739) HUN BAYRAĞI MI, ÇİN BAYRAĞI MI?

Yayin Tarihi 10 Şubat, 2014 
Kategori TÜRK DÜNYASI

HUN BAYRAĞI MI, ÇİN BAYRAĞI MI?

 image001

Bilindiği gibi, Türk tarihi ile ilgili ilk belgeler Çin arşivlerinde bulunmaktadır. Atatürk’ün kurulmasına öncülük ettiği Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin ilk 16 kürsü içinde Sinoloji Kürsüsü de bulunmaktadır. Amaç Çin kaynaklarının taranarak, Türk tarih ve kültürünün aydınlatılmasıdır.

Çin arşivlerini araştırmak uzun ve zahmetli bir iştir. Ayrıca, Sinoloji kürsüsüne gerekli ilgi gösterilmez. Bu durumda meydan Çince bilmeyen tarihçilere kalmıştır. Batı dillerinden yapılan hatalı çevirilerin yanı sıra, pek çok konuyu da kafalarından uydurmuşlardır. Çok vahim hatalar yapılmıştır.

Tüm okullarımızın ve de bazı resmi dairelerin duvarlarını süsleyen bir afiş bulunmaktadır. Bu afişte Tarihten günümüze kurulmuş 16 Türk devletinin bayrakları yer almaktadır. Bu bayrakları kim çizmiştir? hangi kaynağa dayanmışlardır? Kim onaylamıştır?

“Eski ve Yeni Türk Bayrakları” adını taşıyan bu afişteki ilk bayrak Büyük Hun Devleti’ne aittir. Böyle bir bayrak asla bir Türk devletine ait olamaz. Ejderha, Çinlilerin “ata”sı sayılan bir totem hayvanıdır. Çinliler biz “ejderhanın soyundan geliyoruz” diye övünürler. Çin takvimine göre “ejderha yılı” olduğunda, Çin’de doğum patlaması yaşanır. Her Çinli çocuğun şanslı olması için ejderha yılında doğmasını ister.

Eski Çin’de, Ejderha motifini ve sarı rengi sadece Çin hükümdarları kullanabilirdi. Bir başkasının bunları kullanmaya kalkışması ölümle cezalandırılırdı.

Türkler için ise ejderha kötülüğü ve düşmanı simgelemektedir. Masallarımızda hep bu motif işlenir. Bazen yedi başlıdır, bazen dokuz başlıdır. İnsanların başına bela ola bir “canavar”dır, bir kahraman gider onu öldürür.

Türkler tarih sahnesine çıktıklarında, karşılarında Çinlileri bulmuşlardır. Bayraklarında ejderha olan Çinlilerle savaşmışlardır. O nedenle de ejderha daima “düşman” olarak görülmüştür.

Bu bayrağı çizen ve onaylayanlara sormak gerekiyor. Hangi kaynağa dayanarak böyle bir bayrak çizdiniz? Hiç mi vicdanınız sızlamadı? Çocuklarımıza bu yanlış bilgiyi aktarırken hiç mi üzülmüyorsunuz?

Türk olmaktan daima gurur duyan bir akademisyen olarak Türk tarihi ve kültürü ile ilgili yanlışları birer birer dile getirip Yüce Türk halkını bilgilendirmeye çalışacağız.

Not: Ejderha; bedeni yılan, kafası at, kuyruğu balık, ayakları kuş, boynuzları geyik olan bir hayvandır. Bir bakıma, totem hayvanların oluşturduğu bir sentezdir. Yılan, Çinlilerce kutsal bir hayvandır. Çinlilere göre evren, bir dişi ve bir erkek yılandan meydana gelmiştir.

Prof. Dr. Bülent Okay

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Sinoloji Anabilim Dalı Başkanı

 image002

 

Paylaş:

Yorumlar

“739) HUN BAYRAĞI MI, ÇİN BAYRAĞI MI?” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Ömür AFŞAR yorum tarihi 10 Şubat, 2014 16:38

    uygurların tarihide hun imparatorluğu ile başlıyor.bu durumda bu yazıda bir çelişki doğuyor.

  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 10 Şubat, 2014 18:06

    Sayın Afşar, Uygurlar ile ejderha arasında nasıl bir bağlantı var ki, yazıda çelişki oluşuyor?

  3. fuat demircioğlu yorum tarihi 24 Eylül, 2018 10:01

    Bülent OKAY hocamın; tespit ve yorumunu gayet makul mantıklı buluyor katılıyorum,Türk tarihi ile ilgili bir tutam tuz katkısında bulunduğu için teşekkürler

Yorum yap