860) 12 BİN PEŞMERGE KERKÜK’Ü KUŞATTI

Yayin Tarihi 5 Mart, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

12 bin Peşmerge Kerkük’ü kuşattı!

image0015.jpg
Kürt yönetimi yaşanan olayları bahane ederek Kerkük’e 12 bin peşmerge yığdı, Maliki ve ABD hemen çekilmeleri talebinde bulundu  Irak’ta son günlerde yaşanan protesto gösterilerini bahane eden Kuzey Irak Bölgesel yönetimi, uzun zamandır hak iddia ettiği petrol bölgesi Kerkük’e 12 bin peşmerge gönderdi.

Kürtlerin bu hamlesi üzerine ABD, Irak ve Kürt yönetimi arasındaki gerginlik arttı. Washington Yönetimi ve Bağdat hükümeti, peşmergeler ‘Kerkük’ü terk etsin’ talebinde bulundu, Kürtler ise ‘hayır’ cevabını vererek peşmergelerin kalacağını söyledi.

image002.jpgIrak Başbakanı Nuri el Maliki, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminden, geçen hafta Kerkük kenti çevresine, Bağdat’taki merkezi hükümetin izni alınmadan konuşlandırıldığı bildirilen yaklaşık 12 bin kişilik silahlı peşmerge gücünün çekilmesini istedi.

Erbil’deki Kürt yönetimi, binlerce askerin şehre konuşlandırılmasına gerekçe olarak Kerkük’teki Kürtlerin saldırı tehdidi altında olduğu iddiasını dile getirdi.

image003.jpgBir Irak hükümet yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu birlikler merkezi hükümetin izni alınmadan yerleştirildi ve Başbakan Maliki, derhal geri çekilmelerini istedi” dedi.Yetkili, Başbakan Maliki’nin bölgesel Kürt yönetimiyle bu güçlerin çekilmesi konusunda geçici bir mutabakata vardığını iddia etti. Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin güvenliğinin, merkezi hükümetin sorumluluğunda olduğunu karşı tarafa bildirdiğini söyledi. Kürt tarafı ise, kenti koruma görevinin tek başına Bağdat’taki merkezi hükümete ait olamayacağını savundu.

ARAPLAR VE TÜRKMENLER ENDİŞELİ: BU İŞGALE BENZİYOR

Kerkük’teki Arap ve Kürt kaynakları, kent çevresine yerleştirilen peşmergelerin Kalaşnikof silahlar, top ve zırhlı araçlarla donatılmış olduklarını belirtiyor.  Kerkük’teki Arapların temsilcilerinden Muhammed Halil El Ciburi, peşmerge kuvvetlerinin pozisyonunun “işgal durumuna” işaret ettiğini söyledi.Germiyan bölgesinde Arap aşiret liderleri, peşmerge komutanları ABD elçiliğinden bir heyet ile toplantı yaptı.

Türkmen Partisi lideri Ali Mehdi ise, peşmerge varlığının şehirdeki tansiyonu iyice artırmasından endişe ettiklerini belirtti.

image004.jpgBölgesel Kürt yönetiminin Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, “Gösteriler nedeniyle Kerkük’teki Kürtleri bekleyen tehlike gerçekten var. Bu nedenle nüfusu tehditlerden korumak için peşmergeler konuşlandırıldı” dedi.

Mustafa, Reuters’a yaptığı açıklamada, kentin Kuzey Irak’taki yönetimden ayırıldığını, bu kenti koruma görevinin tek başına Bağdat’taki merkezi hükümete ait olamayacağını savundu. Kerkük Bölgesel Konseyi’nden Abdullah Sami el Asi de “Kerkük sokaklarındaki insanlar saldırıdan korkuyor. Büyük sayılarda güçlerin ağır silahlarla kente saldırı düzenleneceğinden korkuyor. Eğer bu gerçekleşirse çok büyük bir sorun olacak ve kontrol edilemeyecek” diye konuştu.

image005.jpgSOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Öte yandan, Iraklılar’ın, işsizlik, yolsuzluk, kamu hizmetlerindeki eksiklik ve yetersiz yöneticiliğe karşı yeniden sokaklara indiği bugün, Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kerkük valiliği tarafından duyurulan sokağa çıkma yasağının sabah 06:00’da başlayacağı ve akşam saatlerine kadar devam edeceği bildirildi.

image006.jpgYasağın saat kaçta biteceği konusunda ise henüz net bir açıklama yapılmadı. Yasağın, güvenlik gerekçesi ve gerginlik endişesi ile konulduğu açıklandıAnbar, Selahaddin, Ninova ve Diyala’da da sokağa çıkma yasağı konuldu.

