897) NÜKLEER SİLAHSIZLANMA SADECE LAFTA KALMIŞ!

Yayin Tarihi 8 Haziran, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Nükleer silahsızlanma sadece bir laf!

 

image00111.jpg

Dünyada ateşlenmeye hazır beş binden fazla nükleer silah var, bunlardan iki bini ise teyakkuz halinde…

 

Dünyanın güçlü devletlerinin nükleer silahsızlanma konusunda yaptığı onca antlaşmalar ve açıklamalara rağmen halen ateşlenmeye hazır beş binden fazla nükleer silah bulunuyor. Sekiz nükleer devlet, İsrail, ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan ve Pakistan toplam 20 bin 500 nükleer başlığa sahip bulunuyor.

İsveç Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI’nin yıllık raporunda belirtildiğine göre 5 binden fazla nükleer başlıklı füze her an ateşlenebilir durumda ve bunlardan 2 bini ‘yüksek tayakkuz halinde’ tutuluyor.

SIPRI raporunda, nükleer güce sahip devletlerin verdikleri sözlere rağmen gerçekten bir silahsızlanma konusunda hiçbir adım atılmadığı bildirildi. Nükleer silahsızlanma antlaşması yapan 5 devlet ya yeni nükleer silah sistemi üsleri kuruyor ya da yenilerini planlamış bulunuyor.

Bu yılın Ocak ayı itibariyle Rusya 11 binden fazla nükleer başlık sahibi ve bunlardan 2 bin 427’si ateşlemeye hazır. ABD’nin ise 8 bin 500 nükleer başlığı var ve bunlardan 2 bin 150’si ateşlemeye hazır tutuluyor. İsrail’in sahip olduğu nükleer silahlar konusunda bir açıklamanın medyaya yansımadığı SIPRI raporunda Hindistan ve Pakistan’ın nükleer başlık yapabilecek nükleer materyale sahip olduğu bildirildi.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“897) NÜKLEER SİLAHSIZLANMA SADECE LAFTA KALMIŞ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. PERLE İNCİ yorum tarihi 9 Haziran, 2011 11:12

  BİZDEDE OLMASI GEREKİRDİ***STK.LARLA BUNU ÖNLEMEYE CALISIYORLAR!YANİ BİZİMDE KARSI TARAFLARA DAYATACAK TEHLİKELİ GÜCLERİMİZ OLMASI GEREKMEZMİ?–BU HÜKÜMETİN YAPMAK İSTEDİGİNİ,TEKRAR DURDURDULAR!NİYE YAPIYORDU?—BU KONUDA DÜSÜNMEK GEREKİR!BENCE ÜLKEYİ KORUMAK İCİNDİ(*
  NÜKLEER İCİN YÜRÜYENLERİN GERCEKTEN BİZİM İNSANIMIZ OLMADIGINI..GREEN PEACE-KANALIYLA DAYATILDIGINI..KÖYLÜMÜZÜ,YALAN/ABARTILARLA KANDIRDIKLARINI:(GÖRMÜYORMUYUZ?
  ZATEN TEK(*DOGRU ÜLKELER 3.DÜNYA!ADINI VERDİKLERİ;(..BİZİM GİBİ ÜLKELER.
  -ONLARIN HERSEYİ KENDİ CIKARLARINDAN BASKA HİCBİRSEYLERİNE HİZMET ETMİYORDUR…BUGÜNE KADAR YAPTIKLARI DA BUNU GÖSTERİYOR:(–HEPSİNE YARADAN SANIRIM SADECE İKLİM SARTLARIYLA BÜYÜK CEZALAR VERİCEK..YADA CESUR BİRİ TARAFINDAN YÖNETİLİYOR OLURSAK?SINIRLARIMIZI KAPATARAK,ONLARDA ÜREYEN BAKTERİLER VS..HASTALIKLARIN BİZE GELMESİNİ ÖNLEYEREK,ONLARIN ZARARLARINDAN KURTULABILIRIZ..BİZDEDE NÜKLEER ONLARIN TEHDİTLERİNE KARSILIK OLMALI!
  ASLINDA BU HÜKÜMETTEKİLER,HERSEYE RAGMEN:(BUGÜNE KADAR BU TİP KORUYUCU KONULARDA CALISAN TEK*HÜKÜMET GİBİ?GÖRÜNÜYOR!TABİİ,ATATÜRKDEN SONRA GELEN!*BUNCA YILDIR!NİYE ÜLKEMİZ BU KADAR GERİDE BIRAKTIRILDI?NİYE GÜCLÜ********OLAMADI?BİZE HERSEYİ DAYATIYORLAR!;(
  –TÜM HÜKÜMETLERİMİZ*BALKANLARDA NE YAPTILAR BUGÜNE KADAR?ONCA İNSANI KORUYABILDIMI?
  *SİZ BURADAN YAZIYORSUNUZ SN.KHAN.PEKCOK TÜRKÜN ÖLDÜRÜLMESİNİ DÜNYADA!ÖNELEYEN HÜKÜMETLERİMİZ OLDUMU HİC?

Yorum yap