675) ŞEHİT AİLELERİNDEN SUÇ DUYURUSU

Yayin Tarihi 21 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Şehit ailelerinden suç duyurusu

Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse hükümeti teröristlere teslim olmakla suçladı ve suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Kayseri’de bir Gazi madalyasını geri vereceğini açıkladı. 

ANKARA – Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, PKK’lı bir grup teröristin teslim olmasını değerlendirirken, ”Son terörist adalete ve güvenlik güçlerimize teslim olmadan bizim desteğimiz söz konusu olamaz. Aradaki kan kalkmadan, yerle gök birleşmeden böyle bir destek verilemez” dedi. Başkan Hamit Köse, düzenlediği basın açıklamasında, kendilerini, ”Vatanın birlik ve bütünlüğü için devletin emirleri gereği Güneydoğu’da terörle mücadele ederken hayatını kaybeden şehit yakınları” şeklinde tanımlayarak şöyle konuştu:

”Kürt açılımı, demokratik açılım, milli mutabakat gibi boş laflarla kapı kapı dolaşıp sözde barış çanları çalıyorlar. Konunun muhatabı olmayan, ilgisiz kişilerle görüşüp destek aldıklarını, kamuoyunun ve şehit ailelerinin bile kendilerini desteklediklerini söylüyorlar. Bu tamamen uydurmadır. Son terörist adalete ve güvenlik güçlerimize teslim olmadan bir destek söz konusu olamaz. Aradaki kan kalkmadan, yerle gök birleşmeden bir destek verilemez.” PKK terör örgütünden bir grubun Pazartesi günü Habur sınır kapısından giriş yaptığını hatırlatan Köse, teröristlerin ”adeta devlet töreni ile karşılandığını” öne sürdü.

Karşılama sırasında bir siyasi parti milletvekillerinin devlete meydan okurcasına basın açıklaması yaptığını dile getiren Köse, söz konusu karşılamanın şehitlerin kemiklerini sızlattığını kaydetti. Köse, teslim olan teröristlerin ”teslim olmak” sözünü kullanmadıklarını da belirterek, ”Yani yaptıkları işten, terörden, adam öldürmeden, polise, askere silah atmaktan dolayı pişman değillerdir. Teslim olmayı kabul etmeyen ve buraya anlaşmak için geldiğini söyleyen teröriste kucak açılmıştır” diye konuştu.

KARŞILAMAYA SUÇ DUYURUSU
Söz konusu karşılama hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Köse, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ”Pişman olmadığını söyleyen ve pişmanlık yasasından yararlanmak istemeyen teröriste zoraki pişmanlık hükümleri uygulanarak cezasının azaltılmasını veya hiç ceza verilmemesini istemek utanılacak bir durumdur. Teslim olmaya gelen kişilerin PKK terör örgütüne bağlı olduklarını herkes bilmektedir. Buna rağmen günler öncesinden bazı kişilerin, belediye başkanlarının ve siyasi partilerin sınır kapısında çadır kurmaları, karşılama merasimi yapmalarına izin verilmiştir.Buraya katılan kişiler suçu ve suçluyu övme fiilini işlemişlerdir. Suç işlemişlerdir. Buna izin verenler de görevlerini ihmal ve suistimal etme suçunu işlemişlerdir. Basit bir yürüyüşte bile Valilik izni arayan, gaz kullanarak göstericileri dağıtanlar burada görevlerini yapmamıştır.” Açıklamanın ardından bir gazetecinin İçişleri Bakanı ile şehit ailelerinin görüşmesi sırasında siz de oradaydınız. Orada size söylenenler ile yaşananlar örtüşüyor mu?” şeklindeki sorusu üzerine Köse, ”Bu açılımda boğulmadır. İçişleri Bakanı, ilgisiz, alakasız kişilerin kapısını çalmaktadır. Asıl muhatap burada bulunan şehit yakınlarıdır” yanıtını verdi.

