan basınından geldi.

 

GUARDIAN: Ak Parti’yi zorlu bir üçüncü dönem bekliyor

Merkez sağdaki Adalet ve Kalkınma Partisi, genel seçimlerde yüzde 49.9 oy alarak parlamentoda 326 sandalye kazandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimlerde elde ettiği başarının ardından, Türkiye’nin çok partili siyasi tarihinde en başarılı başbakan oldu.

Seçimlerde, aralarında Kürt aday Leyla Zana’nın da bulunduğu 36 aday parlamentoya girdi. Bilgi Üniversitesi’nden Gencer Özcan, “Erdoğan başkanlık sistemi getirmek istiyor… Bu, yeni anayasanın temel amacı. İlk kez, bir başbakan kendi eliyle seçtiği adaylarla partisi içinde tam sadakat yaratmayı başardı” dedi. 

Ancak, seçim sonuçları yeni anayasanın yapılabilmesi için parlamentoda oy birliği gerektiğini gösteriyor. Bu durum, Erdoğan’ın başbakanlığını sürdüremeyeceği 2015 sonrasında “Putin tarzı” bir yönetim sistemi yaratmak istemekle eleştirenler için iyi birhaber. Öte yandan, analistler AKP’yi zor bir üçüncü dönemin beklediğini belirtiyor. 

Analistler, ekonominin fazlasıyla ısındığına dikkat çekerken, dış politikadaki “sıfır sorun” stratejisinin Suriye’deki gibi ayaklanmalarla tehdit altında olduğuna değiniyor. Ayrıca, Türkiye’deki büyük Kürt azınlığın idare edilmesi önemli bir husus oluşturacak. Ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı Dolapdere semtimde oy kullanan Süleyman Demir, “Erdoğan, 2002 ile 2005’e kıyasla 180 derece değişti… Bizim çılgın projelere ihtiyacımız yok. Tek istediğimiz barış. Güneydoğu’da akan kanın durması” dedi.

FINANCIAL TIMES: Ak Parti üçüncü kez iktidar
Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de bugün yapılan genel seçimlerde oyların büyük bir çoğunluğunu elde ederek üçüncü kez iktidarı elde etti. Ancak kesin olmayan sonuçlar Erdoğan’ın anayasayı teklif edildiği şekilde değiştirmesini sağlayacak çoğunluğu elde edemediğini gösterdi.

Erdoğan’ın 2007’deki yüzde 47’lik sonuçlarının da önüne geçen bu kesin zafer, Başbakan’ın Türk siyasetindeki ağırlığının bir teyidi oldu. Erdoğan’ın popülist söylemleri, otoriter tavırları ve muhafazakar değerleri şehirli entelektüelleri ve liberalleri endişelendirse de Başbakan, şehirlerdeki fakir bölgelerde, köylerde ve yükselen orta sınıfın gözünde hala bir kahraman olarak görülüyor.

Ankara’da oy kullanan orta yaşlı bir erkek, “Biz onunla çok mutluyuz. Daha özgürüz, demokrasimiz işliyor. Türkiye’yi dünyaya tanıttı” dedi.

TIMES: İktidar partisinin zaferiyle basın özgürlüğü için endişeler arttı

Ak Parti, dün yapılan seçimlerde oyları süpürerek seçmenlerin yarısının desteğini almayı başardı. Tahmin edilenden daha büyük gelen zafere rağmen, Ak Parti yeni anayasayı çıkarmak için gereken sandalye sayısını elde edemedi. Seçim, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkler üzerinde hem ümit hem de korku salan kampanyasını izledi.

Araştırmacı gazetecilerin yakın dönemde tutuklanmaları ve Erdoğan’ın giderek otoriterleşen tarzı, her ne kadar Türkiye Ortadoğu için demokratik model olarak gösterilse de birçok kişide otoriter yönetim endişesi oluşturdu. Öne çıkan adayları eski İslamcılar olan Ak Parti, ilk olarak kendisini Türkiye’deki güçlü ordu teşkilatının altında demokrasi için mücadele veren mağdur parti gibi göstererek destek buldu.  Darbe iddialarına yönelik devlet soruşturmalarıyla ordunun nüfuzunu azaltan Ak Parti, geçen yıl kazandığı referandum ile kendisine düşman olan yargı sistemini zayıflattı. Bu seçimlerde ise Erdoğan seçmenin desteğini almak için geleceğe yönelik planlarını sundu.

