610) ZENGİNLER AFRİKA’DA “İNSAN AVINDA”

Yayin Tarihi 2 Temmuz, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Zenginler Afrika’da “insan avında”

image0011.jpg

Rusya’dan okyanusa açılan lüks gemi, ‘heyecan arayan’ zengin müşterilerine Somali kıyılarında insan avı ‘fırsatı’ sunuyor.

Rusya’dan kalkan özel gemiler, Somali’deki Cibuti’den Kenya’daki Mombasa’ya seyahat ederek zengin müşterilerine insan katliamı seçeneği sunarak ‘eğlence’ programı vaadediyorlar.

Zengin müşteriler günde 5 bin 790 dolar ödeyerek, Somali korsanlarının saldırısına uğramayı bekliyor. Kendilerine veriken roketatarlar ve Kaleşnikof silahlarla, insanları öldürerek eğlenmeyi hedefleyen zenginleri, sudan ucuz insan katliamı mönüsü bekliyor

İNSAN KATLİAMININ MALİYETİ:

100 MERMİ 12 DOLAR

Korsanların saldırısına uğradıkları zaman da, Rus zenginler gemideki el bombaları, makineli tüfekler, roket atarlarla karşılık veriyor. Ekstradan günlük 9 dolar ödeyen müşterilere kalaşnikof veriliyor. Ekstra 12 dolar ödemeyi kabul ederseniz 100 merminin de sahibi oluyorsunuz. Makineli tüfek ise günlüğü 475 dolara kiralanabiliyor. Gemide, eski özel tim askerlerinden oluşan bir ekip de bulunuyor.

Rus yatçı Vladimir Mironov, “Onlar korsanlardan da beter. Konsanlar en azından rehin aldıkları kişilere karşı dürüst davranıyorlar, bu insanlar ise sadece cinayet işlemek için para ödüyorlar” diye konuştu.


BATI SİNEMASININ 20 YILLIK TEMASI:

YOKSULLARI ZENGİNLER VURSUN!

Zenginlerin insan avı meselesi kurgusal olarak Batı filmlerine sık sık konu edinilen şiddet teması olarak işlenmişti. Yapımcılığını Quentin Tarantino’nun üstlendiği, yönetmenliğini Eli Roth’un yaptığı Hostel II filmi benzer temayı konu edinerek, zenginlerin insan katliamı için kendilerine fırsat sunulduğu bir mekanı filmlerinde vermişlerdi. Şiddeti estetize etme gayreti bulunan filmde zenginler diğer insanları ‘ölümlerden ölüm beğen’ tavrı ile işkence nesnesi olarak konumlandırıyordu.

Latin Amerika sinemasının genç yönetmeni Rodrigo Plá da ilk filmi Yasak Bölge’de benzer temayı işlemiş, zenginlerin fakir insanları katliamları için silah donanımıyla bunu yeni zevk edinerek yaptıkları katliamlar verilmişti.

1990’lı yıllarda çevrilen ‘İnsan Avı’ filmi de, Los Angelas’ın sokaklarında beş parasız sefil biçimde dolaşan sokak insanlarının, yüklü bir para karşılığında, zenginlere av haline getirilmesini işliyordu.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“610) ZENGİNLER AFRİKA’DA “İNSAN AVINDA”” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 2 Temmuz, 2009 07:49

  Vay anasını sayın seyirciler demişit ya bir futbol spikeri.

  Aklıma orduyu yıpratma çabaları geliyor.
  Bu densizler…
  Densiz tabirim, samimi ve sadece cehaletinden ileri geliyorsa.
  Bilerek ve isteyerek yapan …lara başka bir şey derim ve diyorum çünkü.
  Bu densizler, ordumuz olmazsa bizim halimizi hiç düşünüyorlar mı.
  Eline tüfeği oku yayı alan, Anadoluya gelir.
  Ve bizi zevkle avlarlar.
  Haddinizi bilin.
  Allahtan korkun.
  Kultan utanın.
  Biraz izan, biraz idrak.

Yorum yap