ŞEHİT YAKINLARI TEPKİLİ
Açıklamanın ardından söz alan ve şehit anne, baba ve akrabaları söz konusu süreç içerisinde yaşananlara karşı tepkilerini dile getirdiler. Adının Ayşe Çelik olduğu öğrenilen bir şehit annesi, çocuğunu geri istediğini ifade ederek, ”Onları (PKK’lıları) getirdiğiniz gibi bizim çocuklarımızı da getirin. Bizim geride kalan çocuklarımız, torunlarımız mezar taşına sarılıyorlar” dedi. Konuşurken bir ara fenalaştığı görülen Çelik, yanındaki diğer şehit yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Şehit kardeşi olduğu öğrenilen Müzeyyen Taşyürek ise, yaşananların bir oyun olduğunu öne sürdü. Teröristin mezar taşına şehit yazıldığı için dava açıldığını ve sonrasında berat kararı çıktığını belirten Taşyürek, ”Eğer ordu bizsek, bu devlet, millet için ölene şehit deniyorsa, niye teröristin mezar taşına şehit yazılmasına bu devlet izin veriyor. Biz niye savaşıyoruz?” diye konuştu.

GAZİ MADALYASINI GERİ VERİYOR

Kayseri, Antalya ve Kütahya’da, terör örgütü PKK üyelerinin teslim olmasıyla yaşanan gelişmelere tepki gösterildi. Kayseri’de kendilerine ”Türk Milli Güçler Birliği” adı veren bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi ve bazı gaziler ile şehit aileleri, Valiliğe geldi.

Tekerlekli sandalyesiyle grupta bulunan gazi Mete Kurt, kendisine verilen devlet övünç madalyasını Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmek üzere Vali Mevlüt Bilici’ye iade etmek istediğini söyledi.

Bu sırada polis ekipleri, valilik makamı önünde toplananları uzaklaşmaları konusunda uyardı. Polis yetkililerinin içeriye 2 temsilci alacaklarını söylemeleri üzerine Türk Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Daha sonra, Öztürk ile bir dönem Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanlığı yapan gazi Mete Kurt Valiliğe alındı.

Bazı gazi ve şehit aileleri ise son gelişmeler karşısında ”bu yükü taşıyamadıklarını” belirterek, devlet övünç madalyalarını iade edeceklerini bildirdi.

Gazi Kurt, valilik çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Bilici’nin yerinde olmadığını, madalyayı iade etmek için randevu talebinde bulunduklarını belirtti.

Kurt, 8 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra vatani görevini yaparken mayın patlaması sonucu bacaklarını kaybettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: ”Birkaç gündür büyük bir tiyatro oyunuyla ve kahramanca karşılanan, ne yazık ki hiçbir ceza almadan serbest bırakılan hainlerle mücadele sırasında, alçakça tuzakladıkları mayına temas sonrası iki bacağımı kaybettim. Yaptığım hizmet, feda ettiğim gençliğim ve sağlığım devletime helaldir. Ancak son gelişmeler karşısında madalyamı taşımamın bir anlamı kalmamıştır.”

Grup üyeleri, daha sonra dağıldı.

(AA, ntv)

sehit-buyuk.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“675) ŞEHİT AİLELERİNDEN SUÇ DUYURUSU” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Acaroğlu yorum tarihi 22 Ekim, 2009 14:50