Seçim kampanyası boyunca dev altyapı projelerinden bahseden Erdoğan, Kanal İstanbul projesi ve Ankara’da “Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesini” kurma sözü verdi. Ancak, çok sayıda Türk ve yabancı gözlemci, iktidar partisinin artan otoriter eğilimi nedeniyle endişeli. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci tamamen durmuşken, bugün Türkiye’de dünyanın diğer tüm ülkelerine kıyasla daha fazla tutuklu gazeteci var. Sert internet filtrelerinin ise bu yaz içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

ABD BASINI 

NEW YORK TIMES: Erdoğan muhafazakar tavrından endişe duyan seçmeni CHP’ye kaptırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın lideri olduğu Ak Parti, dün genel seçimlerde belirgin bir zafer kazanırken, eleştirmenler iktidarın gücünü iyice artırması ve insan hakları ile muhalefetin etrafını çevirmesinden endişeleniyor. 

Ak Parti’yi üçüncü dönem iktidara taşıyan sonuçlar, partinin başkanlık sistemi getirmesi ve yeni anayasa oluşturması gibi büyük değişiklikleri yapmasını sağlayacak parlamento üstünlüğünü kazandırmadı. İktidar partisinin şimdi muhalefetle uzlaşması gerekiyor.  

Erdoğan’ı destekleyenler, onu Türkiye’nin profilini Ortadoğu’da yükselttiği ve birçok komşusunun demokrasi mücadelesi içinde şiddet olaylarına sürüklendiği dönemde önemli bir bölgesel güç haline getirdiği için takdir ediyor. 

Ancak, Ak Parti’nin son yıllarda reformcu yapısından uzaklaşması, ana muhalefet CHP için açık kapı bıraktı. CHP, seçimlerde Ak Parti’nin izlediği muhafazakar tavırdan endişe duyanların oylarını alarak başarı gösterdi. 

Birçok genç seçmen ise en büyük endişe kaynağı insan hakları. YouTube’un da dahil olduğu çok sayıda internet sitesi son yıllarda İnternet Denetleme Kurulu tarafından çok kez açıklama yapılmaksızın yasaklandı. Bugün, basılmış kitapları nedeniyle hapislerde tutulan 60 gazeteci bulunuyor.

LOS ANGELES TIMES: İslamcı Ak Parti parlamentoda üstünlüğünü korumayı başardı

Dindar yoksulların ve Müslüman orta sınıfın desteğini almayı başaran Başbakan Tayyip Erdoğan ve lideri olduğu Ak Parti, dün yapılan genel seçimlerden zaferle çıktı. Buna rağmen, Kürt sorununun çözümünü de içinde barındıran anayasa değişikliği için parlamentoda uzlaşma sağlamak zorunda kalmayacağı bir çoğunluğu kazanamadı. 

Gazeteci Cengiz Aktar, “Anayasası değiştirmesi için geniş bir koalisyon kurmalı… İkinci en büyük sorun, Kürt sorunu için de muhalefete başvurmalı. Eğer kendisine çok güvenir ve kendi anayasasını yaparsa, başarılı olamaz” ifadesini kullandı. Ortaya koyduğu muhafazakar değerler nedeniyle oylarını Ak Parti’ye veren seçmenlerin dışında, İstanbul’daki seçmenler ekonomi ve Kürt sorunu hakkında çelişkili görüşler iletti. 

Birçok seçmen, son yıllarda giderek artan gelir dağılımındaki eşitsizlikten rahatsız olduklarını ifade etti. Son 10 yılda Türkiye’nin ekonomisi önemli ölçüde yol kat etmiş olsa da, zenginlik eşit yayılması ve birçok kişi bundan şikayetçi. Muhalefet partilerine oy verenler, Erdoğan’ın arzularının kibirliliğe dönüştüğünü söylerken, bunun kendi partisinin öne sürdüğü demokrasiyi tehdit eden bir şahsi külte dönüştüğüne değindi.
Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa’daki parlamento sistemine benzeyen politik sistemini, güçlü bir yönetici kanadı bulunan ABD tarzı başkanlık sistemine çevirmek istiyor. 

FRANSIZ BASINI

LE MONDE: AKP üçüncü kez Türkiye’yi yönetmeyi garantiledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın partisi Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 50 üzerinde bir oy yüzdesi ile üçüncü kez Türkiye’yi yönetme yetkisini aldı. 

