668) LONDRA’DA, TÜRK ÇETE SAVAŞLARI

Yayin Tarihi 11 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Londra sokaklarında Türk çete savaşları

image00123.jpg

Londra’da bir hafta içinde 3 Türk’ün öldürülmesi İngiliz polisini harekete geçirdi. İşin arka planında uyuşturucu savaşlarının olduğu belirlendi

Son dört ayda işlenen 4 faili meçhul cinayetin ardında Türk mafyalarının savaşı olduğunu ortaya çıkaran İngiliz polisi, eroin ticaretini kontrol eden bu örgütleri çökertmek için özel bir birim kurdu. Scotland Yard bünyesindeki birimin başına da çok üst düzey bir polis yetkilisi getirildi

Hürriyet’in haberine göre İngiliz polisi son dönemde Londra’nın kuzeyinde gerçekleşen 3 silahlı cinayetin iki Türk mafyası arasındaki kapışmadan kaynaklandığını tespit etti. Korkutucu düzeylere ulaşan bu cinayetlerin, silahlı soygun ve bıçaklama olaylarının sorumlusu olarak görülen Türk mafya üyelerini bularak adalet teslim etmek için Scotland Yard içinde özel bir birim oluşturuldu. İngiliz polisine göre cinayetlerin ardında eroin ticaretinin kontrol savaşı yatıyor. Scotland Yard’dan yapılan açıklamada, Türk çeteleri arasındaki savaşın giderek endişe verici bir hal almaya başladığı ve bu savaştan sivillerin de zarar gördüğüne dikkat çekildi.

Geçen hafta Range Rover aracının içinde motosikletli bir katil tarafından öldürülen 23 yaşındaki Oktay Erbaşlı’nın Bombacılar çetesi tarafından infaz edildiği, kendisinin de Tottenham Boys çetesine dahil olduğu belirlenmişti. Tam iş çıkışı saatinde işlenen cinayetin halk arasında büyük bir paniğe yol açtı. Cinayetten 3 gün sonra Tottenham Boys, Bombacılar’dan intikamını 21 yaşındaki Cem Düzgün’ü otomatik silahla öldürerek aldı. Düzgün’ün vurulduğu Türk lokali Bombacılar çetesi üyelerinin toplanma yeriydi. İngiliz polisine göre Düzgün intikam için öldürüldü. Ailesinin iddiasına göre ise Düzgün bu çeteye dahil değildi. Sadece yanlış zamanda yanlış yerde bulunuyordu. Türk lokaline bilardo oynamak için gitti ama silahlı saldırganların hedefi oldu. Düzgün’ün amcası Times gazetesine, Türk toplumu arasında öldürülme korkusunun günden güne büyüdüğünü belirterek, “Oğullarımızı nasıl ekmek parası kazanmaya göndereceğiz? Çok korkuyoruz. Bir sonraki kim olacak?” dedi.

EROİN PAZARINI PAYLAŞAMIYORLAR

Polis kaynaklarına göre uyuşturucu kaçakçılığıyla uğraşan Tottenham Boys ve Bombacılar çetesi İngiltere’deki uçuşturucu trafiğinin yüzde 90’ını elinde bulunduruyor. Uyuşturucu kaçakçılığından en büyük payı ise şu anda hapiste bulunan Abdullah Baybaşin’in adamları alıyor.

Scotland Yard raporlarına göre Londra’da faaliyet gösteren Türk çeteleri İngiltere’ye gelen uyuşturucunun yüzde 90’ını kontrol altında tutuyor. Toplam sayıları bin civarında. Türk çeteleri ayrıca insan kaçakçılığı haraç, tetikçilik faaliyetleri de yürütüyor. Türk çetelerinin İngiltere’ye 100 bin kaçak göçmen soktuğu ve bu kaçakçılıktan yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiği biliniyor. Bu çeteler arasında en büyük olanı Avrupa’nın “Escobar“ı olarak tanınan Abdullah Baybaşin çetesi.

* Tottenham Boys: Baybaşin çetesinin devamı. Abdullah Baybaşin’in küçük işlerde bu çeteyi kullandığı belirtiliyor. Kuzey Londra’da faaliyet gösteren Tottenham Boys çetesinin üyeleri motosikletli, kasklı ve maskeli dolaşıyor ve “vur-kaç” taktiği uyguluyor. Londra genelinde 15 silahlı soyguna karıştığı sanılıyor. Çete ayrıca Türk dükkanlarından haraç da topluyor. Parayı vermeyenleri Samuray kılıcı veya döner bıçağıyla boğazlarını keserek infaz ediyor. Çete mensuplarının sayısının 70 civarında olduğu sanılıyor. Kolları Kıbrıs ve Türkiye’ye de uzanıyor.

