864) “TÜRK KURT KÖPEĞİ” IRKI GELİŞTİRİLDİ

Yayin Tarihi 16 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Türk Kurt köpeği’ ırkı geliştirildi

image00118.jpg

Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özen, “Nasıl bir Alman kurdu, Kanada kurdu, Sibirya kurdu varsa, bizim de 6 yıl önce Türk kurt köpeğimiz oldu. Şimdi de Türk kurt köpeğini kurtla çiftleştirerek ikinci nesil Türk kurt köpeği elde ettik. Biz onu daha yeni tanıyor, insanlar ve çevreyle olan ilişkilerini yeni kavrıyoruz. Bir basamak oluşturduk, umarız bizden sonraki nesil, bu basamağın üzerine çıkar” dedi. 

Habertürk’ün haberine göre; yabani kurda çok yakın biyolojik özelliğe sahip olan ikinci nesil kurt köpeği, vahşi değil ancak kendi yavrularının içinden en güçsüz olanı yiyerek besin elde ediyor.

Babası Kangal

Babası Sivas Kangalı, annesi de yabani kurt olan “birinci nesil” Türk kurt köpeği, Kangal’ın gücü ve zekası ile kurdun manevra kabiliyeti ve çevikliğini bünyesinde barındırıyor. Yabani kurda çok yakın biyolojik özelliğe sahip olan “ikinci nesil” Türk kurt köpeğinin iki varyetesini elde ettiklerini belirten Özen, “Ancak sayıları yeterli değil. Oğul yavrularda iki, ikincisinde bir bireyimiz var. Yani toplamda biri dişi, ikisi erkek olmak üzere 3 kurt köpeği yavrumuz var. Alman kurt köpeği, 112 yıl önce geliştirildi. Biz bu çalışmayı 9 yıl önce başlattık. Adım adım bu konuda ilerliyoruz. Tüm maddi ve teknik imkansızlıklara rağmen akademik çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Havlamıyor

İkinci nesil kurt köpeğinin, annesi kurt köpeği, babası da kurt olduğu için görünüşte kurda daha yakın olduğunu belirten Özen, şunları söyledi: İkinci nesil kurt köpekleri havlamıyor, insanlara zarar vermiyor ve çok güçlü yapıya sahip. Türkiye’nin en iri vücutlu kurt köpeği bizdedir diyebilirim. Elde ettiğimiz kurt köpeği çok iri ve güçlü. Evcilleştirilmesi mümkün. Zaten yavruyken insanla doğrudan ilişki içine girmedi. Biz de onların doğasına dokunmak istemedik. Çekingen davranmalarının nedeni bundan kaynaklanıyor.”

Paylaş:

Yorumlar

“864) “TÜRK KURT KÖPEĞİ” IRKI GELİŞTİRİLDİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 16 Mart, 2011 12:42

  OHH!NE HOS BİR HABER..ÜLKEMDE BİZLERE AİT BİRSEYLER OLDUGUNU İSİTMEK MUHTESEM..VAROLUNUZ SN.KHAN.VE BU İSE EMEK VERENLER..
  *AMA TUHAF GELEN SU;MADEM BU KADAR EVCİL!YANİ;PEKİ GEREKTİGİNDE,KORKULMASI GEREKEN BİR KURT OLMIYACAKMIYMIS?

 2. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 16 Mart, 2011 14:27

  Ne güzel bir çalışma!
  Emeği geçenleri kutluyorum. Ama bu haberi kalıcı biçimde sitesine alan ve bizlere ulaştıran Sayın Yılmaz Karahan’ı öncelikle kutluyorum.

 3. halil avlı yorum tarihi 23 Mart, 2011 17:26

  böyle güzel şeyler duymak ne güzel türk ırkını her alanda ifade etmek ne büyük gururdur …keşke bütün alanlarda milli beceriler kaydedebilsek.emeği gecen bilimadamlarımıza çok teşekkür ediyorum…

 4. ali erden yorum tarihi 24 Şubat, 2015 17:03

  umarım yeni kurt köpeği ile ilgili bir köpek çiftliği açılır ve sayısı çoğaltılır.

 5. bülent karagül yorum tarihi 7 Şubat, 2016 20:28

  1) bu apartman hayatına uygunmudur yani ara yerlerde bakılırmı
  2) bu ırk melezmi yoksa safkanmı

Yorum yap