674) ÇİN, DOKUZ UYGUR TÜRKÜ’NÜ İDAM ETTİ!

Yayin Tarihi 21 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Çin, dokuz Uygur’u idam etti…

image00134.jpg

Uygur lider Rabia Kadir, Çin’in 9 Uygur’u idam ettiğini yüzlerce Uygur’un ise üç aydan beri bulunamadığını duyurdu!

Uygurların sürgündeki lideri Rabiya Kadir, Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki olaylardan sonra 9 Uygur’un idam edildiğini bildirerek, Pekin’le görüşme çağrısını yineledi.

Çin’deki etnik azınlıkların ve kadınların yaşam koşulları konusunda Japonya’da 10 gün sürecek bir dizi konferansa katılan Kadir AFP’ye verdiği röportajda, “idama mahkum edilen 11 Uygur’dan 9’u (cezası) infaz edildi” dedi.

Kendilerine ulaşan bilgilere göre, 5 Temmuz ve 1 Ekim arasında 10 binden fazla Uygur’un gözaltına alındığını ve hapsedildiğini söyleyen Rabiya Kadir, ancak kaç kişinin öldüğünü ya da öldürüldüğünü, kaç kişinin hala cezaevinde olduğunu kimsenin bilmediğini kaydetti.

Kadir, “Çin hükümetiyle konuşmak istiyoruz” diyerek, bu yönde Çin hükümetine bir mektup yazdığını belirtti. Kadir, “Çin hükümeti bize bir otonomi vermeli, ama ulusumuzu, eğitimimizi, dinimizi, ifade özgürlüğümüzü yok ediyor” dedi.

Çin hükümeti dün Kadir’in Japonya’ya ziyaretini protesto etmişti.

Doğu Türkistan makamları, bir süre önce yaptıkları açıklamada, özerk bölgenin başkenti Urumçi’yi sarsan 5 Temmuzdaki olaylardan sonra 12 kişinin idam cezasına çarptırıldığını belirtmişti.

YÜZLERCE UYGURDAN HABER ALINAMIYOR

Öte yandan, Çin askerleri tarafından Urumçi’de gözaltına alınan yüzlerce Uygur’dan, aradan geçen üç aya rağmen hiçbir haber alınamadığı açıklandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından açıklanan rapora göre, 5 Temmuz’da başlayan olayların ardından, çoğunluğu evlerine baskın yapılarak götürülen yüzlerce Uygur erkeği “kayıp”!

Rapora göre , aralarında çocukların da bulunduğu 43 ‘kayıp’ Uygur genci hakkında ellerinde gözaltına alındıklarına dair belge olmasına rağmen, akıbetleri hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor.

Bu 43 ismin sadece “buzdağının görünen yüzü” olduğunu kaybeden İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Onları Aramaya Bile Korkuyoruz” başlığıyla yayınladığı raporda, Çin askerlerinin yüzlerce evi bastığını ve tüm Uygur erkeklerini götürdüğünü ifade ediyor.

Protesto eylemlerine katılmadıkları halde gözaltına alınan Uygurlar’ın 12 ile 45 yaş arasında olduğu belirtiliyor.

Raporda, Çin askerleri tarafından götürülen 14 yaşındaki Şerafettin’in de ‘kayıp Uygurlar’ arasında olduğu kaydediliyor. Çocuğun babası polise beş defa başvuruda bulunmasına rağmen sadece “isminin gözaltı listesinde olmadığı” cevabını alabilmiş.

Raporu basına açıklayan örgütün Asya temsilcisi Brad Adams, uluslararası toplumu “kayıplara ne olduğu konusunda açık cevaplar vermesi için Çin’e baskı yapın” çağrısında bulundu.

Uygur ailelerin, yakınlarının hayatta olup olmadığı konusundaki sorularla acı çektiğini söyleyen Adams, ticari kaygılarla Çin’in yaptıklarının görmezden gelinmemesini istedi.

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“674) ÇİN, DOKUZ UYGUR TÜRKÜ’NÜ İDAM ETTİ!” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 21 Ekim, 2009 13:54

  -BU DÜNYADA HE KİM Kİ;TÜRK MİLLETİNE DOKUNURSA!
  –O…COCUGUDUR:(
  AFEDERSİNİZ..SİNİRDEN ATES BASTI;(
  –BİZDEDE ZATEN TÜRKLERE DOST TEK BİR POLİTİKACI YOKNUS!ANLADIK.LANET OLSUN.HEPSİ ACI İCİNDE KIVRANSINLAR….TÜRK MİLLETİNİ YÖNETİYORUZ DEYİP!ASKER COCUKLARIMIZIN ÖLÜMÜNE SYİRCİ KALAN!HERKES.

 2. mügebingül yorum tarihi 21 Ekim, 2009 14:47

  Türkiye Cumhuriyetinin bilinçsiz ve basiretsiz kadrolarla kötü yönetilmesi, dünyadaki tüm Türklerin hayatını tehlikeye atmıştır. Dünyadaki tüm Türkler için Türkiye Cumhuriyetinin kendini toparlaması ve tüm soydaşlarına sahip çıkması şarttır.

 3. Acaroğlu yorum tarihi 21 Ekim, 2009 17:12

  Çin’in Uygur Türklerine yaptığı uygulama,insanlık dışıdır.Türkistan’da yapılan zülümlere kayıtsız kalan iktidar ve onun sözde stratejistleri olan ABD,AB’ İ,NEREDE?Demokrasi ihraç edenler nerede kaldılar?İktidar pısırık bir ses çıkardı,arkası gelmedi.Zaten güçlü ses çıkarması beklenemezdi.En azından Çin Hükümetiyle konuşarak,katliamı önlemiş olabilirdi.Hiç bir yaklaşım yapılmamıştır.Uygur Türkleri’nin kışkırtılmasını yapatıran ABD seyirci kalmıştır.Bence Çin’e ezilmemeleri için de ABD’nin oyununa gelmemeleri gerekir.ABD’nin ,Çin politikaları Ortadoğu ülkeleri gibi işlemiyeceğini bildiği halde,Türkleri kullanmakta ustadır.Arkasında olmayan,otonomların bulunduğu ortamda ki,Çin gerçeğini iyi bilmek gerekir.Yaşamalarına rağmen oyuna gelmeleri yanlıştır.Uygurlar’ın bağımsız olmaları ,Çin’in demokratlaşmaya yüz tutuğu zaman yumuşak anlayışlar devam edebilir.Bu çalışmalar zamana yayılmalıdır.Akılcı bir politikalarla devam edilmelidir.ABD’ye güvenerek tahriklerle halkı iç savaşın eşiğine getirilmesi,kınanması gereken durumdur.Çağdaş anlayış ve yaklaşımlarla yeni politikalarla Uygur Türkleri’ni yetiştirmek gerekir değie düşünüyorum.Saygılarımla Acaroğlu

 4. Barış AYKUL yorum tarihi 21 Ekim, 2009 17:20

  Aziz ve Asil Türk Milleti yerkürenin her bir köşesinde tehdit altında…

  Çinde yaşanan sıkıntılar bir yana Avrupadaki soydaşlarımızda o ülkelere yuvalanmış bölücü/ayrılıkçı Türkler(!)ce tacize uğramaktalar.

  Hepsi bir yana Türk asker ve polisine silah sıkan teröristler sağdan soldan gelip memleketin hudut kapısından içeri girmekte ve içerde kahraman gibi karşılanmaktalar.

  Aziz Türk Milleti şunu hiçbir zaman unutmamalıdırki bu işin mahçubiyeti kendisinde değil kendisini idare eden asker ve sivil bürokratlardadır.

  Yüzyıllardır her türlü sıkıntının hakkından alınteriyle gelen bu millet bu yüküde sırtından atacaktır…

 5. ONUR YILMAZ yorum tarihi 21 Ekim, 2009 22:10

  Çinde uygur türkü bi kardeşim arkadaşım abim var… Bide ondan duyun dinleyin ağlayın böyle şeyleri. [email protected]

 6. ONUR YILMAZ yorum tarihi 21 Ekim, 2009 22:11

  bu yazdigim jumakari turkiyede ki turklerin % 90 indan milliyetci turksever anadolu sever değilse bende adam değilim… Adam Türk sevgisinden türkçeyi ana dili gibi öğrenmiş !

 7. mehmet temelli yorum tarihi 5 Kasım, 2009 23:07

  Eger Turk gibi yasamazsak Turk gibi gezmezsek,

  Çine de boyun egeriz Çingeneye de,

  Bizim milliyetciligimiz diger milletleri asagılamak icin degil,

  Diger milletlerin de adalet ve ozgurluk icinde yasamaları icindir.

Yorum yap