64) Şerefimle Ölmeye Hazırım

Yayin Tarihi 1 Haziran, 2014 
Kategori ÖYKÜ

Şerefimle Ölmeye Hazırım

image001

Mustafa Kemal’in Samsun ve çevresindeki faaliyetlerinden korkan İstanbul Hükümeti, İçişleri Bakanı Ali Kemal’in bir genelgesi ile O’nu görevden alıyor. Bu sıralarda, Ali Galip adında birisi de, Erzurum Valiliği’ne atanmak maskesi altında Mustafa Kemal’i tutuklamakla görevlendiriliyor. Ve Sivas’ta bazı tertiplere başvuruyor. Bu komployu Amasya’da haber alan Mustafa Kemal, bir atlı birlik oluşturarak habersizce Tokat’a gidiyor. Kendileriyle sohbet etmek üzere şehrin ileri gelenlerini topluyor. Bu toplantıda bulunan avukat Ali Bey, gözlemini şöyle anlatıyor:

– Yirmi kişi kadar vardık. Atatürk, etrafında bazı kişilerle birlikte geldi. Köşede bir sandalye vardı. Selam verip oraya oturdular ve bize memleketin kurtuluş yolu hakkında hiçbir şekilde unutamayacağım şu açıklamada bulundular:

– Hiç bir koruma aracına sahip olmasak bile, dişimiz tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu korumayı kaçınılmaz görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini göstermektedir. Ben hayatımı, hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım.

(N.A. BANOĞLU, Nükte ve Fıkralarla Atatürk)

 

English

I’m Ready To Die With The Dignity

Mustafa Kemal’s Government of İstanbul, Samsun and fearing the surrounding activities, Interior Minister Ali Kemal dismissed him with a circular. Around this time, a man named Matthew, Erzurum Governorship under the mask to be assigned to the Mustafa Kemal’s supposed deploying now. And refers to some tertiplere in Sivas. This conspiracy in Amasya by Mustafa Kemal, a Horseman heard by creating the Union is going to slap you unawares. Chat with them to the next arrivals. At this meeting, the lawyer, Ali Bey, the observation is as follows:

-We’re up to 20 people. Ataturk, came with some of the people around you. There was a Chair in the corner. Hi and sat there, and I will never forget in any way about the way his country us the following statement:

-We didn’t even have a protection tool, tooth with quotes, weak and debilitated the honor and our dignity by fighting hands tied bring outsiders to see the inevitable. Date, who lent us up, they never hurt, for the motherland shows that the Nations. I have never seen and never in my life, our nation’s superior again. Every moment I’m ready to die with the dignity for the country.

 

Paylaş:

Yorumlar

“64) Şerefimle Ölmeye Hazırım” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. sevgi nesil türksu yorum tarihi 1 Haziran, 2014 01:00

    Var mı şu an böyle yürekli lider ve kadrolar.

Yorum yap