863) JAPONYA’DA NÜKLEER DRAM BAŞLADI!

Yayin Tarihi 15 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Japonya’da nükleer dram başladı!

image00117.jpg

Meydana gelen nükleer patlamalar sonucu yayılan radyasyondan etkilendiği tespit edilenler tecrit ediliyor; bu sırada duygusal anlar da yaşanıyor 

 

Deprem ve tsunamiden zarar gören Japonya’nın kuzeydoğusundaki Fukuşima 1 nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe çıkan yangın, söndürüldü. Japon Jiji haber ajansı, yangının Japonya’da konuşlandırılmış ABD birliğinin askerleri tarafından söndürüldüğünü duyurdu. Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, yaptığı açıklamada, reaktördeki yangının bir hidrojen patlamasından kaynakladığını belirtmişti.RADYASYON YAYILDI

 image0024.jpg

Japonya Başbakanı, Japonya’nın kuzeydoğusundaki depremde zarar gören Fukuşima 1 nükleer santralindeki reaktörlerden radyasyon yayıldığını açıkladı. Fukuşima’da yayılan radyasyonun insan sağlığını etkileyecek derecede olduğu açıklayan Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, 4 numaralı reaktörde yangın çıktığını ve radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu.

Naoto Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum” diye konuştu.Hükümet sözcüsü Yukio Edano ise santralden atmosfere yayılan hidrojenin radyoaktif madde taşıdığını ve insan sağlığı için tehlike teşkil ettiğini belirtti. Edano, “Nükleer yakıtın kendisi yanmıyor, yangını kontrol altına almak için elimizden geleni yapacağız” dedi.Edano, artan radyasyon oranının insan sağlığı için zararlı olduğunu da sözlerine ekledi. Yetkililer, Cumartesi günü meydana gelen reaktör patlamasının ardından, santrale 20 kilometre mesafede oturan 200 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmesini istemişti.

 

NÜKLEER TECRİT BAŞLADI

 image0033.jpg

Japonya’da sızan radyasyondan etkilenenler tecrit ediliyor. Nihonmatsu’da radyasyona maruz kalan bir genç özel bölümün arkasında annesiyle ve köpeğiyle vedalaştı. Göz yaşartan ayrılık dünyaya böyle yansıdı. Japonya’da kabus sürüyor. Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki ikinci patlama endişeleri artırdı. Bölge boşaltılıyor, sızan radyasyondan etkilenenler tecrit ediliyor. Görüntüler dramatik. Nihonmatsu’da radyasyona maruz kalan bir genç özel bölümün arkasında annesiyle ve köpeğiyle vedalaştı. Göz yaşartan ayrılık dünyaya böyle yansıdı.

 

DSÖ: JAPONYA’NIN ÖNLEMLERİ DOĞRU

 image0042.jpg

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Japonya’nın, Fukuşima’daki nükleer santralden sızan radyasyondan halkı korumak için doğru önlemler aldığını bildirdi.

DSÖ Sözcüsü Gregory Hartl, Japonya’nın, radyasyon sızıntısı nedeniyle kendilerinden bölgeye uzmanlar göndermesini talep etmediğini, ancak uzmanların beklemede olduklarını söyledi.

Gregory Hartl, Japon yetkililerin şu ana kadar tahliye, sığınak sağlama ve potasyum iyodid stoklarının yeniden konumlandırılması dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri aldığını kaydetti. Hartl, bunların mevcut radyasyon sızıntısı seviyesinde genelde üzerinde anlaşmaya varılan kamu sağlığı önlemleri olduğunu sözlerine ekledi.

  

TOKYO’DA RADYASYON ARTTI

Fukushima nükleer reaktöründeki hidrojen patlamalarının ardından, normalde bir yıl boyunca maruz kalınabilecek radyasyonun 400 katı kadar sızıntı meydana geldiği belirtildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, nükleer santrale 20 ila 30 kilometre mesafede oturan halktan evlerinden çıkmamalarını istedi. Ulaştırma Bakanlığı da uçakların nükleer santralin üzerinden uçmamaları talimatını verdi. Başkent Tokyo ve çevresinde dahi radyasyon seviyesinin yükseldiği açıklandı.

DÜNYA BÜLTENİ

image0051.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“863) JAPONYA’DA NÜKLEER DRAM BAŞLADI!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 15 Mart, 2011 17:40

  FECİ…AMA METANETLERİ!!DUDAK ISIRTACAK CİNSDEN!NE KÜLTÜRLÜ VEDE GELENEKLERİNE,DOGAYA İNANISLARINA BAGLI BİR MİLLET DEGİLMİ?!PES!**SESSİZLİK..VE CALISMA..EH!BÖYLE ÜLKE BÜYÜMEZMİ?
  ÖGRETİLERİ ÖYLE BÜYÜKKİ!EGER ZAYIF OLUPDA -BASARISIZLIK-OLURSA,KENDİ KENDİLERİNİ İMHA EDİYORLAR!
  ——ACABA?BÖYLE MÜTHİS BİR ÜLKEYİ BU HALE GETİREN SADECE DOGAMI?
  -BİZDEKİ:( 99 DEPREMİ GİBİ BİR FECAAT İCAT ETMESİNLER?–MALUM!SON YILLARDAKİ DEV EKONOMİ VS..BAKINIZ!YAKINDA İRAN LA ALAKALI PATLAMALAR DURDURULDU!-AMA BURASI GÜNDEMDE!–BU DİN MEVZUUYLA DÜNYAYI CİRKİNLESTİREN VATİKANDA BİR BATSA YA!HADİ DOGA*NE DURUYORSUN?Kİ;DÜNYA BİR DOSTCA NEFES ALSIN YAHUUU!*YOKSA ÜLKEMDE KALASNİKOFSUZ ADIM ATILAMAYACAK!:(FECİ DURUMDAYIZ SN.KHAN(*–SANKİ BİZDEKİ NÜKLEER YIKIM AZ SEYMİ?*YAVAS YAVAS ÖLDÜRÜYORLAR!KİMLİK..DİN ELDEN ALINARAK..AC BIRAKILARAK..HERSEYİ!YAPARAK!HEDEFLERİNE VARIR BUNLAR!

 2. söhret kücükay yorum tarihi 16 Mart, 2011 19:42

  Japonyadaki büyük felaket mutlaka dünyamizi cok etkileyecektir. Özellikle hava alanindaki radyasyonlar yagmur olarak cok farkli ülkelerede ulasacaktir..bunlara ragmen hala biz Türkiyede bu tehlikeyi her evdeki aygaz sorunu gibi kücümseyerek nükleer santrali kuracagiz. Allahin verdigi bu doga nimeti böyle harcaniyor. Yinede Allahtan baska siginacak yerimiz kalmayacak ama bu sorumsuzlugumuzu nasil yanitlayacagiz?

Yorum yap