550 milletvekilli Türkiye Büyük Millet Meclisinde 326 milletvekili ile tek başına ezici bir çoğunluk kazanan AKP sivil bir anayasa kurma vaatlerinde bulunmuştu. 

LE FİGARO: İslamcı Ak Parti seçimleri kazandı

İslami hareketten gelen AKP Türkiye’de yapılan milletvekili seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. Oyların yüzde 50,4 gibi bir bölümünü alan AKP üçüncü kez hükümet kurmakla görevlendirilecek. AKP yi yüzde 25.8 ile CHP ve yüzde 13,2 ile MHP izliyor. 

LIBERATION: Erdoğan yeni Türk Sultanı

Liberation gazetesi, “Erdoğan, Yeni Sultan” başlığıyla verdiği haberde,  Ak Parti‘nin üçüncü kez iktidar olma başarısı gösterdiğini yazdı.Gazete, Ak Parti‘nin tek başına anayasayı değiştirme gücüne sahip olamamasından dolayı  “zafer değil, başarı” değerlendirmesinde bulundu.

Yine gazetenin baş makalesinde Türkiye’deki genel seçimlere yer ayrılırken, Türkiye’nin Batı ile Müslüman Arap ülkeleri arasında köprü rolü oynayacağı ifade edildi ve bu yüzden Türkiye’nin AB üyeliğinin teşvik edilmesi gerektiği yorumu yapıldı. 

Gazetede, Ak Parti‘ye demokrasi alanında yöneltilen bazı eleştirilere rağmen partinin ekonomi ve dış politika alanlarında önemli başarılar elde ettiği ifade edildi.

İTALYAN BASINI 

ANSA: Tayyip Baba sandalye kaybetti

İtalya’nın ulusal haber ajansı Ansa, “Tayyip Baba” 2007 seçimlerine göre Meclis’te sandalye kaybetti”, “Erdoğan sevindi” başlıklarını kullanarak, Erdoğan liderliğindeki Ak Parti’nin, milletvekili genel seçimlerinde oyların yüzde 50,3’nü alarak, kesin bir çoğunluğu elde ettiğini ve TBMM’de 326 sandalye kazandığını bildirdi.

Haberde, ana muhalefetteki CHP’nin, oylarını arttırdığı belirtilirken, sosyal demokratların yeni dönemde muhalefette kalmaya devam edecekleri kaydedildi. BDP’nin desteklediği Kürt kökenli bağımsız adayların da ülke genelinde yüzde 6,4 oy oranı yakalayarak, meclise 36 vekil gönderdikleri de vurgulandı.

LA REPUBBLICA: Erdoğan referanduma gidebilecek çoğunluğa sahip değil

Gazete haberi birinci sayfadan gördü ve 13. sayfayı tam olarak Türkiye’deki seçimlere ayırdı. “Erdoğan yine kazandı ama referanduma gidebilecek çoğunluğa sahip değil” ve “Binlerce mülteci Türkiye sınırında” başlıklarını kullanan gazete, genel merkez balkonundan bir konuşma yaparak zaferini kutladığını belirttiği Erdoğan’ın konuşmasından, “Uzlaşma içinde ülkeyi değiştireceğim” alıntısını yaptı. Gazeteayrıca balkon konuşması sırasında eşini yalnız bırakmayan Emine Erdoğan’ın mavi-beyaz başörtüsüyle bir şıklık içinde olduğunu belirtti. 

Erdoğan’ın oyların yüzde 50’sini aldığını vurgulayan gazetede, “Evet bu bir zafer ama beklenen ezici bir zafer değil” yorumunu ekledi. Gazetede, Meclis’te sandalye kaybeden Erdoğan’ın, referanduma gitmeyi deneyerek, Meclis’te bir değişim gerçekleştireceğini ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yer değiştirip, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e kadar ülkeyi idare edeceği de belirtildi. Erdoğan hükümetinin 9 yılda ülkeyi, güvenli bir ekonomi ile eğitim, sağlık ve iş konularında istikrara taşıdığı da eklendi.

CORRIERE DELLA SERA: Türkiye’de Erdoğan’ın zaferi (acı)

Yine birinci sayfadan “Türkiye’de Erdoğan’ın zaferi (acı)” başlığıyla seçimlere yer veren gazete, 13. sayfasının tamamını bu habere ayırdı.  

Türkiye’deki oyların yarısını aldığını belirttiği Erdoğan’ın liderliğine övgüler düzen gazete, dünyada üç kez üst üste politik seçimlerde çoğunluk elde etmeye devam ederek başarısını kutlayan ve ülkeyi sağlıklı bir şekilde yöneten bir lider olmadığını belirtti.

Ancak gerçekte böyle olmadığını yazan gazete, ezici bir zafer elde etme isteğine atıfta bulunduğu Erdoğan’ın acı bir tat veren zaferinden teselli olmadığını ifade etti. 

Gazetede, başörtülü bağımsız aday Aynur Bayram’la yapılan bir röportaja da Bayram’ın, “Amacım başörtümle Meclis’e girmek” sözlerini başlığa taşıyarak verdi.  

Il GIORNALE: Erdoğan kazandı ama imparator olmadı

Başbakan Berlusconi’nin ailesine ait olan Il Giornale gazetesi, seçim haberi için tamamen ayırdığı 11. sayfasında, “Erdoğan kazandı ama imparator olmadı” başlığını kullanrak, eleştirel yorumlar yaptı. 

Gazete, Erdoğan’ın Anayasa’da değişiklik yaparak, 2023 yılına kadar Türkiye’yi idare etme rüyası içinde olduğu ancak bunun şimdilik olamayacağını belirtti. 

Gazete bu zaferin, Erdoğan’ın hegamonyasını bitirmeye kast eden ve onun hayallerini paylaşmayan generaller, yargıçlar ve laik cumhuriyetçiler için gerçek bir kabus olduğunu iddia etti. Erdoğan’ın başkanlık sistemi hayalini geniş işleyen gazete, muhalefetin Başbakan’ın istediği sistemin Fransız sisteminden ziyade Vladimir Putin modeline uyum sağladığı görüşünde olduğunu iddia etti. 

LA STAMPA: Erdoğan kazandı ama altüst etmedi

Gazete tam sayfaya yakın ayırdığı haberde, “Erdoğan kazandı ama altüst etmedi” başlığını kullandı. Gazete, Hürriyet Gazetesi’nin dün attığı “Seçebilmek ne güzel” başlığının Türkçe olarak vererek, bunun en zengin anlam taşıyan başlık olduğunu belirtti. Gazete Cengiz Aktar’la yaptığı “Şimdi Başbakan muhalefetle diyalog kurup kurmamayı seçmeli” başlığını kullandığı bir de röportaja yer verdi.    

Gazete, ”Laikler, Milliyetçiler ve Kürtler” olarak nitelediği üç muhalefet partisinin, seçim kampanyası döneminde, Başbakan Erdoğan’ı “ülkeyi iyi idare edemediğine yönelik ağır bir şekilde eleştirdiği” belirtildi. La Stampa, Erdoğan’ın yeni dönemde muhalefetle diyalog aramaması durumunda, üç partiyi de karşısına alabileceği ve sert geçen seçim kampanyası döneminin yeni parlamentoya yansıyabileceği değerlendirmesini yaptı.

L’UNITA: Erdoğan tarihe ‘İslami Atatürk’ olarak geçmeyi istiyor

Sol eğilimli gazete L’Unita ise, birinci sayfadan anons ettiği haber için “Tayyip’in rüyası: Tarihe ‘İslami Atatürk’ olarak geçmeyi istiyor” ve “Erdoğan üçledi ama Anayasayı yalnız değiştiremeyecek” başlıklarını kullanarak, habere 2 sayfa ayırdı. Gazete, seçim sonuçlarının sosyal demokratlar ve Kürt adaylar için iyi yönde olduğunu belirtti.   

RAI NEWS: Erdoğan’ın ılımlı İslam’ı kazandı

Ülkedeki televizyon kanalları ise Türkiye’deki genel seçimleri dün ve bugün 2. ve 3. haber olarak geçti. İtalyan ulusal kanalı RAI’ninhaber kanalı Rai News ise “Erdoğan’ın ılımlı İslamı kazandı. Türkiye, cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün izinde laik bir Anayasaya sahip ancak Erdoğan’ın bunu tek başına değiştirme çoğunluğuna sahip olamadığını belirten kanal, ülkede iyi giden ekonomiye de değindi. 

İSPANYOL BASINI 

İspanyol basını, Türkiye’de yapılan ve Ak Parti‘nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimleri birinci sayfadan verdi. 

EL PAIS: Ilımlı İslamcı Erdoğan,  Türkiye’de Yeniden Zafer Kazanıyor

Sol görüşlü ve yüksek tirajlı El Pais gazetesi, “Ilımlı İslamcı Erdoğan, Türkiye’de Yeniden Zafer Kazanıyor” başlığını atarken, “Erdoğan, İslam’ın ve demokrasinin birlikte olabileceğini gösterdi ve Türkiye’yi genç Araplar için bir referans yaptı” yorumunda bulundu.

Seçimlere iki sayfa yer ayıran El Pais, başköşe yazısında da “Recep Tayyip Erdoğan, şüphe götürmez bir seçim başarısı elde etti, ama tek başına anayasayı değiştirmek için yeterli çoğunluğu sağlamayı başaramadı. Sandıklar,  ekonomisini üç kat artıran Türkiye’nin bu ılımlı İslamcısına yeniden güven verdi.  Erdoğan’ın ilk icraatlarından biri, AB’ye katılım müzakereleri çerçevesinde yeni reformları gerçekleştirmedeki niyetini göstermek olacaktır” ifadesini kullandı. 

El Pais ayrıca, “Kürt açılımında verilen sözlerin yerine getirilememesinden dolayı, Kürtlerin Erdoğan’a sırt çevirdiklerini” yazdı.

EL MUNDO: Erdoğan anayasayı değiştirmek için mutlak çoğunluğa ulaşmadı

Merkez sağ görüşlü El Mundo gazetesi de “Erdoğan seçimleri kazansa da anayasayı değiştirmek için mutlak çoğunluğa ulaşmadı” ifadesini başlığına çıkardı. 

İç sayfasındaki haberde, “Sultan ezip geçti, ama tek başına hükümdarlık edemeyecek” başlığını atan gazete, Başbakan Erdoğan‘ın yeni anayasa için “uzlaşma aramak zorunda olacağını” kaydetti. 

“Halkıyla iletişim kurmasını bilen imparator” başlığıyla yapılan yorumda da “Erdoğan iktidardaki 8 yılı boyunca, gizli ajandası olduğuna ilişkin korkuları ortadan kaldırmasını bildi. Ama son aylardaki imajı biraz karardı. Kendisini eleştiren karikatürist, politikacı ve köşe yazarlarını dava etmekten çekinmedi”  denildi. 

ABC: AK Parti tek başına yeni anayasayı şart koyamayacak

Sağ görüşlü gazetelerden ABC de “AK Parti tek başına yeni anayasayı şart koyamayacak. Temel yasaların değişikliğinde uzlaşma aramak zorunda kalacak.  İslamcılar Türkiye’de rahat bir şekilde ülkeyi yönetecek olsa da laik parti milletvekili sayısını artırdı. Seçimlerde en büyük sürprizi bağımsız Kürt adaylar yaptı” yorumunda bulundu.

LA RAZON: Türkiye, Erdoğan’a üçüncü iktidarı sundu

Sağ görüşlü La Razon, “Türkiye, Erdoğan’a üçüncü iktidarı sunuyor, ama yeterli çoğunlukta değil”, Katalonya bölgesinin önemli gazetesi La Vanguardia da  “Erdoğan mutlak çoğunluğu tekrar onaylatıyor, ama anayasa değişikliği için tam gücü yok” ifadelerini başlıklarına çıkardı.

BELÇİKA BASINI 

LE SOİR: AKP ezici bir skorla Türkiye milletvekili seçimlerini kazandı.

550 milletvekilinden oluşan Büyük Millet Meclisi’ne 327 milletvekili ile giren İslami hareketten gelen AKP, Türk anayasasını tek başına değiştirmek için gerekli olan 367 milletvekili sayısına ulaşamadı.

BDP, Türkiye seçim sisteminde siyasi partilerin için geçerli olan %10 barajına takılmamak için bağımsız adaylar ile katıldığı seçimlerden kazançlı çıktı, milletvekili sayısını 20den 30a çıkartan BDP seçimin en kazançlı partilerinden. 

ALMANYA:

Alman 1. televizyon kanalı ARD: Sürpriz bir sonuç olmadı

Türkiye’de seçimleri kimin kazanacağının zaten başından beri biliniyordu. Buna rağmen Anayasa’yı değiştirebilmek amacıyla Erdoğan için her oy önemli.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da başlangıç için iyi bir seçim sonucu elde etti, partisi seçimlerden oylarını üçte bir oranında artırarak çıktı.

HOLLANDA BASINI
 
DE TELEGRAAF: AKP Türkiye’deki oyların yarısını aldı

Türkiye’de AKP yüzde 49,85 oranında oy alarak, diğer partilere büyük fark attı ancak 550 koltuklu TBMM’de üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadı. Seçimlerin genelde olaysız geçerken, Erdoğan büyük projeler gerçekleştirmek istiyor. Ak Parti 2023 yılına kadar ekonomik gücü üç katına çıkartmayı hedefliyor.

ALGEMEEN DAGBLAD: Erdoğan’ın güçlü olmaya devam etmesi endişe veriyor

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimde alınan sonuçlar sonrasında ülkenin en güçlü insanı olarak üçüncü dönemde de başbakan olacak. Türkiye’de özellikle ekonomik gelişmelerden dolayı Erdoğan’a destek sürüyor. 

KOSOVA BASINI

EPOKA E RE: Erdoğan, Türkiye’de seçimleri kazandı   

Başbakan Haşim Taçi’nin yönetimindeki hükümete yakınlığı ile bilinen  “Epoka e Re” gazetesi, Türkiye’deki genel seçimlerle ilgili haberi manşetten, “Erdoğan, Türkiye’de seçimleri kazandı” başlığı ile verdi.

Haberde AKP‘nin yüzde 50 oranında oy almasına rağmen referandum talebi için gerekli 330 sandalyeyi kazanamadığı hatırlatarak, “Başbakan Erdoğan muhalefet ile uzlaşma aramak zorunda kalacak” yorumu yapıldı.

ORTADOĞU BASINI 

EL CEZİRE: Erdoğan 1982 anayasasını değiştirmek için kolları sıvıyor

Ak Parti, dün yapılan genel seçimlerde oyların neredeyse yüzde 50’sini alarak üçüncü dönemde de iktidara gelmeyi başardı. Başbakan Erdoğan, seçim zaferinden sonra yaptığı konuşmada, “yeni anayasanın, 1982’de sıkıyönetim altında ilan edilen anayasaya kıyasla daha demokratik ve insan haklarını öne çıkaran bir yapıya sahip olması gerektiğini” belirtti.

Öte yandan, muhalefet Ak Parti’nin yeni anayasayı iktidardaki gücünü sağlamlaştırmak için hazırlayabileceğini ve Erdoğan’ın kendisine daha fazla yetki verecek bir sistem oluşturmak istediğini öne sürüyor. 

Dün alınan zaferde, Erdoğan’a en çok oy getiren faktörler, iktidarı süresince gelişen ekonomi ve Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda artan nüfuzu oldu.

DAILY STAR: Genel seçimin ardından Ak Parti politikalarının önü açıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün yapılan genel seçimlerde elde ettiği zafer, Türkiye’nin Ortadoğu’da ekonomik gücünü artırma politikasını, iddialı diplomasisini ve askeri dönemden kalan anayasayı değiştirmeyi öngören stratejisinin önünü açtı. 

Ancak, sonuçlar Ak Parti’nin istediği değişiklikleri yapabilmesi için parlamentoda alması gereken üçte ikilik çoğunluğa yetmedi. 

Erdoğan sonuçların açıklanmasının ardından, Türkiye’nin askeri darbeler yaşanan ancak Avrupa Birliği (AB) üyeliği için büyük çabalar gösterdiği geçmişindeki politik kaosa değinen bir konuşma yaptı. 

Türkiye, halk isyanlarının yaşandığı, aynı zamanda Batı ile geleneksel bağların bulunduğu bir bölgede yer alıyor ve doğudaki bağlarını güçlendiriyor. Başarılarına rağmen, Türkiye’deki hükümet parlamentoda güç kazanmak için muhalefetle uzlaşma yoluna gitmek zorunda.  

AS SAFİR:  Bu Beyrut ve Şam’ın da zaferidir

Gazetenin birinci sayfadaki haberinde, “Bu Beyrut ve Şam’ın da zaferidir” başlığı kullanıldı. Haberde, Ak Parti‘nin seçmenin yüzde 50’sinin desteğini alarak büyük başarı kazandığı, ancak milletvekili sayısının anayasayı değiştirecek ya da referanduma götürecek çoğunlukta olmadığı belirtildi. Haberde,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın konuşmasına yer verildi.

