843) MISIR’DA HALK İSYANI

Yayin Tarihi 28 Ocak, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Kahire’de isyan: Baradey gözaltında

image00128.jpg

İnternet, SMS, telefon ve hatta uydu yayını engellenen onbinlerce Mısırlı, Mübarek’e karşı eyleme koştu, çatışmalar sürüyor


 Mısır’da gençler öncülüğünde gıda fiyatlarının yüksekliği, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı tepkilerle başlayan ve 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı protestolara dönüşen gösteriler dördüncü gününde kitlesel olarak başkent Kahire ve diğer kentlerde sürüyor.

POLİSLER EYLEMCİLERE KATILDI, 2 ÖLÜ VAR

Öte yandan, El Arabiya televizyonu, bazı polislerin üzerlerindeki üniformaları çıkararak göstericilere katıldığını duyurdu. Kahire’deki 6 Ekim Köprüsü üzerinde göstericilerin üzerine giden zırhlı polis aracı, eylemcilerin geri çekilmemesi ve taşlarla mücadeleye devam etmesi üzerine geri dönmek zorunda kaldı.

El Cezire ise gösterilerde iki kadının hayatını kaybettiğini bildirdi.

İkindi ezanının okunmasıyla birlikte sokaklardaki binlerce eylemcinin namaza durduğu kaydedildi. On binlerce insan Kahire sokaklarında namaz kılıyor.

Mısır rejiminin çabalarına rağmen Kahire’deki gösterilere binlerce insan katılıyor.

Muhalif liderlerden Eymen Nur’un oğlu, babasının gösteriler sırasında yaralandığını ve hastane de olduğunu açıkladı.

Göstericilerin yolları kapattığı, trafiğin tüm Kahire’de durma noktasında olduğu da gelen haberler arasında…

Gösterilerin ve çatışmaların en yoğun olduğu Suez şehrine binlerce ek asker gönderildi.

“CUMA GAZABI”

Mısır’da muhalefetin “Cuma Gazabı” adını verdiği gösteriler, Cuma Namazı’nın hemen ardından başladı. Haber ajansları ilk andan itibaren göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirmeye başladı. Televizyonların canlı yayınlarında ardarda mermi sesleri ve büyük bir uğultu duyuldu.

Bölgedeki gelişmeleri aktaran muhabirler, yasak duyurusunu, internetin kesilmesine ve tutuklamalara rağmen, belirli bir liderinin bile olmadığı isyanın büyüdüğüne dikkat çekti. İnternete ve gazetecilere şimdilik tam bir karartma uygulanıyor. Ancak bu öfkenin sokaklara akmasını engellemiş görünmüyor.

Polisin göstericiler üzerine binlerce plastik mermiyle ateş açtı, tazyikli su ve göz yaşartıcı bombalarla eylemlere müdahale edildi.

KALABALIK ÜZERİNE İTFAİYE ARAÇLARI SÜRDÜLER

Suveyş, Mansura ve Şarkiya’da da gösteriler düzenleniyor. Evlerinin balkonlarından Mısır bayrakları sallayan Mısırlılar da sokaktaki göstericilere destek veriyor.

İskenderiye’de göstericilerin camilerde protesto gösterilerine başladığı, “diktatörlüğe hayır” sloganları atan Mısırlılar’a polisin göz yaşartıcı bombalar attığı bildirildi.

Guardian muhabirine konuşan bir eylemci ise, “İslam devrimi aramıyoruz, vatandaşın hükümetini istiyoruz” sözleriyle protestoya katılma nedenini anlattı.

El Cezire muhabiri Suez’de protestocuların üzerine itfaiye araçlarının sürüldüğünü, ezilmemek için yüzlerce insanın ara sokaklara kaçtığını kaydetti. Sokaklarda lastik yakan binlerce eylemcinin polise ve itfaiye araçlarına taş attığı da kaydedildi.

Genç eylemcileri “ebeveynlerimizin yaşadığı gibi yaşamayacağız” sloganları attı.

Göstericilerin, 30 yıllık Mübarek diktatörlüğüne destek veren ABD’ye karşı da öfkeli sloganlar attığı bildirildi.