Şubat ayı başından bu yana ülke genelinde yaşanan protesto gösterilerinde en az 22 kişi hayatını kaybetti.

image007.jpgDÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“860) 12 BİN PEŞMERGE KERKÜK’Ü KUŞATTI” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Mehmet ASLAN yorum tarihi 15 Mart, 2011 13:47

  Kerkükteki türkler araplarla işbirliği yapıyor. One minute den sonra çok anlamlı bir birliktelik. Birlikte mesut olun. Saddam Kürtleri kerkükten kovarken bir gün geri dönecekleri aklınıza gelmeliydi… Kürtler kadar taş düşe başınıza…

 2. erkan karlı yorum tarihi 22 Mart, 2011 22:47

  vay anasını neymiş peşmerge kerkükü işgal etmişmiş insanın kendisinin olan bir şeyi nasıl işgal edebilirki.bu yazdıklarınıza siz bile inanmıyorsunuz.kerkük osmanlı haritalarında ve ingiliz belgelerinde bile kürt kentidir.sizler ancak avucunuzu yalarsınız.

 3. BERXWEDAN/ SİLOPİ yorum tarihi 1 Nisan, 2011 00:49

  kerkuk kürtlerindir ve kürt şehrii kalacaktır yaşasın kahraman peşmergeler /slopyê/şernex

 4. jiyan amed yorum tarihi 8 Mayıs, 2011 02:55

  yav bu mongollar önce gitsin moğolistana sora kerkükte hak idda etsinler kerkükle ilgi kürtlerin bin yıl önceki sözü mongollara duyurulur- kerkuk dıle kurdistane
  – derler yani kerkük kürdistanın kalbidir bu bir ikinci bilgi ise mongollar yani türkler diorki biz malazgirt savaşıyla anadoluya geldik e buna da bi ek bilgi malazgirt kürtçe bir kelimedir hızlı ele geçirdik demek artık siz düşünün kerküke ne zaman gelmiş bi avuç mongol iskancılar sizi olum bu saatten sonra işiniz zor bi yerde hangi halk yaşıyorsa ilk başta o topraklar onlara aittir tıpkı sizin türkmenistanın size ait olduğu gibi at hırsızı istilacılar sizi aç gözlüler geldiler en güzel toprakları aldılar ama gerileme döneminiz türkmenistana kadar devam edecek o verimsiz topraklara gideceksiniz çinlilerle savaşırsınız tekrardan belki bi çin seddi daha yaparlar siz de övünüp durursunuz ama unutmayın en vahşi halklar farslar ve kürtlerdir bize sökmez ben ıspartada okuyorum okula gidince beni görenler altlarına sıçacak gibi oluyor çünkü sizden 10000 gen fazlayız mezopotamya canım benim orası insanlık yeniden ordan doğmuş cudi dağından yani ha bu arada cudi kürtçede yerini buldu demek anlarsınız nuhun gemisi ile ilgili olduğu açık ve nettir kendinize ii bakın milletin hakkını vermezseniz sonunuz kötü bence kollayın g..ü

 5. AvniSinanoglu yorum tarihi 15 Mayıs, 2011 13:52

  Kirkuk Türkmen Sehridir. 14. Temmuz 1959 da Kürtler Türklere katliam gerceklestirmistir. 1957 yılında yapılan nüfus sayımında Kerkük’te 78.000 Kürt, 248.000 Türkmen, 43.000 Arap ve 10.000 Asur-Keldani Hristiyanlarının yaşadığı belirtilmiştir. 2003 den beri Kürtler Kerkük ü isgal etmekle mesgul.

Yorum yap