661) İSRAİL HERONU’NA KARŞI, “TÜRK ÇALDIRAN’I”

Yayin Tarihi 1 Ekim, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İsrail’in Heron’una karşı,

“Türk Çaldıran’ı”

image0011.jpg

Türkiye, İsrail’in casus uçağı Heronlar yerine kendi insansız uçağı ‘Çaldıran’ı gizli bir şekilde geliştirmeye çalışıyor.

Sinop’ta yazılım ve tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan ülkemizin ilk 6.5 metre boyundaki insansız casus uçaklarının testleri yapıldı. Çok gizli yürütülen proje deneme uçuşu yapılan uçaklardan biri dün düşünce ortaya çıktı.

DENEME UÇUŞUNDA DÜŞMÜŞTÜ

İnsansız hava araçlarının ilki operatör hatası sonucu düşerken, ikincisi başarı ile uçuruldu. Uçakları yapan Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bayraktar, “Türk Silahlı Kuvvetleri için İsrail’in Heron uçaklarına benzeyen ve daha üstün yazılım özelliklerine sahip ilk casus uçağı yapıp uçurduk. Gizli bir çalışmaydı. Ancak nihai demo öncesi test uçuşlarında biri düşünce gözler bize çevrildi. Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl içerisinde 4 milyar dolarlık casus uçak alımı yapacağı öngörülmektedir. Onun için büyük rekabet yaşanıyor” dedi. İsrail’in Heron’larına rakip olması beklenen ve ‘Çaldıran’ adı verilen Türk yapımı casus uçak 20 bin feete çıkarken, 8 saat havada kalabiliyor. Bu yükseklikten gece ve gündüz nokta tespiti yapabiliyor.

Dün Sinop’un Erfelek İlçesi’nde insansız bir hava aracının düşmesi, gözleri Türk mühendislerinin bu alan yaptığı çalışmalara çevirdi. Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı için yaklaşık 1.5 yıl önce insansız casus uçak ihalesini açtı. Tamamen milli bir proje olması istenilen ihaleye Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ile Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. katıldı. Her iki firma da çalışmalarını ülkemizin değişik noktalarında yürüttü. İlk casus uçağı Baykar Makina hazırlayarak uçuşa hazır hale getirdi.

SİNOP’TA TEST EDİLİYOR

Kendilerine devlet tarafından uçakların test edilip, uzman ekip tarafından değerlendirilmesi için geçen ay Sinop Havaalanı’nda bir bölge tahsis edildi. Dün aralarında subayların da bulunduğu 17 kişilik bir heyetin gözetiminde yapılan insansız hava araçlarından biri uçuruldu.

Ancak 18 bin feete çıkıp yaptığı manevra sırasında operatör hatası sonucu, uçak düştü. Erfelek İlçesi’ne düşen casus uçak gözlerin Sinop’a çevrilmesine neden oldu. Vali Mustafa Hakan Güvençer, “Bizi aşan bir durum var. Bunun bilimsel araştırmalar çerçevesinde denemeleri sürdürülen bir hava aracı olduğunu söyleyebilirim” demekle yetindi.

Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bayraktar, çalışmanın gizli olduğunu, ancak prototip model uçuşu sırasında yaşanan kaza kırım nedeniyle çalışmaların kamuoyuna yansığını söyledi.

Bayraktar, “Biz iki firma yarışıyoruz. Bu özellikte ilk casus uçağı yaptık. Test uçuşları heyet gözetiminde değerlendiriliyor. Burada tamamen Türk mühendislerin bir eseri var. Yazılım ve tasarımında hiçbir yabancı mühendis katkısı yok. 8 yıldır uçaklar üzerinde çalışıyoruz. Son iki yılda İsrail’in Heron’larına yakın özellikte ‘Çaldıran’ adını verdiğimiz casus uçağı yaptık. İlk demonun uçuşu sırasında 18 bin feette operatör hatası sonucu kaza kırıma uğradık. Bu kaza ülkemizin milli casus uçak geliştirme projesini hiçbir koşulda askıya almayacaktır. Çalışmalara ikinci uçakla devam edilmektedir. Onda bu hata tekrarlanmadı” dedi.

Kaza kırıma uğrayan insansız hava aracının tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ilk milli insansız hava aracı olduğunu belirten Bayraktar, bir aydır Sinop Havaalanı’nda test ve deneme yaptıklarını kaydetti.

