669) BAYRAK KRİZİ MAHKEMELİK OLDU…

Yayin Tarihi 13 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Bayrak krizi mahkemeye taşındı

image00125.jpg

Bursa’da oynanacak olan Türkiye-Ermenistan maçındaki bayrak krizi mahkemelik oldu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput’un stada iki takımın bayrakları dışında bayrak alınmayacağını açıklaması üzerine, Konyalı 43 yaşındaki Mehmet Karakaya ile 29 yaşındaki Celaleddin Güler, Bursa Valiliği’nin aldığı karar için Bursa 2’nci İdare Mahkemesi’ne, yürütmeyi durdurma istemiyle başvurdu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 14 Ekim’de Bursa Atatürk Stadı’nda oynanacak Türkiye- Ermenistan maçı öncesi, maçta sadece Türkiye ve Ermenistan ülkelerinin bayrağının açılacağını, bunun dışında başka bir ülkenin bayrak ya da flamasının açılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Açıklama valiliğin resmi internet sitesinde de kamuoyuna duyuruldu. Bunun üzerine harekete geçen Devlet Su İşleri’nde memur olarak görev yapan Mehmet Karakaya ile seyyar satıcılık yapan Celaleddin Güler, Bursa Valiliği’nin aldığı kararın dururulması amacı ile bugün Bursa’ya giderek 2’nci İdari Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı.

Türkiye- Ermenistan maçında, Azerbaycan ve Türk bayrağının yan yana sallanmasını istediklerini belirten Mehmet Karakaya, şunları söyledi:

Türkiye ile Ermenisten arasında oynanacak milli maça, Bursa Valiği’nin adeta Azerbaycan bayraklarının stadyuma alınmayacağı yönündeki açıklaması bizim gururumuzu incitmiştir. Bir Türk vatandaşı olarak bu karar, milli duygularımıza dokundu. Ben de bu kararından dolayı Bursa Valliği’ne dava açmayı uygun gördüm. Burada yapılan davranışın, Azerbaycanlı kardeşlerimize bir yanlış olduğunu düşünüyorum. Ben Ermenistan’ın, Türkiye’den böyle bir talebi olduğunu sanmıyorum. Karar lehimizde çıkarsa Türkiye -Ermenistan maçına Azerbaycan ile Türk bayrağımızla birlikte gideceğim.

Karakaya ve Güler’in avukatı Ahmet Gürol Şağban ise, “Bursa İdari Mahkemesi’ne açtığımız davanın Azerbaycan açısından çok büyük önemi var. Bu kararla Azerbaycanlı kardeşlerimizin gururunun rencide olduğunu duyuyoruz. Eğer mahkeme bizim lehimize karar verirse Türk bayrakları ile Azerbaycan bayrakları Bursa Atatürk Stadyumu’nda dalgalanabilecek” diye konuştu.

Özgür SARI/KONYA, (DHA)

HÜRRİYET

image0026.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“669) BAYRAK KRİZİ MAHKEMELİK OLDU…” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. AYLA DERBENTOĞLU yorum tarihi 13 Ekim, 2009 15:25

  SELAM HAYIRI GÜNLER.HÜKÜMETİN ALDIĞI YANLIŞ VEDE BİLİNMEYEN NEDENLERDEN DOLAYI .AZERBAYCAN TÜRK BAYRAĞI ” TÜRKİYE -ERMENİSTAN MAÇINDA STADA GİRİLMESİ VE ETRAFINDA DOLAŞMASI BİLE YASAKLANMIŞTIR.” BU İKİ KARDEŞİMİZİN DAVRABIŞINI YÜREKTEN KUTLUYORUM İNŞALLAH MAHKEME BU AZERBAYCAN KARDEŞLERİMİZİN KARARINI HAKLI BULUR ADALET GECİKMELİDE OLSA LEHİNE SONUÇLANIR.SELAM VE SAYGILARIMLA..!!!

 2. hakan erik yorum tarihi 13 Ekim, 2009 15:37

  TURAN KURALACAK HESAPLAR SORULACAK

 3. Süleyman yorum tarihi 15 Ekim, 2009 01:19

  alsınlar çamaşırları koklasınlar ….

 4. Süleyman yorum tarihi 15 Ekim, 2009 01:20

  unut o Turanı yakında Türk bayragı sokturmayacaklar biz böyle susarsak benim elimden Azerbaycan bayragı alınıyor yanımdaki 2 kişi hariç kimse yardım etmiyor orda hep beraber tepki gösterilse nah alırlar ama ne yazıkki dış güçlere teslim olmuşuz

Yorum yap