686) MALATYA’DA CAFERİ CAMİSİ MÜHÜRLENDİ!

Yayin Tarihi 9 Kasım, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 

MALATYA’DA CAFERİ CAMİSİ MÜHÜRLENDİ!

Bir taraftan “Demokratik  Açılım”  adı altında olur olmaz işler yapan AKP zihniyeti kısa bir süre önce kendi Fıkıhlarına ve İtikatlerine göre  ezan okuyup,  namaz     kılmak isteyen Caferi Vatandaşlarımızın Malatya`da başlatmış olduğu Cami İnşaatını mühürleyerek durdurdu.

Bu olayla ilgili yerel Malatya gazetelerinde yayınlanan 2 haber aşağıda verilmiştir.

MALATYA BELEDİYESİ İNŞAAT İZNİ VE RUHSATI VERDİĞİ CAMİ’Yİ MÜHÜRLEDİ…

 

Her Daim ilginç kararlar alan ve Halkı bezdiren Malatya Belediye Meclisi yine ilginç bir karar alarak İnşaat ruhsatı verdiği ve İmar planını kabul ettiği Caferi Cemaate ait Mevlana Camii inşaatına mühür vurarak inşaatı durdurdu. Konuyu meclise taşıyan Bazı üyeler İmar Müdürünün ilginç nedeni karşısında gülmekten kendilerini alı koyamadılar…Kömür Tevzi arkasında bulunan ve Belediye tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlenen Mevlana Cami ile ilgili önerge görüşülürken muhalefet üyeleri tarafından çeşitli benzetmeler yapıldı ve caminin cemaatinin farklı olduğu için mi (Caferiler) mühürlendiği soruları soruldu.

İmar Müdürü Hamit Güneş sorulara “Cami yapılması izni Valilik ve Müftülük tarafından verilir. Söz konusu camiinin bulunduğu arsanın maliki Maliye Hazinesidir. Malikin izni olmadığı için mühürlenmiştir” diye yanıtlayınca Bağımsız üye Mehmet Moran ” Peki ruhsat vermediniz mi, ruhsat verirken buna dikkat etmediniz mi?” sorularını yöneltti. İmar Müdürü Güneş’de “Biz inşaat ruhsatı verdik ama, gerek arsa sahipleri gerekse de Müftülük o alana cami yapılmasına izin vermediler” dedi.

CHP’li üye Doğan Ağdaş ise komik bir örnekle daha önceleri altında banka olan cami inşaatlarına atıfta bulunarak çirkin bir benzetme yaptı.Ağdaş şöyle söyledi.”Artık camii yapımı öyle bir hale geldi ki altına dükkan yapıyor üstüne de camii. Nasıl olsa arayan yok soran yok. Geçmişte de üstte camii, altta da banka vardı. Yani ‘üstü vaiz altı faiz’ . Cami yapılmasına da artık bir düzen getirilmeli” diye konuştu.

Yapılan oylama da İmar Müdürlüğünün uygulamasının devam etmesi yönünde karar alındı.
Camiiyi yaptırma ve yaşatma derneği ise konunun kesinlikle yer ile ilgisinin bulunmadığını ve Asıl nedeninin Caferi Cemaatine duyulan garez üzerine Cami inşaatına kilit vurulduğunu belirterek Konunun daha fazla can sıkmadan haledilmesi gerektiğini savundular…

http://www.buyukmalatya.com/content/view/1349/35

Malatya’da Cami İnşaatı Mühürlendi

Malatya’da yaptırılan cami inşaatı belediye tarafından gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesi ile mühürlenerek durduruldu.


İnönü Mahallesi Kömür Tevzi yanındaki boş alana yaptırılan Mevlana Camii inşaatı Malatya Belediyesi’nce mühürlenerek durduruldu.
Mevlana Camii Yaptırma Derneği Başkanı Hacı Tunç, “Biz neden mühürlendiğini bilmiyoruz. Müftülükten izin getirin diyorlar. Bizim Caferi olduğumuzu anlayınca mühürlediler” iddiasında bulundu.


Mevlana Camii Yaptırma Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Kocaaslan ise, “Müftülükten gerekli belgeleri aldık. Ruhsatı belediye verdi. Ruhsatı verdikten sonra inşaata başladık, Bodrum katını bitirdik. Belediye yetkilileri gelip, bize iznimiz olmadığını söyleyerek, inşaatı durdurdular” şeklinde konuştu.


Kocaaslan, Caferi olmalarından dolayı caminin mühürlendiğini iddia ederek, Türkiye’de 14 ilde 300’den fazla Caferilere ait cami ve mescit bulunduğunu ileri sürdü.


