692) ATATÜRK’ÜN DEDİKLERİNİ SAVUNMAK SUÇ MU?

Yayin Tarihi 17 Kasım, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Atatürk’ün dediklerini savunmak suç mu!..

image00119.jpg

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Meclis’teki PKK açılımı sırasında söylediği sözlerin çarpıtılmasına isyan etti: Alevileri tahrik etmek istiyorlar. Söylenmemiş bir lafı nasıl söylenmiş gibi gösterirsiniz? Alevi isyanı mıdır, Dersim isyanı? Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi?

Ata’ya sahip çıkıyorum
Onur Öymen, istifa çağrılarına, “
Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi? Atatürk’e sahip çıkmasa mıydık? Ben gereğini yapıyorum” diye cevap verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, NTV’nin, “Dersim İsyanı” ile ilgili, tepkilere neden olan sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Alevilerin Atatürk’e bağlı insanlar olduğunu söyleyen Öymen, “Yani benim bir silahlı ayaklanmayı Atatürk’ün müzakere yöntemiyle değil de mücadele yöntemiyle çözdüğünü söylemem niçin Alevileri rahatsız etti. Bunu anlamış değilim. Ben onu söylerken, Aleviler aklımdan geçmiş değil, Alevilere karşı, incitici hiçbir şey söylemedim” diye konuştu. Sözleriyle, Atatürk’ün izlediği politikanın AKP’nin politikasına hiç benzemediğini ifade etmeye çalıştığını belirten Öymen, “Bunu söylemekle, bir takım gerçeklere aykırı bir şey mi söylemiş olduk. Atatürk’ün zor döneminde Silopi’deki gibi bir olay oldu mu? Bunu anlatıyoruz ve ya AKP’ye diyoruz ki ne yapacaksanız söyleyin ama Atatürk’ün arkasına saklanmayın. Atatürk’e sahip çıkmasa mıydık? CHP’nin iktidarda olduğu bir dönemde Atatürk Cumhurbaşkanı, Celal Bayar Başbakan, Fevzi Çakmak Genelkurmay Başkanı bunlar devlete silahla baş kaldıran gruplarla mücadele etmişler, bu ayaklanmaları bastırmışlar. Yani müzakere mi etselerdi bunlarla, açılım mı yapsalardı?” dedi.

Acıları ağzıma almadım
Öymen, Dersim olaylarına işaret ederek, silahlı çatışmalarda üzücü olayların, herkesi ceğini, herkesin bundan rahatsız olacağını ifade ederek, Genel Kurul’da yaşanan acı olayları ’ağzına almadığını’belirtti. Öymen şöyle devam etti:
 “
Bir tek insan ölse bunun ızdırabını taşırız. Biz orada aşırılıklar varsa bunları hiçbir zaman olumlu bulmayız. Ben orada bunları ağzıma almadım. Genel Başkan da söyledi. Teröristle müzakere edilmez, mücadele edilir. Benin söylediğim bundan ibaret. Bunu Alevilere karşı bir söylem gibi takdim etmek sizce doğru mu? Söylenmemiş bir lafı siz nasıl söylenmiş gibi söylersiniz? Alevi isyanı mıdır, Dersim isyanı? Atatürk Alevilerle mi savaştı, bunu nasıl söylersiniz? Alevileri tahrik ediyorlar. Bu tepki gösteren Alevi kardeşlerimizden hangisi acaba benim konuşmamı okumuştur?

Kılıçdaroğlu doğru söylemiş
Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “gereğini yapmalı” sözlerine de yanıt verdi. Öymen, “
Çok doğru söylemiştir ve ben de gereğini yapıyorum. CHP’nin görevi Atatürk’e sahip çıkmaktır. Sadece harf, şapka inkilabı değil, Atatürk’ün yaptıkları bir bütündür. Yaptığı en önemli işlerden biri de cumhuriyete sahip çıkmaktır, cumhuriyete karşı yapılan ayaklanmaları engellemektir. Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi? CHP’lilere düşen görev Atatürk’ün arkasında durmaktır” diye konuştu.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“692) ATATÜRK’ÜN DEDİKLERİNİ SAVUNMAK SUÇ MU?” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. SAYIN.DENIZ BAYKAL’A SAYGI ILE SUNARIZ.BUKET,SEKRETARYA: ATATRK’N DEDKLERN SAVUNMAK SU MU? « MUAMMER SEZER IN BORN yorum tarihi 17 Kasım, 2009 08:58

    […] http://www.yenidenergenekon.com/692-ataturkun-dediklerini-savunmak-suc-mu/ #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: […]

  2. esraünal yorum tarihi 28 Kasım, 2009 19:55

    onur öymen kirli vahset söylemlerine Atatürkümüzü bulastırmasın.herseye bulastırdılar Atatürkümüzü.yeter artık.kötü kara amaclarına ATATÜRKÜ BULASTIRMASINLAR.BİRAZ AZ BİRAZ ATATÜRKE SAYGILARI VARSA.

Yorum yap