670) HERONLAR İSRAİL’E GERİ VERİLDİ

Yayin Tarihi 16 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Heronlar sessizce İsrail’e iade edildi

image00129.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelede kullanmak üzere İsrail’den aldığı ancak kabul testlerini geçemeyen İnsansız Hava Aracı (İHA) Heronlar, sessiz sedasız İsrail’e geri gönderildi. İsrail’e geçtiğimiz günlerde gönderilen iki Heron’un motorlarının iyileştirme çalışmalarının Türkiye’de yapılacağının açıklanmasına karşın İHA’ların İsrail’e gönderilmesi, ‘Proje iptal mi ediliyor?’ sorusunu da gündeme getirdi.

Batman Üssü’ne bir yıl önce konuşlandırılan iki Heron, kabul testlerinde kendinden beklenen irtifa ve havada kalış süresine erişemeyince, İsrailli firma tarafından motorlarının güçlendirilmesi fikri geliştirildi. Takvime göre, Batman’da konuşlandırılan iki Heron’un iyileştirme çalışmaları Türkiye’de, henüz teslim edilmeyen diğer 8 Heron’un motor iyileştirme çalışmalarını ise İsrail’de yapılacaktı. 8 Heron’dan 4’ü Ağustos sonuna kadar Türkiye’ye teslim edilecekti. İsrail bu taahhütlerini yerine getiremedi.

TESTLERİ GEÇEMEDİLER

Aselsan’ın ASELFLİR-300 adı verilen kamera ve hedefleme sisteminin de entegre edildiği insansız hava araçları havada toplam 52 saat kalması isteniyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilecek İHA’ların, 4’ü Kara, 4’ü Hava 2’si ise Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na tahsis edilecekti. İHA’lar bu kuvveter için keşif ve gözetleme yaparak istihbarat toplayacaktı. İHA’lar, terörle mücadele operasyonlarında, sınır içi ve ötesinde keşif uçuşu yaptığı için büyük öneme sahip. TSK, Heronlar işletilemediği için ABD’nin kendisine tahsis ettiği iki İHA ile bölgede keşif ve gözetleme yapıyor. İHA’ların komutası ABD’lilerde.

Kaynak: Akşam

Paylaş:

Yorumlar

“670) HERONLAR İSRAİL’E GERİ VERİLDİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 16 Ekim, 2009 16:48

  Bu Heronlar kime karşı kullanılacak?

  PKK ‘ya.

  Peki,israil ve ABD kendileri başından bu yana destekledikleri PKK ya neden sırt çevirsinler?

  Kuzey Irakta fiilen Kürdistan kurulduğuna göre,PKK nın işlevi bitmedimi?

  PKK nın işlevi bittiğine dolayısıyla örgüt neredeyse kendi kendisini lağvedecekken Heron peşinde koşmanın anlamı ne?

  25 yılın sonunda artık sürekli olarak uzmanlaştırıldığından dem vurulan Komando Tugayları ve alınacak Heronlar kime karşı kullanılacak???

 2. celal cesur olglu yorum tarihi 16 Ekim, 2009 17:56

  onlarin mallai boykota devam her alanda iyi olmus bu is

 3. Doğan GÜNER yorum tarihi 20 Ekim, 2009 15:03

  Biz hedefimize, amacımıza uygun, araç seçiminde böyle büyük hatalar yaparak nasıl başarılı oluruz? Yapılabileceklerin en iyisi budur deniliyorsa, PKK Uluslararası silah sanayinin pazarlama aracı demek olur ki, düşüncesi bile bu günkü durumdan daha korkunçtur…

 4. diego maradona yorum tarihi 22 Mayıs, 2010 14:35

  elin seyiyle gerdege girmek buna denir amerikadan medet israilde heron bekliyor bizim yasli komutanlar yaziklar olsun

Yorum yap