İLK TÜRK İNSANSIZ HAVA ARACI

35 kişilik bir ekibin eseri olan ilk Türk insansız hava aracı, uygun görülürse Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetinde kullanılacak. Uçakların en önemli özelliğinin yazılımlarının Türk mühendisler tarafından yapılıyor olması ve çok düşük desibelde ses çıkarması. Bayraktar, “Bu sistem 10 saat ikmalsiz 200 kilometreden yayın yapıyor. 18 bin feette 8 saat havada kalıyor. 20 bin feete kadar da çıkabiliyor. Uçağımızın kanat açıklığı 9 metre. Boyu ise 6.5 metre. 140 litre yakıtla birlikte ağırlığıda 450 kilogram. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip. Havadan bir insanın kolundaki saati görebiliyor. Lazerle hedefi saptıyor. Saatte ise 100-120 kilometre hız yapıyor” dedi.

Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri için İsrail’in Heron uçaklarına benzeyen ve daha üstün yazılım özelliklerine sahip ilk casus uçağının uçurulmasının gizli bir çalışma olduğunu da söyleyerek, Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl içerisinde 4 milyar dolarlık casus uçak alımı yapacağının öngörüldüğünü ileri sürdü.

UÇAK KENDİSİ KALKIP İNİYOR. ROTAYI TAKİP EDİYOR

Türk Mühendislerin eseri olan prototip ilk casus uçağı kendisine verilen komutu aynen uyguluyor. Çizilen rotaya göre kendisi havalanıyor, rotasında gidip, tekrar geri dönüyor. Otomatik iniş ve kalkış yapıyor. Bayraktar, “Uçakla ilgili ticari ürünler yurt dışından geliyor. Ancak tasarım ve yazılımını Türk mühendisleri yaptı. Bugün devresinde bir sürü eleman var. Onları biz seçiyoruz. Bizim otopilotumuzun içinde 500 bin satır kod var. Biz kodların içinde her türlü değişikliği yapabiliyoruz. Mesela 3 satır kod değişikliği ile eğer enlem ve boylam şunu geçerse motoru stop et ya da git uçağı şuraya çak. diye komut girebiliriz. Herşey mühendisin elinde. O nedenle bu tür sistemlerin milli olmasının önemi daha çok öne çıkmalı. Çünkü yurt dışından gelen sistemlerde kodları ne kadar biliyoruz ki” diye konuştu.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI BEŞ SINIFTAN OLUŞUYOR

İnsansız Hava Araçları (İHA) 5 sınıftan oluşuyor. Ahmet Bayraktar, “İnsansız hava araçları 5 sınıftan oluşuyor. Mikro, mini, taktik, operatif ve male. Mikro: menzili kısa boyutu ufak. Mini: 5 kiloyu geçmeyen uçaklar, taktik: 150- 450 kilogram arası uçaklar. Operatif: 450 kilogram ile 1.5 ton arası, Male: ağırlığı 1.5 tondan yukarı olan uçaklardır. Bugün ordumuzda mikro yok. Mini modeli biz yapıyoruz. Taktiğin tedarikçisi İsrail. Operatif sınıfa heronlar giriyor. Ancak henüz teslim edilmedikleri için Silahlı Kuvvetlerin envarterine girmedi. Bizim yaptığımız model ise taktik ile operatif sınıf arasında kaldı” diye konuştu.

SİLAHLI KUVVETLER 24 ADET ALACAK

Öte yandan Silahlı Kuvvetler insansız casus uçaklardan 24 adet alacak. Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin uçağından sonra Vestel Savunma Sanayi A.Ş.’nin de uçakları test edilecek. Bu yıl içerisinde uçakların ilkinin teslim edilmesi bekleniyor. İsrail’in Heron’larına karşı 4’de 1 fiyata mal olması beklenen ilk Türk malı insansız casus uçaklarının terörle mücadele kapsamında ağırlıklı olarak Güneydoğu Bölgesi’nde kullanılacağı belirtildi.

