841) ÇİN, TÜRKİYE VATANDAŞI ÜÇ UYGUR TÜRK’ÜNÜ TUTUKLADI!

Yayin Tarihi 22 Ocak, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Çin’in Uygur baskısı sürüyor

image00121.jpg

Çin, Tacikistan’ın gözaltına aldığı D. Türkistan asıllı üç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını baskıyla Pekin’e getirtti; Uygurların akıbeti belirsiz…

Doğu Türkistan’da sistematik kıyım ve tecritlere devam eden Çin, ülke dışındaki Uygur Türklerini de hukuksuz bir şekilde tutuklamaya devam ediyor.

Doğu Türkistan kökenli üç Türk vatandaşı, ticaret yapmak üzere gittikleri Tacikistan’da gözaltına alınıp Pekin’in  baskıları sonucu Çin’e  iade edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın iade kararına karşı Tacikistan Hükümeti nezdinde yaptığı girişimler sonuç vermedi. Üç Türk vatandaşının akıbeti hakkında bilgi edinilemiyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“841) ÇİN, TÜRKİYE VATANDAŞI ÜÇ UYGUR TÜRK’ÜNÜ TUTUKLADI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ali Ünver yorum tarihi 31 Ocak, 2011 09:40

    Cin devletinin Uygur özerk bölgesine Uygurlarin nüfusundan cok Cinli göc ettirip Uygurlari kendi topraklarinda azinlik durumuna düsürmüstür ama bunun suclusu yalnizca Cin degildir. Cin’deki azinliklari birbirlerine karsi kiskirtip Cin’de karisiklik yaratmak isteyen gücler var. Cin yalnizca önlem almaya calisiyor.

    Yapmamiz gereken, Cin’de, Afganistan’da, Pakistan’da, Orta Asya Türk ülkelerinde ve diger Asya ülkelerinde bir masaya oturup sorunlari bir an önce cözup güclü bir Asya yaratmaliyiz. Tersi bir durumda ise birbirimizi yemeye devam edecegiz ki bu yalnizca ve yalnizca diger güclerin isine yarayacaktir! Uygur halkinin egitim düzeyini yükseltip Cin ve diger Türk cumhuriyetleri arasinda, hem Cinceyi hem de Türkceyi bilen toplum olarak köprü görevini saglayabilmeli ki bu da bütün Asya’da karisikliktan cok barisa, kalkinmaya katkida bulunacaktir.

    saygilarimi sunarim

Yorum yap