El DİYAR: “Erdoğan 3”

Gazete, Ak Parti‘nin seçimden önemli bir zaferle çıktığı ve Adnan Menderes’in rekorunu kırarak, hem kendisi hem de Türkiye için yeni bir dönemin kapılarını araladığı ifade edildi. 

EL MÜSTAKBEL: Erdoğan seçmenden aldığı 21 milyon oyla zaferini kutluyor

Gazetenin haberinde, Başbakan Erdoğan‘ın seçim sonrası konuşmasında bölge ülkelerine yer vermesi ön plana çıkarıldı.

JAPON BASINI     

CHUNICHI ŞİMBUN: İktidar partisinin büyük zaferi

Gazete, Ak Parti‘nin aldığı zafere rağmen, sonucun anayasa değişikliği için yeterli olmadığını yazdı. 

Ak Parti‘nin “oyların yüzde 50’sini alarak büyük bir zafer elde ettiği”  belirtilen haberde, Ak Parti iktidarının 2002 yılından bu yana tek başına sürdürdüğü iktidarı koruduğu kaydedildi.

Haberde, “AK Parti’nin yüksek ekonomik kalkınmayı arkasına alarak seçim kampanyasında hakimiyet sergilediği” yorumu yapıldı. 

HABER AJANSLARI

REUTERS: Erdoğan anayasa değişikliği için muhalefete başvurmak zorunda

Ak Parti, genel seçimlerde üçüncü kez iktidara gelmeyi başarmış olsa da, planlanan yeni anayasanın hazırlanması için muhalefete başvurmak zorunda kalacak. Bir dizi askeri darbenin ardından Türkiye’yi dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri haline getiren Ak Parti, dün yapılan seçimlerde oyların neredeyse yüzde 50’sini almayı başardı. 

Alınan sonuçlar, bugün finansal piyasaları harekete geçirecek gibi görünüyor. Bu da, Ak Parti’nin 30 yıl önce hazırlanan anayasanın değiştirilmesi için muhalefet partileriyle uzlaşması gerektiğine işaret ediyor.   

Muhalifleri sevmemesiyle tanınan Erdoğan’ı eleştirenler, onun özgürlükleri kısıtlandığını ve muhalifleri tutuklattığını belirtiyor. Ancak, seçim zaferinin ardından gelen konuşmasında Erdoğan, “rakipleriyle çalışacağı dönemde alçakgönüllü olma sözü” verdi.

ASSOCIATED PRESS: Erdoğan oy kaybetme korkusu olmadan hareket edebilir

Geçmişte parlamentoda güç kazanmak için muhalefeti dışlamakla eleştirilen Ak Parti, genel seçimlerde üçüncü dönem için iktidara gelmeyi başardı. 

Ak Parti, Batı tarzı bir demokrasi oluşturmak istediğini ve Avrupa Birliği’ne (AB) girmek istediğini belirtse de, partinin dayandığı İslami kökler, laik çevrelerde endişelere neden oluyor. Bilgi Üniversitesi’nden İlter Turan, “AK Parti’ni harcamayı göze alabileceği politik sermayesi olduğuna” değindi. Turan, Erdoğan’ın birçok Türk’ün endişe duyduğu başkanlık sistemi öncesinde zorlu tartışmalar karşısında olduğunu belirtti.

Turan, “Eğer Erdoğan kendisine oy kaybettirebilecek geçmişteki belli politikalar üzerinde tereddütlere sahipse, şimdi bu politikaları hayata geçirmekte özgür… Başkanlık sistemine doğru gittiği görülüyor. Bu konu Türkiye’de şüphesiz tartışma konusu olacak” dedi. 

AGENCE FRANCE PRESS: Ak Parti’den rekor farkla seçim zaferi

İktidardaki Ak Parti dün yapılan seçimlerde rekor oyla zafer elde etmesine rağmen, yeni anayasa değişikliği için istediği çoğunluğa ulaşamadı. 

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçim sonrasında yaptığı balkon konuşmasında, “Bugün bir kez daha demokrasi kazandı” derken, “Gazze,Filistin ve Kudüs’ün de kazandığını” söyledi. Böylece, kendisini Arap sokaklarında kahraman yapan, İslami kardeşlik altında “baskı altındaki savunan” kimliğini gösterdi.