GECİKEN HERONLARA 180 MİLYON DOLAR ÖDENECEK

Bu arada 2005 yılında İsrail’le imzalanan anlaşma sonucu yaklaşık 180 milyon dolar ödenerek alınacak olan 10 Heron için teslimat gecikince Türkiye’nin kendi insansız hava aracını üretmek için çalışmaları hızlandı. Gelecekte insansız hava araçları daha da yaygınlaşacak. Bugün Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacı nedeniyle insansız casus uçaklar üretilirken, gelecekte deniz, hava, jandarma, sivil savunma gibi birimlerde bu uçakları kullanacak.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

image002.jpg

image003.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“661) İSRAİL HERONU’NA KARŞI, “TÜRK ÇALDIRAN’I”” yazisina 23 Yorum yapilmis

 1. Mehmet YILMAZ yorum tarihi 1 Ekim, 2009 23:11

  Allah korusun o teknolojiyi geliştirenlere.Ne kedara gizli yürütülüyor densede emperyallerin heryerde gözü kulağı vardır.İşallah sonları diğer meslektaşları gibi olmaz!!

 2. tolga ankara yorum tarihi 14 Ekim, 2009 23:04

  israil yunanistan ve abd den saklanın çocuklar her yerde adamları war

 3. mehmet özyavuz yorum tarihi 20 Ocak, 2010 19:02

  çok güzel projeler bunlar,umarızki diğer ülkelerde ihraç ederiz,aslında gizli tutlması gerekirdi enazından taki bu uçaklar opersayonlara çıkana kadar, Allah korusun inşallah bu zeki mühendisler iyi korunuyordur,lüten kendinize dikkat edin,,,başarılarınızın devamını dilerim,,sevgi ve saygılarımla

 4. hulusi ay yorum tarihi 4 Mayıs, 2010 19:28

  geçekten bunlar güzel işler mühendislerimize sahip çıkalım. onları koruyalım ve geliştirmeleri için çok yardımcı olalım bir türk olarak sonsuz saygılar.

 5. gökhan fırat yorum tarihi 9 Mayıs, 2010 10:07

  her ne kadr geç kalınmış bir proje olsada her TÜRK’ÜN gururu güzel bir şey. ALLAH ülkemizin gelişmesini istemeyen düşmanlarımızdan sizleri korusun.NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

 6. Vatan Sever yorum tarihi 3 Haziran, 2010 14:14

  Meslektaşlarımın birşey geliştirmesi için bilgi olarak hiçbir eksiği yok. Eğer Devlet ve Ordu 21. Savaşlarının insan gücüne dayanmadığına sonunda anlarsa ve gereken yatırımı yardımı yaparsa, turk aklının turk bilgisinin ve turk teknolojisinin tüm dünyayı defalarca şaşırtacağına eminim. Bu milletin ataları boşuna 3 kıtayı fethetmedi.

 7. mehmet şah baba yorum tarihi 7 Haziran, 2010 00:00

  ya içimizdeki sorunların bir an önce bitmesi lazım yoksa israil gibi ‘small dog’ devletler ensemize bir tokat atıp ya özür dilerler yada dilemezler. Ama biz güçlenirsek onlara öyle bir osmanlı tokadı yapıştırırız ki özür bekleyecek kimse kalmaz. haksızsam söyleyin!

 8. seckin yorum tarihi 10 Haziran, 2010 21:33

  allahhhım korusun sizlerii…aminn

 9. kamil yorum tarihi 10 Haziran, 2010 22:22

  iste kalkinmanin yolu burdan gecer ,sira ihracatta , ama bunlar belki israil mali olabilir, sadece ismi türk olabilir dikkat edin,yani heronlari yapan firma yapmis olamazmi

 10. erdal çakı yorum tarihi 13 Haziran, 2010 12:03

  kolay gelsin işallah dahi iyini yaparsınız kötü komşu malsaybi yaparmış hakkımızda en hahırlısı olsun başarılarınızın devamın dilerım

 11. Kahraman Karayel yorum tarihi 15 Haziran, 2010 17:02

  Türklerin atom bombası atarak savaşan bir sistem değil, atom bombası atan bir ülkenin attığı o bombayı havada geri çevirip kendi üzerlerinde patlamasını sağlayan savunma sistemleri yapmaya çok ihtiyacı var, ABD de 14 bin ato bombası var bizde de var diyelim onlar attı biz attık ne işe yarayacak ? işte bu güzel gelişmelerden biri Çaldıran insansız casus uçakları, ardından tank gelir, uçak gelir, atom bombası gelir israil gibi köpeklerde bir avuç topraktan olur olmaz işler yapıp bizim moralimizi bozamazlar.Morali bozulan değil moralleri bozan bir ülke olmamız dileğiyle…Atalarımız zamanında dünyaya hükmetmiş, devran döner yine hükmederiz ama dünyaya savaş değil barış ve refah getiririz. Herkese iyi günler.

