667) AFGANİSTAN’DAKİ ABD ASKERLERİ, RUHSAL BOZUKLUK İÇİNDE!

Yayin Tarihi 9 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İşgaldeki ABD askerleri delirmek üzere!

image00118.jpg

Afganistan’daki ABD birliklerinde dokuz aydır görev yapan iki papaz, İngiliz Times gazetesine konuştu.

NTV’nin haberine göre vaiz Jeff Masengale ve Sam Rico, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin depresyonda ve hayal kırıklığna uğramış durumda olduğunu söyledi.

İki din adamı Kabil’deki askeri karargahtan verdikleri röportajda askerlerin psikolojisini şöyle özetledi: “Birçok asker hayatlarını nafile bir görev için riske attıklarını ve Afgan halkının kendilerine yardımcı olmak için hiçbir şey yapmadığını söylüyor. Çoğu depresyon ve umutsuzlukla boğuşuyor ve sadece ailelerine geri dönmek istiyorlar.”

BU SAVAŞI SONA ERDİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ

İki vaiz, hiç görülmemiş oranda askerin kendilerine yardım istemek için geldiklerini söylüyor:

“Çok sert görünen adamlar bile, bu çadırdan mabede gelip diz çöküyor. Net bir ilerleme ve amaç görememeleri onları büyük hayal kırıklığına sürüklüyor. En büyük sorular, ‘Bu savaşı sona erdirmek için ne yapmalıyız? Birini mi yakalamalıyız? Bir hedefe mi saldırmalıyız?’ ‘Taliban’ı durdurmak’ cevabı ise onları tatmin etmiyor, çünkü bunun neredeyse imkansız göründüğünü söylüyorlar.”

TEK İSTEKLERİ EVE CANLI DÖNMEK

Askerlerin Afganistan’da bulunma isteklerini kaybettiklerini söyleyen vaizler, onların tek amacını şöyle özetliyor:

“Askerlerin tek istedği canlı bir şekilde evlerine, çocuklarına, eşlerine dönebilme ve hayatını burada kaybeden arkadaşlarını aileleri ile buluşmak”. Kendilerinin de burada büyük stres altında olduğunu belirten vaizler, mücadele için birbirlerinden güç aldıklarını söylüyorlar.

NEDEN BURADA OLDUĞUMUZU BİLMİYORUM

Times muhabiri, konuştuğu bazı Amerikan askerlerinin görüşlerine de yer veriyor.

20 yaşındaki Raquime Mercer hislerini şöyle anlatıyor: “Kaybolmuş durumdayız. Neden burada olduğumuzdan tam olarak emin değilim. Eğer burada yaralanacaksam veya öleceksem net bir amaca ihtiyacım var.”

37 yaşındaki çavuş Christopher Hughes, altı arkadaşını kaybetmiş ve iki kez bombalı saldırıdan kurtulmuş. Kendisine, “Bu görev gerçekten değerli mi?” diye sorulduğunda şöyle cevap veriyor: “Eğer görevin ne olduğunu bilseydim bu soruya cevap verebilirdim, ama bilmiyorum. Burada işlerin iyi gittiğini düşünen tek askerler ofiste çalışanlardır.”

DIŞARI ÇIKMAYA KORKUYORLAR

Birliğin ruh sağlığından sorumlu çavuş Erika Cheney de askerlerin durumundan endişeli:

“Yorgun, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş durumdalar. Birçoğu dışarıya çıkmaya korkuyor.”

Karargahlarda uykusuzluk ve öfke nöbetlerinin sıklıkla yaşandığı söyleniyor. Ruhsal durumu dışarıdaki görevlere dayanmalarına el vermeyen kişiler ise masa başı işlere yönlendiriliyor.

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“667) AFGANİSTAN’DAKİ ABD ASKERLERİ, RUHSAL BOZUKLUK İÇİNDE!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Barış AYKUL yorum tarihi 9 Ekim, 2009 07:41

    Amerikanın,Afganistan gibi işin çığrından çıktığı bölgelere Mehmetçiği yollamak istemesinin boşuna olmadığı anlaşılıyor.

    Nede olsa Joninin canı kıymetli Mehmetçiğin kıymetsiz.

    Öyle ya,PKK karşısında bunca şehit verilen Türkiyemizde eğer bir siyasi Kürt Açılımı konusunda gerekirse referanduma gidilebileceğinden bahsedebiliyorsa ve bunuda gayet kendinden emin bir şekilde dile getirebiliyorsa bu şehitlerimizin unutulduğu anlamına gelmezmi?

Yorum yap