861) KIRCAALİ TÜRK OKULU (MEDRESESİ) TÜRKLERE VERİLMİYOR!

Yayin Tarihi 6 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Kırcaali Türk Okulu (Medresesi)

gerçek sahiplerine iade edilecek mi?

image0016.jpg

Kırcaali’nin en muhteşem yapılarından biri olan Medrese’nin arsası 1920 yılında bölge Müslüman encümenliği tarafından satın alınmış ve 1923 –1928 yılları arasında St. Petersburg’da Güzel sanatlar Akademisi profesörlerinden Rus mimar Pomerantsev’in projesi üzerine inşa edilmiştir. Medrese binası olarak planlanan bina Orta Asya Türk mimari tarzında olup, hiçbir zaman kuruluş amacına uygun kullanılamamıştır. Kırcaali Medresesi komünist idare ile birlikte Türklerin elinden tamamen alınarak müzeye çevrilmiştir. 1.300 metre kare sergi alanıyla Bulgaristan’ın en güzel müzelerinden birisidir.

Bulgaristan Türkleri kendi geçimlerini sağlamakta güçlük çektikleri yıllarda, lokmalarını ayırarak, çocuklarının eğitimi için alın teri ile inşa edilen Medrese gerçek maksadına uygun işlevini yapacağı günleri beklemektedir. Kırcaali halkı kimi para, kimi bedava çalışarak, en çok ise kurban derileri toplanarak bu medreseyi halk kendi imkânları ile bitirebilmişlerdir.

1939 – 1945 yılları arası binanın yarısı askeriye tarafından kiralanmış. 1947 yılında Müslüman encümenliği tarafından tapu çıkarılması istenmiş ancak devlet tarafından reddedilmiş. 1950 yılında devlet tarafından el konulmuş ve devlet malı tapusu çıkarılmış. Devlet Türk İlkokulu olarak devam etmiş. 1980 yılına kadar ilkokul olarak devam etmiş. 1980-1986 yılları yapılan büyük tamirden sonra Kırcaali Bölge Müzesi olarak şu ana kadar kullanılmaktadır. Medreseyi geri almak için Sofya Başmüftülüğü tarafından 1992 yılı Mali Bakanlığının reddinden sonra Yüksek Mahkemeye başvuruldu, ancak mahkeme başvuruyu reddetti. O zamandan bu yana medresenin geri verilmesi için bir gelişme yok.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=6705

Paylaş:

Yorumlar

“861) KIRCAALİ TÜRK OKULU (MEDRESESİ) TÜRKLERE VERİLMİYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 6 Mart, 2011 17:33

    *ORADAKİ TÜRK/MÜSLÜMANLAR NİCİN ULUSLARARASI HAKKINI KULLANIPDA,MAHKEMEYE BASVURMUYOR?
    *BUNU MERAK ETTİM..
    -BİZİM ÜLKEMİZDE DAHA COK YABANCILARIN MALI/HAKKI KORUNUR!=

  2. Ercan Kayayerli yorum tarihi 15 Mart, 2011 19:57

    Bizimkiler(!)de AB’ye şirin görünmek adına can başla çalışıyorlar.Önce vakıf kanunu meclis çoğunluğuyla değiştiriliyor…Sonrası malûm…Kitabına uydurmak meselesi.Şu ana kadar sadece İstanbul’da kaç gayrı menkûl gayrımüslimlere devredildi? Yakında Heybeliada Ruhban Okulu da faaliyete geçirilirse şaşmayın.Sadece bununla kalsa yine iyi!Daha sonra Konya’da, Sivas’ta, Afyon’da,Trabzon’da.. mevcut metruk kiliselerin,benzeri binaların hukukî yollardan talep edilmeyeceği söylenebilir mi? Vay hâlimize!…

Yorum yap