869) JAPONYA SAHİLİ 4 METRE DOĞUYA KAYDI

Yayin Tarihi 25 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Japonya sahili 4 metre doğuya kaydı

 

Japonya’da meydana gelen deprem ve ardından gelen tsunami ülkenin sahil haritasını resmen değiştirdi 

 

Japonya’da cuma günü meydana gelen depremin ülkenin sahil şeridini 4 metre kadar doğuya kaydırdığı tahmin ediliyor. Japonya’nın GPS istasyonlarından toplanan veriler, muazzam büyüklükteki deprem ardından coğrafi konumun kayda değer biçimde değiştiğine işaret ediyor.

BBC’ye konuşan İngiltere Jeolojik Araştırma Merkezi’nden Dr. Roger Musson, ”Bu büyüklükte bir deprem ardından coğrafi konumun bu derecede oynaması beklentiler dahilindedir” dedi.

Japonya depreminin dünyanın eksenini de muhtemelen 16,5 cm oynattığı ve gezegenin biraz daha hızlı dönmesine yol açtığı düşünülüyor. Bu değişim, bir günün uzunluğunu saniyenin milyonda birinden biraz daha fazla artırmış olabilir. Japonya’daki depremin büyüklüğü Richter ölçeğine göre 8,9 olarak açıklanmış, fakat Japon uzmanlar bunu daha sonra 9 derece olarak düzeltmişti.

Bu veri, sismik aletlerin kullanılmaya başlamasından beri kaydedilen beşinci en büyük depremin gerçekleştiği anlamına geliyor. Japonya’da depremlerin sık sık meydana gelmesinin sebebi, Pasifik levhasının batı yönünde Japonya’nın altından ilerlemesine bağlı. Pasifik levhasındaki bu hareket, Kuzey Amerika levhasını da aşağı doğru batı istikametinde ittiriyor. 

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi yetkilisi Dr. Ken Hudnut, BBC’ye verdiği mülakatta, Japonya’nın sahil şeridindeki oynama nedeniyle GPS teknolojisine dayanan harita bilgilerinin, örneğin arabalarda kullanılan navigatörlerin güncellenmesi gerektiğini söyledi. Dr. Ken Hudnut, Japonya’nın arsa ve emlak arşivlerinin de coğrafi kaymaya göre yenilenmesi gerekeceğini belirtiyor.  

DÜNYA BÜLTENİ

 image00126.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap