862) ÇALIŞANLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA!

Yayin Tarihi 12 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Çalışanlar yoksulluk sınırının altında!

 image00115.jpg

 

Şubat ayında tek kişinin yoksulluk sınırı bin 510 lira 47 kuruş oldu. Bu verilere göre Türkiye’de çalışanların üçte ikisi yoksulluk sınırının altında kalıyor

 

Sivil Toplum örgütlerinin Türkiye’deki yoksulluk ve açlık sınırı üzerine yaptıkları aylık değerlendirmeler, ücretli kesimin büyük oranda yoksul olduğunu ortaya koyuyor.

Asgari ücretin yaklaşık 700 lira, ortalama maaşlarında bin ile bin 500 lira olduğu Türkiye’de, bu rakamlara göre çalışanların neredeyse üçte ikisi yoksulluk sınırının altında maaş alıyor.

Dün Şubat ayına ait araştırmanın sonuçlarını açıklayan Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), rakamlarında da bu adaletsiz gelir dağılımı çarpıcı biçimde sırıtıyor.

Konfederasyonun araştırma geliştirme merkezinin yaptığı Şubat ayına ait asgari geçim endeksi hesaplamalarına göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 3 bin 24 lira 84 kuruşa yükseldi.

Sonuçların, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırının bir önceki aya göre yüzde 0,47 oranında arttığını ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, çalışan tek kişinin açlık sınırının ise Ocak ayına göre yüzde 0,09 artışla bin 152 lira 90 kuruş olduğu kaydedildi. Şubat 2011 fiyatlarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 510 lira 47 kuruş olarak belirlendi.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“862) ÇALIŞANLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 16 Mart, 2011 02:35

    NE YÜZSÜZLÜK DEGİLMİ?!-UYDURUK BİR ZAM..ARDINDAN BENZİNE ZAM..ARDINDAN DEVAMI…VE VERİP,ANINDA ALIYORLAR!-GECMİSDE BU KADAR ACIMASIZLIK YOKDU:(–GELEN PARALARI NASILDA HEMMEN!PAYLASIYORLAR!=AKSİ TAKDİRDE,MAASLARI TOPLAMAKDA BU KADAR ACELECİ DAVRANMAYA GEREK KALMAZDI!AMA DOYMUYORLAR!AMAN ALLAHIM!SİMDİ BAKALIM DAHA KİMLER SECİM ADINA ÖLDÜRÜLECEK?-BASALDI..YA ALLAH BİSMİLLAH!-ADAM TEK*BASINA NEREDEYSE TÜM MEMLEKETİNİ PESİNDEN SÜRÜKLERDİ HERHALDE?VE BİRKAC SEHRİ DAHA..HATTA HAYRANLARINIDA..ANLASILAN?TAM ZAMANINDA SAF DISI BIRAKTILAR!AMAN YARABBİ!NE CANİLİK BU BÖYLE!PES=KORKUNC!-BU ÜLKE MEDENİ İNSANLARIN ELİNDEN ALINIPDA BUNLARA TESLİME EDİLİRSE?O VAKİT GÖRECEGİZ ONLARA DESTEK VEREN DÜNYANIN HALİNİ…MUMLA ARIYACAKLAR TÜRK/MÜSLÜMAN MİLLETİMİZİ(*

Yorum yap