688) IRAK YÖNETİMİ, HALKI’NI RÜŞVETLE SATMIŞ!

Yayin Tarihi 11 Kasım, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Blackwater, Irak’ı rüşvetle susturmuş

image00113.jpg

Bağdat’taki sivil katliamlarda en büyük rolü oynayan Blacwater isimli paralı asker şirketi, Irak’ı rüşvetle susturmuş.

Irak’ta görev verilen Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın çalışanlarının 1 milyon dolar vererek Iraklı yetkililerin ”eleştiri yapmalarını engellemeye” çalıştığı ortaya çıktı.

New York Times gazetesinin haberinde, Bağdat’ta 2007’de şirket çalışanlarının karıştığı kanlı olayın ardından dönemin şirket başkanı Gary Jackson’ın rüşvet vermesine izin verildiği belirtildi.

Şirketin adları gizli tutulan 4 çalışanıyla yapılan görüşmelere dayandırılan haberde, rüşvet parasının Bağdat’taki şirket yetkilisine Ürdün’den havale edildiği, ancak şirket çalışanlarının bu paranın sonunda Iraklı yetkililere verilip verilmediğini bilmediği ifade edildi.

Haberde, aynı kaynakların, rüşvetin, eleştirileri susturmaları ve kendilerine destek verilmesini sağlamalı için Irak İçişleri Bakanlığı’nda güvenlik şirketlerini seçen yetkililere verilmiş olduğunu düşündüğü de kaydedildi.

Haber üzerine açıklamalarda bulunan Blackwater sözcüsü ise New York Times’ın iddialarının temelden yoksun olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 16 Eylül 2007’de sivillerin de öldüğü kanlı olayın ardından bu şirketle ilişkisini kesmişti. Merkezi California’da bulunan şirket, Irak hükümetince Ocak 2009’da yasaklı ilan edilince adını Xe olarak değiştirmişti.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“688) IRAK YÖNETİMİ, HALKI’NI RÜŞVETLE SATMIŞ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 12 Kasım, 2009 12:37

    2003 martında aynı kanalı ıraklı üst düzey komutanlarda kullanmışlardı…

Yorum yap