609) BAŞBAKAN’IN YAŞADIĞI UTANÇ!

Yayin Tarihi 26 Haziran, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Başbakan İngilizce bilmediği için utanıyor’

image00148.jpg

YÖK Başkanı Özcan, Başbakan’ın İngilizce bilmediği için utandığını açıkladı.

Cuma, 26 Haziran 2009 16:30

YÖK Başkanı Özcan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) düzenlenen ‘YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi İkinci Olağan Genel Kurulu’nda 132 üniversitenin öğrenci konseyi başkanlarına hitap etti. KSÜ Prof. Dr. Abdullah Nafi Baytorun Konferans Salonu’nda gerçekleşen genel kurulda YÖK’ün yaptığı çalışmalar hakkında öğrencilere bilgiler veren Özcan, yüksek öğretimdeki problemleri anlattı.

Eğitimde cumhuriyet tarihi boyunca başarısız olunan konuların başında yabancı dil eğitimi geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Özcan, bu konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü anısını şöyle aktardı:

“Bence Cumhuriyet tarihinde beceremediğimiz, gerçekten başarısız olduğumuz konulardan bir tanesi yabancı dil öğretimi. Derhal çözmemiz lazım. Ne pahasına olursa olsun çözmemiz lazım. Kaç paramız giderse gitsin hiç önemli değil. Şimdi ben bu hususu Başbakanımıza da bahsettim. Oda dedi ki, ‘Hocam ne düşünüyorsan arkandayım. Ben de bilmiyorum ve çok utanıyorum. Bütün çocuklarım konuşuyor ben konuşamıyorum‘ dedi. Yani Başbakan’ın bile içini sızlatan bir konu yani, düşünebiliyor musunuz?”

YÖK olarak mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Özcan, “Bizim yaptığımız işlerden en önemlisi mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırılması ile ilgilidir. Ben kendimi bildim bileli bu memlekette mesleki ve teknik eğitimin adam edilmesi meselesi konuşulur. Mesela ben hatırlıyorum, ben ortaokul, lise yıllarındayken bir öğrencinin mesleki okula gitmesi için torpil gerekirdi. Herkes elektrik- elektronik bölümüne, motor bölümüne şu veya bu bölüme gitmek için bayağı uğraşırdı. Şimdi o günlerden bugünlere geldik. Prestiji son derece düşük, endüstrisinin ve ülke ekonomisinin ihtiyacını karşılamayan niteliksiz elemanlar yetiştiren, sayıları oldukça fazla, okullarla karşı karşıyayız. Eğer bunu tamir etmezsek bu ülkeyi hiçbir zaman kalkındıramazsınız” dedi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“609) BAŞBAKAN’IN YAŞADIĞI UTANÇ!” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. Kültiğin kaan yorum tarihi 26 Haziran, 2009 16:59

  Aman Aman bundan başka o kadar utanılacak şeyleri mevcutken şunların utandıkları şeylere bakın hele.
  Kusa bakma hocam kendimi tutamadım.

 2. tctim yorum tarihi 29 Haziran, 2009 00:47

  Utansa, ne fark eder?
  Türkiyemizi AB – ABD icin peskes cektikten sonra, buna mi takilacak?
  Mayin yasasi dediniz Mehmetcigimizi sehit eden kahpe mayinlari hic düsündünüzmü?
  “Hic Türk Milletine sordunuzmu?”

  Bir belge tutturdunuz postmodern!
  “Gündeme caktiniz!”
  Yilan hikayesi gibi degilmi?
  Sahi, daha neyimiz kaldi satilmadik???
  Keser döner sap döner, elbette hesap verilir!

 3. Volkan şahin yorum tarihi 1 Temmuz, 2009 22:46

  yok abicim yok ya ! daha 50 yıl öncesine kadar TÜRKÇEMİZ dünyanın en zengin dili idi.Yine bu soyubozuk yahudi dönmeleri, Ermenisi kirmanisi bilmem ne şeytanisi soylu insanlar tüketiyor bizide Güzel TÜRKÇEMİZİDE …

 4. Avşar dünyası yorum tarihi 4 Temmuz, 2009 07:24

  Yaa demek utanıyormuş.Yahu Başbakan utanmayı bilirmiymiş?Etrafındaki o hukukçu pozundaki çapsızların sözüne inanıpta hiç bir şey olmamış gibi gerim gerim gerilerek dolaşmamalı .Dünyanın neresinde bunca şaibe ile, bunca yolsuzluk dosyası ile halen başbakanlık yapan? Adamlar Nisan yağmuru sanıyorlar ne diyelim birader.

 5. ahmet akman yorum tarihi 4 Temmuz, 2009 09:47

  ONE MİNUTE ONE MİNUTE – NE UTANIRSIN EY BAŞBAKAN DÜNYA UTANSIN TÜRKÇE BİLMEDİĞİ İÇİN SEN ASİL TÜRK MİLLETİNİN BAŞBAKANISIN

 6. ahmet akman yorum tarihi 4 Temmuz, 2009 09:50

  BAK ÖZCAN DEVLET ADAMI KONUŞTUĞUNU YAYGARA YAPMAZ DEVLET ADAMI OLAMIYORSAN İN ORDAN AŞŞAĞIYA

 7. Sultan yorum tarihi 2 Kasım, 2009 20:46

  Yok baskaninin boyle bir aciklama yapmasinin bir utanc verici bir seydir kendi utansin Erdogan tarzanca bilmemis bunun neresinde utanilacak sey varki

  gercek liderler bu yalniz bizim baskanimiza gecerli degildir Ingilizce bilse bile Herzaman kendi dilini konusurlar ve yaninda bir tercuman bulunur (ingilizce bildigi halde)
  bunun nedenini anlamak icin akilli olmana gerek yok

  Benim gorusum iyiki ingilizce bilmiyor?cunku gercek lider Kendi dilini konusur ozel hayatinda baska dil konusabilir bu baska birseydir ama siyasi bir gezintide herzaman kendi lisansini konusman gerekiyor ve ingilizce bilseydi basbakanimiz belki bu protocolu unutup ingilizce konusa bilirdi ve benim gozumden duserdi

Yorum yap