 12. ilhan kılıç. yorum tarihi 26 Haziran, 2010 21:36

  yıllardır hep düşünürdüm,biz neden teknoloji de başarılı olamıyoruz,diye.gizlilikle yürütülen bir poroje,bu herşeyi anlatıyor galiba.insanlarımızın nekadar üstün özellikleri olduğunu biliyorum.onun için hiç şaşırmadım.ülkesini bizlerden çok seven bayraktar sülalesinden allah razı olsun ve onların öğnünde saygığla eğiliyorum.vatan ve millet sevgisi,konuşmak değil,varlığını sürdürmesi için birşeyler yapmaktır.allah, sizleri bütün kötülüklerden korusun.

 13. ilhan kılıç. yorum tarihi 26 Haziran, 2010 21:44

  inşallah,füzeleri yönlendiren sistemlerede,füzeler havadayken gönderildiği noktaya geri gönderecek,sistemleride geliştirebilir,bu mühendislerimiz.devletimiz bu mühendislerimize bütün imkanları seferber edeceğinden eminim.allaha emanet olsunlar.

 14. alptekin akmeşe yorum tarihi 28 Haziran, 2010 12:16

  sizinle gurur duyuyorum ALLAh gücünüze güç katsın …

 15. akif çekiç yorum tarihi 28 Haziran, 2010 20:29

  Allah yar ve yardımcınız olsun. Memlekete hizmet te bulunan herkesten Allah razı olsun

 16. ÖMER GÜVERCİN yorum tarihi 29 Haziran, 2010 11:22

  Allah sizlerden razı olsun devamını nasip etsin. Allah sizleri korusun…

 17. İS.ER. yorum tarihi 29 Haziran, 2010 12:46

  -ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR. DEVAMINI BEKLERİZ.
  BİZ ULUS OLARAK BAŞARDIKÇA ONLARIN ÖFKELERİ KENDİ KENDİLERİNİ YIKIP BİTİRECEK…
  DEVLETİMİZ,MİLLETİMİZ,BAYRAĞIMIZ VAR OLSUN ALLAH DAİM ETSİN …

 18. galip gökkaya yorum tarihi 29 Haziran, 2010 12:53

  umarım bu planı bozacak unsurlar doğmaz gercekten mühendislerimize sahip çıkılması lazım biz TÜRK’üz ben inanıyorumki ilerleyen zamnlarda kendi uçaklarımızı arabalarımızı silahlarımızı yapıcaz ve bunu dünyaya bizz satıcaz yıllardan beridir bu projeler zaten var ama bunun bazılarını rahatsız ettiğini biliyoruz.. ben tekrar mühendislerimizi candan kutluyorum…basarılarının devamını diliyorum.

 19. abdulkadir öztürk yorum tarihi 29 Haziran, 2010 20:39

  allah sizin gibi leri başımızdan eksik etmesin aman susun su uyur düşman uyumaz daha iyilerini yapacagınızdan eminiz türk halkı olarak .

 20. TURGUT YAZICIOĞLU yorum tarihi 16 Temmuz, 2010 18:16

  bu ülkede çok aydınlarımız vardı sesleri cıkmıyodu..Çok mühendislerimiz vardı korkuyolardı.her ne olduysa iyi oldu aydınlarımız konuşmaya başladı.mühendislerimiz yazmaya yapmaya başladı.hatta ALLAH ın hikmetidirki petrollerim iz yok deniliyodu manisadan bile petrol cıktı.her ne olduysa sebep olandan ALLAH razı olsun .üretmeliyizki kuvetli ve güçlüolalım.üretimede katkısı olan herkesten ALLAH razı olsun

 21. şahan kılıç yorum tarihi 22 Ekim, 2010 12:32

  türk oğlu türk akıllı sabırlı çalışkan üreten koruyan uyumayan savaşan YILDIRIM BAYAZIT torunları.

 22. sami adaletli yorum tarihi 11 Ağustos, 2011 10:36

  bu heronların, füze taşıyanlarını yaparsak pkk nın vay haline… birde bu mühendislerin ve şirket sahiplerinin en iyi şekilde yerin yedi kat altında koruynması gerekiyor, umarım yetkililer bu kadarını düşünebiliyorlardır…

 23. İlker Akgüngör yorum tarihi 14 Kasım, 2012 08:18

  İsrail’in Rakibi Türk Teknolojisini Kim Engelliyor?
  http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=8948

Yorum yap