* Bombacılar: Tottenham Boys’a rakip çıkan Bombacılar’ın geçmişi daha kısa. Hackney bölgesinde faaliyet gösteriyor. Sayılarının 100 civarında olduğu sanılıyor. Üyelerinin tamamı Türkler ve Kürtlerden oluşuyor. Abdullah Baybaşin’le bağlantıları olduğu söyleniyor. Eroin ticaretinin yanı sıra haraç alma ve insan kaçakçılığıyla uğraşıyorlar. Son dönemde Tottenham Boys üyelerine karşı büyük bir savaş başlattılar.

* London Turks: Eroin ticaretiyle uğraşıyorlar. İstanbul ile çok sıkı bağlantıları var. İstanbul’da Londra’dan bile daha güçlü oldukları sanılıyor. 40 kadar silahlı elemanı var. Ayrıca bıçak, beyzbol sopaları ile haraç ve adam yaralama işleri de yapıyorlar. Bir aile tarafından kontrol edildiği sanılıyor.

* Afrikalı Tayfalar: Türk çeteleri ile yakından ilişkileri var. Siyahilerin kontrolündeki Yardies, Erketeler ve Kaplanlarla işbirliği içindeler. Merkezleri Güney Londra’da ve üç dört kişilik hücreler halinde çalışıyor. Hücrelerin birbirleriyle irtibatı yok. Yılda iki kez giderler için toplanıyorlar. İlgi alanları eroin ve marihuana…

* Erketeler: Jamaikalı ve Türklerden oluşuyor. 1980’lerde Türk çeteleriyle silahlı çatışmaya giriliyor. 2000’in başında anlaşma yapılıyor. Eroin ve haraç toplama faaliyetlerini birlikte yürütmeye başlıyorlar. İngiltere’de işlenen faili meçhul cinayetlerin büyük bir bölümünü üstleniyorlar. Tetikçilik yapıyorlar. En acımasız çete olarak biliniyor. Cinayet 2 ile 4 bin sterline işleniyor. Faaliyet alanı Londra geneli. Faaliyet merkezi Kuzey ve Güneydoğu Londra.

* Kaplanlar: Tek başlarına faaliyet gösteriyorlar. Çete, kan davası, intikam haraç, insan trafiği ve şantajla ilgileniyor. Çetenin bağlantısı İstanbul’daki Aksaray otellerine kadar uzanıyor. Tüm Türk çeteleriyle insan trafiği bağlantısını yürütüp bu geliri paylaşıyorlar. İran, Irak Suriye’den İstanbul’a iki üç kişilik gruplar halinde gelen ilticacılardan haraç topluyorlar ve bu kişileri Londra Birmingham ve Manchestar’da kendi kontrolü altında olan işyerlerinde çalıştırıyorlar.

* Arnavuti: Kuzey Londra’da faaliyet gösteriyor. Türk çeteleriyle birlikte çalışıyor. PKK faaliyetlerinde aktif rolü Arnavut çeteleri üstleniyor. PKK ön plana çıkmıyor. Bombacılar çetesiyle yakın irtibatta. Fuhuş, haraç ve insan trafiği en önemli üç alanı.

* Kürt bulldoglar: Kuzey Londra’da faaliyet gösteriyor. yerel çete savaşlarına katılıyor. Kürt ve Türk çeteleriyle savaşıyor. Haraç uyuşturucu ticareti ve yaralama faaliyetleri yapıyor. Küçük gruplar halinde çalışıyorlar. Faaliyetlerini hafta sonu gerçekleştirdikleri için hafta sonu bulldogları olarak biliniyor. Çetenin en genç üyesi 14, en yaşlı üyesi ise 19 yaşında.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“668) LONDRA’DA, TÜRK ÇETE SAVAŞLARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ismail korkmaz yorum tarihi 20 Mayıs, 2010 03:32

    düşmeyin birbirinize yoldaşlarım gücünüze güç katın allah Türkü Korusun amin…

Yorum yap