Bu arada, Malatya Belediye Meclisi’nde önceki gün gündeme gelen konu ile ilgili olarak İmar Müdürü Hamit Güneş sorulara şu cevabı vermişti:


“Cami yapılması izni Valilik ve Müftülük tarafından verilir. Söz konusu camiinin bulunduğu arsanın maliki Maliye Hazinesi’dir. Malikin izni olmadığı için mühürlenmiştir. Biz inşaata ruhsatı verdik ama, gerek arsa sahipleri gerekse de Müftülük o alana cami yapılmasına izin vermediler.”

http://www.malatyahavadis.com/h6770-malatyada-cami-insaati-muhurlendi-.html

image00110.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“686) MALATYA’DA CAFERİ CAMİSİ MÜHÜRLENDİ!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. ismail kalay yorum tarihi 9 Kasım, 2009 17:52

  demokrasi adı altında ülkeye zarar verecek bölünmeye götürecek hatta yok olmaya götürecek ne varsa yapılıyor acaba hainlere ödül verilirken hainlerle mücadele edenler vatanını milletini sahip çıkanlar niye içeri tıkılıyor pkk da kamyonlarca silah varken ergenekon senaryosu kapsamında içeri tıktıkları vatanseverleri üç beş silahla neden suç altına almaya çalışıyorlar niye ermeni açılımı pkk açılımı yapıyorlar niye tsk ya durmadan saldırıyorlar niye 29 ekimde abd ye gitmek istiyorlar 10 kasımdada kürt açılımı yapıyorlar niye özelleştirme adı altında kar sağlayan yerleri şirketleri kitleri bitleri sattılar ekonomik kriz niye çıktı niye teğet geçiyor diyorlar niye iftiracıların sözleri dikkate alınıyor niye iftiracılar iftira atıyor onların dedikleri geğerlendirmeye alınıyor hepsini bir araya getirip değerlendirdiğin zaman gerçeklerde amaçlarıda ortaya kendiliğinden zaten çıkıyor

 2. hayati piyi yorum tarihi 10 Kasım, 2009 00:30

  sayin deyerli muhterem hocam yazilariniz harika olmus “ALLAHA sizden razi olsun ALLAHA emanet olun

 3. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 10 Kasım, 2009 01:23

  değerli arkadaşlar ben Türkiye’de yaşamıyorum ama uzaktan Türkiyedeki olayları takip ediyorum bunca yıl süresinde sadece bişey anladım ve o bu ki: AKP VE AKP’DEKİ BÜTÜN MİLLET VEKİLLLERİ VE ÇALIŞANLARI ERDOĞANDAN TA Kİ HİZMETÇISINE KADAR HİÇ VATAN SEVGİSİ YOK BUNLARDA,ASIL BUNLAR HİÇ TÜRK DEĞİLLER TAM TERSİNE YAPTIKLARI BİR ANTİ TÜRK POLİTİKASIDIT,

  şaşırırım neden bu millet Akp’de bunca Türk düşmanlığı var yine bunlara oy verirler????

  akp değil amerikan uşağı desek daha iyi olur…

  Aydın Ayoğlu

  Güney Azerbaycan

 4. ZEYNEP AYDINLIOGLU yorum tarihi 5 Aralık, 2009 00:41

  AKP BOL BULDUGU MAKARNA KOLİLERİNİ VE KÖMUR OCAKLARINI HALKA DAGITTİ , HALKTA BEDAVA SİRKE BALDAN TATLI DEDİ, AKP Yİ SEVİNDİRDİ, YOKSA BILINCLI YAPILAN BİR SECIM DEGL BU SECIMLER.

 5. Eba Salih yorum tarihi 30 Mayıs, 2010 15:45

  Allah’a çok şükür mühürler engeller kalktı. Camimizin yapımı Allah’ın izniyle devam ediyor. Bu ülkede herkesin inancını serbestçe yaşayabileceği anayasada garanti altına alınmıştır. Yapılan engellemeler anayasal suçtu aslında.
  Yalan sözlerle iftiralarla ancak kendilerine zarar verdiler.

 6. azmi zordağlı yorum tarihi 3 Ekim, 2012 15:34

  geri zekalılık deli saçması şeyler konuşmayın lütfen burayı mühürleyen devlet memuru seçimle gelen bj adam değil bj bok bjlmeden herseye muhalefet etmeyjn az okuyun araştırın ondan sonra akıl hocalığı verin bişeylere isyan edip yakıp yıkacağınıza elinizi taşın altına sokun sizde bu yükü milletin sırtından atmak için mücadele verin savaşın…hee tabj sjze gre apolet takan herkes masum vatansever mjllj değerlerjne bağlı ulan onlar değilmj 2007de koskaca bjr jlçeyj bjr tarjhj yok etmeye kalkanlar hatırlayın fatih camiini bombalayacaklardı milliyetse türklükse fatihjn mezarı orda türk büyüklerj düşünürleri orada yatıyor bjnlerce kjtap bjnlerce tarjhj eserjn füzeyle yok edileceği açıkça ortadaydı tabj sjz buna alkış tutan yerj geldjgjnde askere küfr eden tiplersiniz bu yüzden anlattıklarımdan hiç bir şey anlayamayacaksınız…a.Z..

Yorum yap