Destekçileri, geçmişteki koalisyon hükümetinin aksine, ekonomik başarısı ve gelişen kamu hizmetleri nedeniyle Ak Parti’ye oy verdi. Öte yandan, Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik için öngördüğü reformlar, otoriter eğilimleri ve eleştirilere karşı giderek tahammülsüz olması karşısında ateş altında kaldı.

Onlarca gazetecinin hapishanelerde olduğu Türkiye’de, muhalefet internete getirilmek istenen sansür ve muhalefet partiler hakkında çıkan kaset skandallarıyla alarma geçmiş durumda. 

ATİNA HABER AJANSI: Erdoğan’ın büyük zaferi

Türkiye’de dün yapılan ve Ak Parti‘nin galip olarak çıktığı seçimler, Yunan haber ajansında “Erdoğan’ın (Başbakan Recep Tayyip) büyük zaferi” şeklinde yer aldı. 

Atina Haber Ajansı (ANA), geçen seçimlere oranla oyunu artıran Ak Parti‘nin yaklaşık yüzde 50 ile yeniden seçimlerin galibi olduğunu, ancak yalnızca kendi oylarıyla anayasayı değiştirebilmesini sağlayacak milletvekili sayısına ulaşamadığını aktardı. 

Ak Parti‘yi CHP VE MHP‘nin izlemesine, Barış ve Demokrasi (BDP)  Partisi’nce desteklenen bağımsız adayların seçilmesine yer verilen haberde,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın 3. kez tek başına iktidar olduğu Ak Parti‘nin oylarını arttırdığı kaydedildi.

ANA’nın haberinde, Başbakan Erdoğan‘ın tek sorununun 330 milletvekili sayısına ulaşılamaması olduğu, ancak diğer yandan yaklaşık yüzde 50 oranındaki oy çoğunluğunun partiye önceden görülmemiş bir hava verdiği değerlendirmesi dile getirildi. 

CHP‘nin yüzde 30 oranında oy beklediği kaydedilen haberde, gerek iktidar partisi gerekse CHP‘nin kuvvetlerinin artmış olmasının, büyük ölçüde küçük partilerin yüzdelerinde büyük düşüş yaşanmasından kaynaklandığı yorumu yapıldı. 

Yunanistan‘da dini bayram nedeniyle bugün gazeteler çıkmadı. 

XINHUA: Erdoğan: Bugün demokrasi ve halkın iradesi kazandı

Çin resmi ajansı Xinhua, iktidar partisi Ak Parti‘nin seçmenin oylarının neredeyse yarısını aldığını yazdı.

Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın balkon konuşmasına atıfta bulunularak, Erdoğan’ın “Bugün demokrasi ve halkın iradesi kazandı” sözlerine yer verildi. 

Erdoğan’ın “Hükümetimiz sadece Ak Parti‘ye oy verenlerin değil, bütün Türkiye’nin hükümeti olacaktır” ifadesinin yer aldığı haberde, Türkiye’nin Ak Parti döneminde “tartışılmaz bir ekonomik rekor” elde ettiği kaydedildi.

Haberde, Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğu vurgusu yapılırken, Türkiye’nin geçen yıl küresel mali krize rağmen yüzde 8,9’luk büyüme elde ettiği belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18017585.asp?gid=381

Paylaş:

Yorumlar

“900) DÜNYA BASININDA 2011 GENEL SEÇİM SONUÇLARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. PERLE İNCİ yorum tarihi 13 Haziran, 2011 21:54

    NEDENSE?!BU SECİMİ COK MERAK ETTİLER!*SANIRIM,ANAYASA İCİNDİR.HEP AYNI SAHNE!-ESKİDEN DEMİRELELR VS..LER OARTİLERİ GİBİ,AYNI KESİM KAZANDI.-BATI BUNUN İCİN DESTEK VEMEDİMİ?VERDİ.ZATEN ALMNYA YAZMIS!BELLİYDİ..diye.HAYIRLISI OLUR İNSAALLAH.FİKRİ PARTİ KAZANMIYOR BU ÜLKEDE*CÜNKÜ SİSTEM YOK!İNSANLAR EZADAN BIKTI;(

Yorum yap