682) MEKKE’DE SON OSMANLI MİRASI DA YIKILIYOR

Yayin Tarihi 4 Kasım, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Mekke’de son Osmanlı mirası da yıkılıyor

image0011.jpg

Mekke-i Mükerreme’de geçtiğimiz yıllarda başlatılan yenileme çalışmaları kapsamında, Osmanlı’nın Kâbe’deki tavaf alanının etrafında yaptırdığı revaklar yıkılacak.

10 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen proje kapsamında planlarını Mimar Sinan’ın yaptığı revak adı verilen 500 küçük kubbe yıkılarak, tavaf alanının genişletilmesi hedefleniyor. Bölgedeki 7 bin binanın yıkılmasını ve 12 şeritli yol yapımını da kapsayan 14 milyar dolarlık projeyi Bin Ladin Şirketler Grubu yürütüyor.

HACILAR DÖNER DÖNMEZ

Yeni Şafak gazetesindeki habere göre, tavaf alanında son bir aydır ölçüm işlemleri yapılıyor. Revakların yıkımına ise Kurban Bayramı’nın ve hac döneminin bitmesinin hemen ardından başlanacak. 2010 yılının Ocak ayına kalmayacağı belirtilen yıkım ile bölgedeki son Osmanlı eserleri de böylece tarihe karışacak. Yıkım bölgesinin daha da genişletilebileceği iddia edilirken, Peygamber Efendimiz’in doğduğu evin de projeye dahil edilebileceği belirtiliyor. Daha önce yapılan yıkım çalışmaları kapsamında Osmanlı Kalesi olarak bilinen Ecyad Kalesi ile Osmanlı kışlası olarak bilinen kışla yıkılarak yerlerine gökdelen yapılmıştı.

HÜRMETEN KABE-İ MUAZZAMA’DAN DAHA AŞĞIDAYDI

Osmanlı’nın yaptırdığı revaklar, Kabe-i Muazzama’ya hürmeten, ondan daha aşağıdaydı. Suudi Arabistan son projeyle, hepsi en az 80 katlı çok sayıda gökdelen ile Kabe-i Muazzama’nın etrafını kapattı. Ömer Tepesi projesi çerçevesinde de, tepe iş makineleriyle düzleştiriliyor. Bu alana da 30’ar katlı 60 gökdelen inşa edilmesi planlanıyor. 230 bin metrekarelik alanda oteller, yerleşim birimleri, alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler yer alacak. Burada en az 100 bin kişinin ikamet etmesi bekleniyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KABE BU HALE GELECEK:

image0021.jpg

image003.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“682) MEKKE’DE SON OSMANLI MİRASI DA YIKILIYOR” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 5 Kasım, 2009 02:33

  ÜZÜCÜ TABİİ:( TUHAF OLDU YÜREGİM:(
  -EU,YA,KATHOLİK DÜNYAYA SÖYLÜYORUZ AMA,BU OLANLAR,COCUKLUGUMZDAKİ DOGAL MÜSLÜMANLIGIN YERİNİ,TAMAMEN!?TİCARİ ZİYARETE DÖNÜSTÜRDÜGÜNÜ GÖSTERİYOR GİBİ!ZATEN,İNGLZ DOSTU,SUUDİLERİN PARA DAN BASKA,KELİME BİLDİKLERİNİ DÜSÜNMEK HAYAL OLURDY HERHALDE?ANNEME KARSI,BABAMA VE BANA KARSI COOK HAİN:( OLAN!BABAANNEM ARAP OLDUGUNDANMI NEDİR?icimi kasvetler basıyor,bu düsüncelerle cevrili ARAP DÜNYASINDAN BAHSEDİLİNCE.
  –KESKE TÜM DÜNYADAKİ,MÜSLÜMANLAR,TÜRKİYEDEKİ MÜSLÜMANLIK SARLARIYLA YETİSMİS OLSALARDI!!O VAKİT BİZ*DÜNYAYA HAKİM OLURDUK!
  **HURAFELERLE DÜNYAYI KUSATAN,TÜM DİNLERİN BİRGÜN BİZİM GİBİ MEDENİ MÜSLÜMAN OLAMALARINA DUA ETMEKTEYZ.

 2. muslumosmanoglu yorum tarihi 5 Kasım, 2009 15:26

  bu suidiler den baska serefsiz yok

 3. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 8 Kasım, 2009 12:14

  peygamber efendimiz s.a.v in mezarının altına garaj yaptırıp,doğdukları evi harap bırakan ve şebeke suyunu milyonlarca hacıya zemzem diye satanlardan başka ne beklenir ki?

 4. Suat Narin yorum tarihi 9 Kasım, 2009 00:15

  Ortada Allah(cc) evi çevresinde şeytanın kazıkları. Oh ne güzel 22 yy da sadece lükslerin mekanı olacak. İbadet yeri değil, Şeytancıların dünya üzerindeki dünya “cennet”i olacak. Suudiler Allah!a ibadeti nasıl paraya çeviriyorlar. Hac değil Turizm. says-piko anlaşmasının geldiği durum. Şeytanın takdiri.. Bu nedenle kutsal yerin kutsal kalabilmesi için Türklerin hakimiyetine tekrar geçmeli.

 5. feride yorum tarihi 10 Ekim, 2010 19:56

  yha bu ne abi yha off offf hardiben insanın içi bi tuhaf oluyooo…..

Yorum yap