845) YAĞMACI DİKTATÖRLERİN PARA KASASI AVRUPA

Yayin Tarihi 31 Ocak, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 Yağmacı diktatörlerin para kasası Avrupa

 

image00131.jpg

 

Tunus’un devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali gibi yağmacı diktatörler paralarını Avrupa bankalarına yatırmış.


Paris’te ve Cenevre’de apartman daireleri, Fransa’nın Akdeniz sahillerindeki meşhur turistik beldesi Cote d’Azur’da villalar, birçok havayolu şirketleri, radyo evleri, gayri menkul şirketleri, Tunus ve Brezilya’da oteller, Fransa Alplerinde tatil evleri, İsviçre ve Fransa bankalarında ağzına bir doldurulmuş hesaplar, Tunus’un devrik Devlet Başkanı Bin Ali’nin ve akrabalarının halktan yağmaladığı servet listesinin sadece bir kısmını oluşturuyor. Bin Ali’nin sadece eşinin şahsi servetinin yaklaşık 5 Milyar Dolar’ı bulduğu bildirildi. İlaveten Bin Ali’nin 7, eşinin 10 kardeşi, bacanaklar, kayınbiraderler, baldızlar vs.nin yağmaladıkları da var.

Özellikle Fransa ve İsviçre dünyanın her tarafından diktatörlere kapılarını açıyorlar. Bu diktatörlerin ülkelerinde insan haklarını ihlalleri, halktan alınan vergileri yağma etmeleri, bunlarla ticaretlerine hiçbir engel teşkil etmiyor.

İsviçre Federal Konseyi Tunus’ta halkın ayaklanmasıyla Bin Ali’nin devrilmesinden sonra şimdi ona ait olduğu tesbit edilen bütün banka hesaplarını dondurdu. Fransa da geçen hafta başı Bin Ali’nin mal varlığı ve banka hesapları hakkında inceleme başlattığını açıklamıştı. Ancak Fransa bu kararı bir insan hakları organizesinin Bin Ali hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine aldı.

Yağmacı diktatörler, devlet başkanları, yolsuzluk yapan yüzlerce politikacı, uluslararası holdingler ve işadamları, kaçırdıkları servetleri adeta vergi cennetleri sayılan Avrupa ülkelerinde saklıyorlar. Yardım Kuruluşu ‘Oxfam’ın yaptığı hesaplara göre, her yıl yoksul ülkelerde halka ait olması gereken 124 Milyar Dolar vergi geliri Avrupa bankalarına akıyor.

Avrupa’da para akışı olan en önemli ülke İsviçre. Filipinler’den Ferdinand Marcos, Kongo’dan Mobutu Sese Seko, Liberya’dan Charles Taylor, Haiti’den Jean-Claude Duvalier İsviçre bankalarının en büyük müşterileri arasında yer alıyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap