865) KATİL CIA AJANI SERBEST BIRAKILDI!

Yayin Tarihi 16 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Katil CIA ajanı serbest bırakıldı!

 image00119.jpg

 

Pakistan maktül ailelere tazminat ödenmesi karşılığında Raymond Davis’i serbest bıraktı

 

Pakistan’ın Lahore kentinde iki kişiyi öldüren ve İslamabat ile Washington arasında diplomatik krize neden olan CIA ajanı Raymond Davis çifte cinayetten suçlu bulunmasının ardından, “kan parası” ödemeyi kabul ettiği ve serbest bırakıldığı iddia edildi.

Lahor’da  hapiste olan CIA ajanının, öldürdüğü iki Pakistanlı’nın ailesine “diyet” ödeyeceği, ailelerin bunun karşılığında davadan vazgeçtiği bildirildi. Ailelere ödenen para açıklanmadı.

AP haber ajansının Pakistanlı yetkililere dayandırdığı habere göre, “diplomatik dokunulmazlığı” olduğu iddiasıyla Washington yönetiminin serbest bırakılmasını talep ettiği Davis, ABD elçilik görevlilerinin eşliğinde hapishaneden çıkarıldı.

Puncab Adalet Bakanı Rana Sanaullah, Davis’in çifte cinayetten suçlu bulunduğunu, ancak ailelerin tazminat teklifini kabul etmesi üzerine serbest kaldığını açıkladı. Amerikan yetkilileri ise konu hakkında henüz açıklama yapmadı.

Pakistan’daki ABD elçiliğinde görevli Raymond Davis, 25 Ocak günü iki kişiyi üzerinde taşıdığı Glock marka silah ile vurarak öldürmüştü. Pakistanlı savcılar, Davis’in 10 el ateş ettiğini, daha sonra arabasından inerek kaçmakta olan adamlardan birini arkasından iki kurşunla vurup, öldürdüğünü belirtti.Pakistanlı yetkililer,  Davis’in CIA ajanı olduğunu biliyordu. Ancak ABD’nin Davis’in serbest kalması adına gösterdiği aşırı baskı altında bu bilgiyi gizli tuttular.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap