673) TESLİM OLAN PKK’LILARIN GETİRDİĞİ MEKTUP

Yayin Tarihi 19 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İşte teslim olan PKK’lıların getirdiği mektup

image00132.jpg

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın, çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur Mülteci Kampı’ndan Türkiye’ye gelen PKK‘lı 34 kişilik grup Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’ye sunulmak üzere bir mektup getirdiler. 9 maddeden oluşan mektupta, ağırlıklı olarak dil, kültür ve kimlik taleplerine yer verildi. İşte o mektup…

PKK tarafından yurda gönderilen grubun bereberinde getirdikleri, Cumhurbaşkanlığı, TBMM’ye sunulmak üzere hazırlanan ve 9 maddeden oluşan mektupta, ağırlıklı olarak dil, kültür ve kimlik taleplerine yer verildi.

PKK‘lı grup tarafından getirilen, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin sayın yetkililerine, Türkiye halklarına ve demokratik kamuoyuna’ başlığını taşıyan mektup şöyle:

“Türkiye, çok önemli ve kritik süreçten geçmektedir. 29 Mart yerel seçimleri ardından gelişen demokratik açılım tartışmaları önemli düzeye ulaşmış bulunmaktadır. Abdullah Öcalan’ın hazırlayıp sunduğu ‘yol haritası’ verilmemiş olsa da yarattığı tartışma ekseni ve devlet yetkililerinin de bazı olumlu açıklamaları barış ve demokratik çözüm umutları güçlendirmiştir.

Geniş kesimlerin henüz sınırlı düzeyde de olsa tartışma ortamına katılımları bile devleti ve toplumuyla Türkiye’nin, ciddi demokratikleşme, uzlaşı ve birbirinin haklarına saygı duyma ihtiyacının olduğunu açığa çıkarmıştır.

Bu gelişmeler Türkiye’nin demokratikleşmesini ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümünü esas gündem haline getirmiştir. Türk ve Kürt toplumlarında sorunların şiddet temelinde çözülemeyeceği kanaati iyice hakim hale gelerek, sorunların çözüm yöntemi olarak demokratik siyasetin işletilmesinin önemi çarpıcı biçimde netleşmiştir.

Bazılarımız, Kürt sorununun çözümsüzlüğünden ve yürütülen yanlış politikaların ağır sonuçlarını anı anına yaşayan Mahmur halkını temsil ediyoruz. 90’lı yıllarda köylerimiz dönemin Türk devlet güçleri tarafından uçak ve toplarla vurulması sonucu yakılıp-yıkıldı. Tüm bu saldırılardan korunmak amacıyla üzerinde doğup-büyüdüğümüz topraklardan göç etmek zorunda kalarak yıllarca en amansız koşullarda yaşam mücadelesi verdik.

Bir çoğumuzun yakınları uygulanan bu yanlış politikalar sonucu yaşamını yitirdi.

Bazılarımız ise, Kürt sorunun çözümsüzlüğün sonucu olarak yaşanan haksızlıkları, adaletsizlikleri ortadan kaldırmak, Kürt sorununun demokratik çözümü ve halklarımız arasında eşit-özgür ve kardeşçe bir yaşamın gerçekleştirilmek için, yıllarca dağlarda en zorlu koşullarda ağır bedeller ödeyerek onurlu bir kimlik ve özgürlük mücadelesi yürüttük.

Bu bizim var olma gerekçemiz oldu. Her çatışmalı sürecin diyalog, uzlaşma ve barışçıl çözümü de olmalıdır. Sorun anlaşıldıktan ve çözümü tartışılmaya başlandıktan sonra, çatışmayı karşılıklı olarak yürütmek değil, diyalog ile barışçıl çözüme ulaşma arayışında olmayı daha ahlaki ve ilkesel buluyoruz.

Barışı ancak ve ancak ona inanların gerçekleştireceğine inanıyoruz. Benzer çatışmalı süreçleri yaşayan toplumlar nasıl ki, sorunlarını müzakere yoluyla çözdülerse, bizler de kendi özgünlüğümüzde ve aramızda sorunu uygar yol-yöntemlerle çözebiliriz.

“Bedel ödemeye hazırız”

Bu adımımızla Kürt sorununa barışçıl ve demokratik siyasi çözümün önünü açmak ve demokratik siyaseti işlevsel kılınmasını talep ediyoruz. Daha önce yaşanan benzer deneyimlerde olumsuz yaklaşıma rağmen atmış olduğumuz bu adımla Kürt halkının ve önderinin barış ve demokratik çözümde ne denli kararlı, iyi niyetli ve ısrarlı olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oluyoruz.

Tüm ilgili, barışsever kesimlerin attığımız bu barış adımına gereken değeri vererek, anlam biçeceğine ve onurlu bir barış yaklaşımına destek sunacağına inanıyoruz. Ve bu inancımızın bir sonucu olarak bu fedakarlığı göstererek ödenmesi gereken bedel ne ise ödemeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyoruz.

Türk devlet yetkililerinin ve tüm barışseverlerin attığımız bu adımlar karşısında gereken sorumlulukla hareket edeceklerine inanıyoruz”

Talepler

-Abdullah Öcalan’ın hazırladığı Kürt sorununun barışçıl ve demokratik siyasi çözümü için yol haritasının ilgili muhataplarına verilmesini ve tüm kamuoyuna açıklanması,

– Askeri ve siyasi alana dönük operasyonların durdurulmasını ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik siyasi çözümünün önünün açılmasını ve bu çözümün Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleşmesine bağlı olarak Kürt halkının özgür iradesini esas alma temelinde diyalog ve müzakere yöntemiyle gerçekleştirilmesini,

– Türkiye demokratik ulusunun bir parçası olarak Kürt halk kimliğimiz temelinde ve anayasal güvenceye sahip olarak özgür, eşit ve birlikte yaşamak,

– Anadilimiz olan Kürtçeyi her yerde özgürce konuşmak, öğrenmek, geliştirmek ve tarihi değerlerimizi, kültürümüzü ve coğrafyamızı anadilimizde yaşamak,

– Çocuklarımızı Kürtçe adlandırmak, Kürtçe eğitmek ve büyütmek,

– Kürt halkı olarak tarihimizi, kültürümüzü, sanat ve edebiyatımızı özgürce yaşamak, geliştirmek ve korumak,

– Kendi kimliğimizle demokratik toplumsal örgütlenmemizi geliştirmek, demokratik siyaset yapmak ve kendimizi özgürce ifade etmek,

– Kürdistan’ın köy, kasaba ve şehirlerinde özel harekatçı, korucu ve polisin baskı ve zulmünden uzak, yeterli imkanlara kavuşmuş ve güvenlik içinde yaşamak,

– Türkiye’nin demokratikleşmesini ve bunun için sivil-demokratik bir anayasanın hazırlanmasını istiyoruz.

– Bu taleplerimiz temelinde, Kürt sorununun demokratik çözümünü, Türkiye’de barış ve demokrasi isteyen herkesle tartışmak ve birlikte çalışmak için bu adımı atıyoruz. Biz bu adımımızla tarihi yaşamaya geliyoruz. Adımımızın başarılı olacağına inanıyor ve bu temelde tüm barışseverleri saygıyla selamlıyoruz.

CNN TÜRK

http://www.cnnturk.com/2009/turkiye/10/19/iste.teslim.olan.pkklilarin.getirdigi.mektup/548310.0/

Paylaş:

Yorumlar

“673) TESLİM OLAN PKK’LILARIN GETİRDİĞİ MEKTUP” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. Saffet koç yorum tarihi 20 Ekim, 2009 06:49

  Değerli arkadaşlar; bu vatan toprakları kolayına yurt edinilmedi.Bu uğurda yüz binlerce şehit verildi.Bebek katillerinin yanlarında getirmiş oldukları mektubun içeriğine bakıldığında:Serv’in hortlatılmak istendiği açıca görülmektedir.Serv denen paçavra antlaşmayı çöpe atan Montros Mütarekesinde Kürtler azınlık olarak kabul edilmemişlerdir.Onun içindir ki bu gün Kürtler, Devletin her kademesinde rahatlıkla görev alabilmektedirler.Mektupta belirtilen yol haritasında açıkca Aponun muhatap alınması istenmektedir.O Apo ki,kendisini Şeh Sait’n bir devamı olarak ilan etmiştir.Ne diyor Şeyh Sa İT :’Uyanın ey Selahattinin torunları Kürtler,İsyanlar çıkararak bu devleti yıkın ve haklarınızı alın.’Osmanlı ve cumhuriyet devirlerinde çıkarılan onlarca isyanın müsebbibi Kürtler değil mi?Bu devlet onun için mi Apo yu, dolayısı ile terör örgütünü muhatap alacak?Bu vatanın bütünlüğünün korunması için dökülecek kan varsa dökülür.Evet katılıyorum:’YENİDEN ERGENEKON.”NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE.’

 2. Alparslan Basbug yorum tarihi 20 Ekim, 2009 13:10

  Onlarin getirmis oldugu mektup;sadece gecen hafta Basbakanimizin Irak gezisinde Kankisi Barzani ile almis oldugu kararlari halka duyurdular!

  Tanri Türkü korusun!Ne diyeyim daha baska!

 3. aydın ayoğlu yorum tarihi 20 Ekim, 2009 16:25

  Akp iktiara geldikten sonra kürtler de böyle cesur oldular. ben her zaman AKP’lilerin Türk olduklarına şüphem vardır. bunların çoğu (AKPliler) Kürtlerden ulaşmaktadır ve eğer bunların arasında Türk bulunursa onlar da Hain bir insanlar. hayatım boyunca böyle bir devlet görmedim ki kendi halkından(TÜRKLERDEN) kaçıp başka bir soy(KÜRTLER) çıkarlarına uğraşsın.

  maalesef görüyoruz bugünkü Türk halkı ve özellikle AKP’ye oy verenlerin çoğu uykudalar öyle bir uyku ki uyanınca kendilerin Kürdistan adlı bir uilke karşısında ve Bağımsız Türkiye Bölgesi adında bir toprakta bulacaklar….

  evet böyle giderse çok sürmez yakınlarda o günleri de görürüz. Topraklarımız parçalanmadan önce ve Bağımsız Türkiye Bölgesi ve Kürdistan İlkesi kurulmadan önce uyanalım ve uyandıralım… yazık olur vallahi. ben asıl Güney Azerbaycan Trküyüm ama kendi toprağımda fazla Türkiye’yi merak ediyorum. Türkiye toprağını yabancı bir toprak değil kedni ana toprağım gibi olarak tanıyıp seviyorum bu yüzden Bu Aziz vatan için elimden geleni yaparım hatta canımı vermeye bile hazırım ve her zaman derim NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE NE MUTLU KENDİNİ VE ECDADINI TANIYAN TÜRKE…

  yaşasın Türkiye Yaşasın Türk Milleti ve yaşasın ULU ÖNDER BENGÜ ATAMIZ ATATÜRK….

  aydın
  Güney Azerbaycan

 4. serdar yorum tarihi 21 Ekim, 2009 01:03

  ya bunların taleplerı bunlarmıymıs .bunlar zaten var bunun ıcın daga cıkmadılarkı.zaten kuırtce hep konusuluyo kımsenın bısey dedıgı yok esıtlkıkse fazlasıyla var.zaten bu ülkede kürt olmak bır avantajdır her zaman.devlet bakanlarınınkurtler den olusdunu gormuyolarmı.150den fazla kurt mıllet vekılıvar. memurıyetlerde de cogunluk zaten mudurrler kurtlerden olusuyo.her kurumda kurt mudurler var.heryerde calısanıda var.bu danısıklı dövus dur akp yarısı kurt yarısı ataturk dusmanının bırlestıgı ıttıfak dtp zaten bellı.nıye bız kurt devletı ıstıyoz dıye acıkca soylemıyolarkı olmayan bı tek o var.daha durustce ne ıstedıklerını saklamadan söylemelerını beklerdım.

 5. celal caydaroglu yorum tarihi 21 Ekim, 2009 16:30

  bir ustun hizmet madalyasi alsalar iyi olur hainlerin ….içim den ah ah saddam im neredesin kimyanla neredesin demek geliyor bu kallesler için ….ama bas kalessler nerede oldugu hepimiz biliyoruz …kanlarindan suphem var bunlarin…

 6. adil bilgiç yorum tarihi 26 Ekim, 2009 22:06

  öncelikle selam olsun adem ve havva nın soyuna eğer biz insan soyu isek bu kavgalara ne gerek var biri çıkıp bana ben kürtüm derse ne zaman biz kardeş olduk derse bende insan tarafımı bırakır ben bu bayrağa ve bu vatana hainlik yapan o kişilere zavallı hilkat garibesi olarak görürüm bir takım çıkarı olan ülke ve devletlerin kuklası olmak nasıl bir onurdur hasiyettir vatanı vatan yapan onu sevmek ve onu sonsuza dek insan olarak yaşamak ve o bayrağa sahip çıkmaktır vatan namustur atatürk laik cumhuriyeti insana armağan etmiştir hilkat garibelerine değil ne mutlu türküm diyene ne mutlu insan nesliyim diyene

 7. kaya ........ yorum tarihi 1 Kasım, 2009 18:10

  TC UYRUĞUNU İSTEMEYENLERİN BU ÜLKEDE YERİ OLAMAZ
  BU ÜLKEYE İHANET EDENLER DUYUN ASKER ÖĞRETMEN VATANDAŞI KATLEDEN HAİNLER KATİL VATAN HAİNLERİ BU ÜLKEDE YERİNİZ OLAMAZ

Yorum yap