BBC’nin sorularının cevaplayan bir muhalefet destekçisi, gösterilerin kendiliğinden geliştiğini, herhangi bir siyasi grup ya da Müslüman Kardeşler’le ilgisi olmadığını kaydetti.

Ahmed el Aşhal adlı gösterici,’ ‘Gösterilere katılan bu gençlerin Mısır’daki herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yok, Müslüman Kardeşler’e mensup da değiller. Kendiliğinden gelişen, kimseye sorulmadan yapılan eylemler bunlar” dedi.

Mübarek’in istifasını talep eden binlerce göstericiye polisin müdahalesinin çok sert olduğu belirtilirken, İnternet ve SMS’nin kesildiği ülkede El Cezire’nin Nile Sat üzerinden yaptığı yayınlar da engelleniyor.
El Cezire farklı bir kanal üzerinden yayınma başladığını duyurdu.

BARADEY POLİS ABLUKASINDA

El Cezire’nin haberine göre, göstericiler Mübarek’in sarayı etrafında toplanıyor.

Göstericilere müdahale etmek üzere özel eğitimli terörle mücadele askerleri stratejik noktalara yerleştirilmişti, bunlar arasında devlet başkanı Mübarek’in sarayı da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e karşı protesto gösterisinin yapıldığı Mısır’da muhalif lider Muhammed El Baradei’in polis ablukasına alındığı bildirildi.

Polisin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) eski Başkanı El Baradei’nin bulunduğu bölgeyi terk etmesine izin vermediği belirtildi.

El Baradaei’nin başkent Kahire’de cuma namazını kıldığı caminin dışında gösteriler başlamıştı. Polisin Kahire’de, binlerce göstericiye plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, cop ve tazyikli suyla müdahale ettiği ifade edilmişti. 

Uluslararası ajanslar, reform yanlısı muhalif lider olarak sahneye çıkan ve yandaşlarıyla bugünkü gösterilere katılan El Baradei’nin de polisin tazyikli su müdahalesine maruz kaldığını duyurmuştu.

Aralarında 4 Fransız gazetecinin de olduğu sayısız kişinin gözaltına alınmaya devam ettiği gelen haberler arasında…El Cezire Arapça için çalışan bir muhabirin polis tarafından dövüldüğü, BBC muhabirinin de yaralandığı bildiriliyor.

Yaşananlara rağmen yüzlerce insanın gösterilerin yapıldığı meydanlara akmaya devam ettiği kaydediliyor.

“GİZLİ BULUŞMA MEKANLARI”

Televizyon kanallarını dolduran analistler ise, “benzeri görülmemiş” olarak niteledikleri olaylara Mübarek Yönetiminin sert müdahalesinin öfkeyi daha da artacağını vurguluyor, gösteriler devam ederse Mübarek’e bir kaç gün ömür biçenlere de rastlanıyor.

Twitter’a ulaşan bazı Mısırlılar kısa süre önce hükümetin interneti kesemediğini, sadece ‘DNS server’ın engellendiğini duyurdu, yeni bir DNS adresi sağlayarak Mısırlılar’ı internete çağırdı.

Öte yandan, Mısırlılar’ın eylemlere devam etmekte kararlı olduğu, hükümetin iletişimi engelleme çabalarına karşı “gizli buluşma mekanları” belirlendiği ve yeni gösterilerin organize edildiği iddia ediliyor.

Mısır hükümetinin ülkede faaliyet gösteren cep operatör yetkililerinden de tüm cep telefonu erişimini durdurma emri vermesinin ardından Vodafone ülkedeki tüm telefon hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“843) MISIR’DA HALK İSYANI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ali Ünver yorum tarihi 31 Ocak, 2011 09:23

    Umudumuz, 1.5 milyar müslüman toplumunun buyurganlardan (diktatör) kurtulup egitim sistemini gelistirip 7 milyarlik dünya nüfusunun icindeki yerini gelismis ülkelere sömürülmeden almasidir.
    Müslümanlar, artik araba, ucak, tip, uzay, tarim teknolojilerinde yerini almalidir. Tersi bir durumda ise bu 1.5 milyarlik müslüman toplumu gelismis ülkelerin arka bahcesi olmaktan kurtulamayacaktir, yönetimlere kim gelirse gelsin!

    saygilarimi sunarum

Yorum yap