604) NABUCCO’DA TÜRKİYE KRİZİ

Yayin Tarihi 14 Haziran, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Nabucco’da Türkiye krizi

image00129.jpg

Türkiye’nin Nabucco hattından taşınacak gazın yüzde 15’ini kullanma ısrarının imza sürecini tehlikeye attığı öne sürüldü

Pazar, 14 Haziran 2009 14:30

Ankara’nın, AB’nin Rusya gazına bağımlığını azaltacak olan Nabucco boru hattı ile taşınacak gazın yüzde 15’inin Türkiye’ye kullandırılması ısrarını sürdürdüğü, bu konuda çok az yol katedildiği bildirilirken bu konudaki görüş ayrılıklarının, Nabucco Anlaşması’nın 25 Haziran’da imzalanmaması olasılığının en önemli nedenlerinden biri olabileceği belirtiliyor. Bu arada, ABD’nin de, Türkiye’nin talebine olumlu bakmadığı ifade ediliyor.

ABHaber’e Avrupa Komisyonu’ndan verilen bilgiye göre, 25 Haziran’da imzalanması planlanan, Nabucco Boru Hattı Projesi Anlaşmasına ilişkin en önemli konularından biri olan Türkiye’nin gazın yüzde 15’ini kulullanma talebi üzerine müzakerelerde çok az yol kat edildi.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile ABD Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Richard Morningstar arasında yapılan görüşmede Ankara’nın yüzde 15’lik şartının kalkması konusu üstünde durulduğu belirtildi. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye anlaşmada gazın yüzde 15’inin kendi iç tüketiminde kullanması, böylece yerel amaçlar için saklı tutma ve tekrar satış imkanı verecek bir açılım istiyor. Yıldız’ın yorumları, Morningstar’ınkilerle tamamen çelişiyor. Morningstar’ın anlayışına göre yüzde 15’lik Türkiye’ye gazın kullandırılması söz konusu değil.”

“TÜRKİYE’NİN İSTEKLERİ AB REKABET HUKUKU İLE BAĞDAŞMIYOR”

Daha önce AB yetkililerinin de, Türkiye’nin isteklerini AB Rekabet Hukuku ile bağdaşmadığını ve anlaşma bozucu olduğunu ifade ettikleri kaydedilen haberde 8 Mayıs’ta Prag’da Güney Gaz Koridoru üzerine yapılan yüksek düzeyli bakanlar konferansını takiben, Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs’ın da yüzde 15’lik şartın kaldırıldığı söylediği anımsatıldı.

Buna karşın Bakan Yıldız’ın, Haziran başında Ankara’nın yüzde 15’lik şartından vazgeçmediğini ve Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin sürdüğünü açıkladığına dikkat çekilirken “Türkiye’nin isteğinin, Haziran ayında anlaşmanın imzalanamama olasılığının en önemli nedenlerinden biri olabileceği belirtiliyor” denildi.

ABHaber, 3300 km uzunluğundaki Nabucco Boru Hattı ile doğal gaz Azerbaycan’dan Avrupa Pazarına getirileceğini belirterek projeye yönelik bir diğer endişenin ise, gazın 31 milyar metre küplük kapasiteyi karşılayıp karşılamayacağı olduğunu da kaydetti.

Öte yandan Morningstar’ın, Ankara’da İran yönetimi değişmedikçe Washington’un İran’dan gaz almayacağı konusunu yenilediği de bildirildi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“604) NABUCCO’DA TÜRKİYE KRİZİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 18 Haziran, 2009 20:00

  *Bu BEYHUDE BİR UGRAS OLSA GEREK!
  *İS COKTAN BAGLANMIS.
  RUSYA;KAZAKİSTAN,TÜRKMENİSTANI,ANLASMLARALA BAGLADIGI GİBİ..CİN VE HİNDİSTANI BİLE GELECEKTEKİ PLANLARINA!dahil etmis.
  *arkadan laf edilmesin!!UGRASTIK????
  demek icin..OLSA GEREK BÜTÜN BUNLAR!
  **NE SANSSIZ VEDE NE KADAR-SESSİZ::(( İNSANLARIZ DEGİLMİ?ALISMISIZ!!TEPEMİZE VURULMASINA;(
  -GECMİSTE,ENERJİDEN!ZENGİN OLANLAR!!SEBEPLENEN/POLİTİKACILAR;
  -AH!BİR CIKSANIZ?anlatsanız!
  -İCİMDEN BİR SORU TASAR HEP;ALLAH ASKINIZA,NASIL iciniz rahat ediyor?LANET OLSUN*

Yorum yap