823) Hz. Muhammed Okuma-Yazma Bilmez miydi?

Yayin Tarihi 27 Ocak, 2016 
Kategori İSLAMİYET, KATEGORİLENMEMİŞ

Hz. Muhammed

okuma yazma bilmez miydi?

image001

Diyanet yayınlarından çıkan değerli bir kitap var. 24. Baskısı elimde… Belki daha baskıları da vardır. “Hz. Muhammed ve Hayatı”… Yazarları gerçekten değerli iki bilgin: A. Himmet Berki ve Osman Keskinoğlu… 61. Sayfasını açıyoruz ve okuyoruz: “Bir gün Hıra Dağındaki Mağarada murakabeye dalmışken Melek kendisine göründü ve: ‘Oku!’ Dedi. Hz. Peygamber: “Ben okuma bilmem” dedi… Melek yine tutup baştan ayağa takatı kesilinceye kadar sıktı ve bırakarak yine “Oku!” dedi. Bu üçüncü emir karşısında Hz. Muhammed titrek bir sesle yalvarır gibi: “Ne okuyayım” dedi.”

Ne Diyaneti ne de bu iki değerli yazarı suçlamak niyetinde değilim. Netice de onlar da oluşmuş bir edebiyatı tekrar ediyorlar. Ama şu ifadeye bir bakın sanki siyer değil de roman yazıyorlar. Cebrail’in hitabını “emir” olarak nitelendiriyorlar ve Hz. Muhammed’in “titrek bir sesle yalvarır gibi” konuştuğunu ve “ne okuyayım” dediğini söylüyorlar. Meleğin birinci hitabında “ben okuma bilmem” dedirtiyorlar. Üçüncü hitapta ise birden bire okuma bilir hale geliyor ve soruyor “ne okuyayım?” Bu anlatımda bir mantık hatası bulmuyorsanız, bundan sonrasını da okumaya gerek yok, demektir. Peki durumu “ne okuyayım” diye açıklayanlara şöyle bir soru gelmez mi: “Ortada daha okunacak bir yazı olmadığına göre ne okuyacaktı ki?” Demek ki “İkra” sözü okumayı da aşan daha ileri bir anlama sahip, diyelim ve bu konuyu başka yazılara bırakalım; asıl konumuza dönelim.

Asıl konumuz şudur: Hz. Muhammed okuma yazma bilmez miydi? Hz. Muhammed’in okuma yazma bilmediği görüşüne sımsıkı bağlananlar; kendisine gelen bilginin tamamen “vahiy” kaynaklı olduğunun sağlam delili olarak bu konuyu görürler. Halbuki ne mümin bir insanın böyle bir delile ihtiyacı vardır ne de inanmayanın böyle bir iddia yüzünden inanması söz konusu olabilir. Ama Hz. Muhammed’in okuma yazma bilmediğini iddia etmek, gerçekte onun çok yüksek kişiliğine hakarettir. Çünkü Hz. Muhammed, evet Allah’ın Elçisi olmak sıfatıyla çok önemli bir değer ve şeref kazanmıştır. Ama hayatını inceleyenler onun Elçi olmadan önce de zaten çok seçkin ve değerli bir insan olduğunu anlatırlar. Böylesine değerli bir insanın okuma yazma bilmemesi mümkün müdür? Bence değildir. Okuma yazma bilmeseydi kırk yaşına kadar yaptığı o değerli çalışmaları nasıl başarıyla yerine getirecekti.

Hz. Peygamberin “Ümmi” olarak sıfatlandırılması ise bambaşka konudur. Ümmi kelimesinin o dönemdeki bir anlamı da kitaplı dinlere mensup olmayan demekti ve Hz. Muhammed, Hıristiyan veya Musevi değildi. Ali İmran Suresi 20. Ayet’te şöyle deniliyor: “Ve kendilerine kitap verilenlerle ümmilere deki”… Bu ifade kitap verilenler dışındakileri ümmi olarak anlatıldığının açık delili değil mi? Başka ayetler de var. O zaman Araf Suresi 158. Ayet’te geçen Hz. Peygamberin “ümmi” olarak anlatılmasının anlamı daha belirgin hale gelir. Hatta kimileri Hz. Peygamberin Hudeybiye Barış antlaşmasında dahi okuma yazma bilmediğini tatlı tatlı anlatırlar. Akıllarına gelmez ki. Herkese okuma yazma öğrenin diye tavsiyede bulunan; bilmeyen müminlere öğreten, savaş esirlerinin özgür olacağını vaad eden bir insan nasıl olurda kendisi öğrenmemiş olur. Evet Hz. Muhammed “Ümmi’dir. Kuranı Kerim vahiydir. Bunun için ümmi sözüne okuma yazma bilmez anlamını vermek hiçte gerekli değildir.” Mevlana’dan bir nükde ile konuyu bağlayalım: “Kainat kitabını okuyan Hz. Muhammed, Arap yazısını mı okuyup yazamayacaktı.”

Namık Kemal ZEYBEK
[email protected]

http://aybekgazete.com/

 

Paylaş:

Yorumlar

“823) Hz. Muhammed Okuma-Yazma Bilmez miydi?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 09:39

    Osman Keskioglu ve Ali Himmet Berkinin bu kitabinin Diyanet Işleri bakanliginin türkmence olarak yayinlanan kitabini ben’de okudum ve kitap yayinlandiginda bazi hatali yerlerin varligini gazetelerde bizim türkmen gazetecelerimiz hem söylemişdi.. Araşdirmaci yazar Ergün Candanin Son 3 peygamber kitabinda Peygamberimizin önce okumayi bilmesede sonradan ögrendigini yaziyor ve bunu müşriklerin Allahin Resulu cümlesini kabullenmedikleri için yerine Muhammet ibn Abdullah diye yaz diye Hazreti Aliye söylendiginde Hz.Alinin ben Allahin Resulu cumlesini silmeye cesaret edemem dediginde Peygamberimizin i mubarek sözü kendisinin silip yerine istenilen ismi yazdigi deniliyor.. Araşdirilacak ve tartişilacak bir konu bu…

Yorum yap