  Şehitlerimizi arıyan soran yok.Gerek geçmiş iktidarlar ve gerekse şimdiki iktidarlar ve onların mahiyetinde görev yapan istibarat ve ordu;1984’de başlayan pkk,yapılanmasıyla birlikte l978-l979 ve arkasından oniki Eylül harekatı ki,tam pkk otuzbeş yıldır Türk ordusuyla adeta savaştı.İçimizdeki hainlerinde yardımıyla dağ kadrosu “Gerila”tarzı eğitimiyle vur-kaç taktiğle mücadelesine devam etti.Eğitimci hocaları ABD’nin görevlendirdiği subaylardı.Yiyecek giyim vs AB’den de geliyordu.Bunların bilinmesine rağmen,benim analizime göre önemli bir başarı olmamıştır.Şöyle bir mukayese etmekte yarar var:İki devlet arasında gerçek bir savaş çıksa,savaş araç ve gereçlerimizin yeterli olacağına ,ordumuzun iyi savaş eğitimi aldığına inanmıyorum.Ben her yıl üç ay Türkiye’nin bölgelerini gezerim,dolaşırım,en ücra yerdeki askerimizin çok iyi eğitimli olmadığı göze çarpar.Kusur ,kabahat kimde?üst komutanlarda…pkk’yı silip atamayan,çuval geçirilmiş,tarihden sildirilemiyeceğine göre:subay bizim,komutan bizim de hiç birşey mi demiyelim.Sadece pöfpöfliyelim mi?Türk halkı ordusuyla yaşar,elbetteki şehitlerimiz onların üstündedir.Sesiz kalan komutan,”MGK”SÖZ HAKKI VARKİ ORADA TOPLANTIYA KATILIYOR.Bakınız,Rusya yanı başımızda olduğu müddetçe iç işlerimiz ve dış politikamız düzgün gitmemiştir.Bu Osmanlı’nın döneminde de aynı olmuştur.Arkasından ikinci sözde müttefikimiz imiş,ABD var bu ikisi gerek orta doğuda gerekse Türk cumhuriyetlerinde illegal oyunlarını oynamaktadırlar.Peki ne yapmamız lazımdır?Türkiye’nin coğrafi konumuna göre politikalarımızı geliştirerek,devlet politikası olarak sürekilik ar7zettirmeliğiz.Ordumuz her an savaşacak biçimde hertürlü çağın gereğine uygun donatılmalıdır.Barış içinde de Türk halkının yaşam biçimini huyunu suyunu iyi öğrenmelidir.Demokrasiyi kendi anlayışıyla değil ,halkın anlayışı içinde bulunmalıdır.Geçmişten bir örnek vereğim:Sayın Kenan Evren ERZURM Şenkaya’reisicumhur iken,halka soruyor:”SEN BU EVDE Mİ YAŞIR SUN?”ev kerpiçtendir.Peki sormazlar mı Sayın Evren Siz Trabzon7DA KOMUTANKEN O BÖLGEYİ HİÇ Mİ DOLAŞMADIN?Buradan nereye varmak istediğimi anlamışsınızdır.Türkiye’de görev yapan bütün ast-üst asker köylüsünü ,şehirlisini iyi anlamalıdır.Türkiye’de büyük oyunlar oynanmaktadır.Bunu görmemezlikten gelmemeleri gerekiyor.Kıbrıs Çıkarma Harekatın daki komutanlarla PKK ile karşı karşıya gelen üst seviyedeki komutanları analiz ettiğinde herşey ortaya çıkacaktır.Ogünkü başarıyla bugünün başarısı.Otuzbin şehit vermişsin,sanki çaresizlik içinde”Genel Kurmay Başkanı “bilfiil ağzından sanki çaresiz gibi halde “PKK”Yİ dağdan indirmemiz gerekir”gibi söylemlerde bulundu.Bana göre bir zafiyetir.Elbetteki bugünde pkk şovunu yapacaktır.Daha ileri günlerde “koos”çıkarma çalışmalarınıda yapacaklar.Sayın Karahan yazılacaklar çoktur,burada keseyim.Saygılarımla Acaroğlu

 2. celal celoglu yorum tarihi 22 Ekim, 2009 19:41

  oldu basardilar numaralarini ..bolduler insanlari bravo ….simdi insanlar nerde dogulu varsa kurt olarak gorup dusman olcak..yazik lar olsun 1 ve 2 numarali idarecilere

 3. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 25 Ekim, 2009 14:17

  DIŞ GÜÇLERİN ASIRLARDIR YAPAMADIKLARINI BAŞARAN (!) AKTÜEL DAMAT FER-İTLERİ TEBRİK EDELİM…

 4. sali davut yorum tarihi 27 Ekim, 2009 17:03

  Bence bu amerikanin ve amerikan usaklarinin buyuk bir basarisidir .Bugunku bulunduumuz bu durum tamamen 4ok onceden planlanmis bir oyunun sahnede oynanmasidir ve eer birileri buna dur demezse yarin daha da vahim sonuclarla karsila6abiliriz .Bugun goruyoruzki devletimizi idare edenler acilim politikasi adi altinda,bu aziz vatanimizi tamamen di6a acik ve zayif bir devlet haline getirmeye calisiliyor.

Yorum yap