666) TÜRKMENİSTAN’DA; SOROS’A GEÇİT YOK!

Yayin Tarihi 8 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkmen öğrencilere yurt dışında eğitim yasağı

image00117.jpg

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Türkmenistan devlet başkanı yurt dışında eğitim gören öğrencilerin ülke dışına çıkmasını yasakladı.

İddiaya göre karar, Türkmen lideri Berdımuhammedov’un “Yurt dışına çok fazla insan gidiyor ve onların nereye ve niçin gittiği bilinmiyor. Durumun incelenmesini istiyorum” talimatıyla başlayan incelemenin ardından geldi.

Durumun incelenmesi için özel bir komsiyon kurulduğu, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin sorguya çekildiği ve sadece bazı öğrencilerin yurt dışında eğitim izni alabildiği öne sürüldü. Yerel kaynakların iddiasına göre, iznin değeri bin dolara kadar yükseldi!

Yurt dışında eğitim için toplam 3 bin öğrencinin başvuru yaptığı, bu öğrencilerin çoğunun yurt dışındaki eğitimini yarıda bırakarak ülkesine yaz tatilinde gelenler olduğu belirtildi.

Kararla ABD’de eğitim gören 160, Bulgaristan’da eğitim gören 65, Rusya’da eğitim gören 48 öğrencinin ülkeden çıkışı yasaklandı.

Öte yandan, haberde “skandal” olarak nitelenen bir iddiaya da yer verildi. Habere göre, soruşturma sırasında Bişkek’te bulunan Orta Asya Amerikan Üniversite öğrencilerinden bazıları, ‘darbeye hazırlanmakla’ suçlandı ve eğitime devam etmesi yasaklandı. Öğrenciler Soros’un mali desteği ile eğitim almaktaydı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“666) TÜRKMENİSTAN’DA; SOROS’A GEÇİT YOK!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 12:26

    Cumhurbaşkanimiz bunu bilmezden yapmadiz çok dogru bir karardir. Gençlerimizin birçogu buradaki yuksek okullarin pahaliligindan yada fakirlikden kalkinmak okuyarak memur olmak için gidiyorlar yabanci ülkelere, ama aç kurt gibi yabanci istihbarat servisleri gençlerimizin parasizligindan faydalanarak onlari kendi taraflarina çekmek istiyorlar. Soros’a gelince onun Ukraynada Tailandda, Brezilyada yapdiklari ortada malumunuz. Biz hem kendi güvenligimiz için bazilarina kati olarak görünen yasaklarini koymak zorundayiz..

Yorum yap