601) MADALYAMI GERİ ALIN!

Yayin Tarihi 7 Haziran, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

TERÖRİSTSEM MADALYAMI GERİ ALIN!

image00116.jpg 

Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan Serdar Öztürk’ün, üsteğmen olarak görevliyken 1994’te mayına basıp yaralanınca malulen emekli edildiği ortaya çıktı. Öztürk, Cumhurbaşkanlığı’na yazdığı dilekçede “İnsan, hem kahraman, hem terör örgütü üyesi olamaz.Övünç madalyasını makamınıza iade zorunluğu doğmuştur” dedi.

ŞIRNAK Silopi’de 1994 yılında, henüz üsteğmenken PKK ile çatışmada yüzüne şarapnel parçaları isabet etti. Sol gözünü kaybetti, gazi oldu. Bakanlar Kurulu kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Övünç Madalyası ve beratı ile ödüllendirildi. İki yıl hastanede yattı. Malulen emekli olan Serdar Öztürk, Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Avukat oldu.

Göktaş’ın avukatı

image0027.jpg Ergenekon son dalga operasyonları sırasında önceki gün emekli Albay Levent Göktaş’ın avukatı Serdar Öztürk, Ankara’da gözaltına alındı. Ergenekon terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile
gözaltına alınan Serdar Öztürk, önceki gün akşam saatlerinde Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne getirildi.

Avukat olduğu için ifadesi soruşturmayı yürüten savcıların eşliğinde alınacak olan Serdar Öztürk, dün avukatı Demet Reçber ile görüştü. Bu görüşmede Öztürk, Reçber’e, üstün hizmet madalyası ve beratının Cumhurbaşkanı’na iade edilmesi talimatını verdi.

Öztürk, gözaltında bulunduğu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde de Cumhurbaşkanlığı makamına iletilmek üzere şu dilekçeyi yazdı:

“1985 yılında binlerce Kara Harp Okulu subayı gibi gerekirse vatan uğrunda canımı feda etmeye yemin ederek askerlik mesleğine adım attım. Askerlik hayatım boyunca yeminime sadık kaldım. 1993-1994 tarihleri arasında Şırnak ili Silopi İlçesi Çalışkan köyü bölgesinde konuşlu Eren bölüğünde bölük komutanı olarak görev yaptım. Bu görevim esnasında 13 Ekim 1994 tarihinde Kuzey Irak sınırında icra edilen operasyon sırasında bubi tuzağına basmak suretiyle ağır yaralandım. İki hafta komada kaldım. İki yıl tedavi gördüm. Bir gözümü ve bazı iç organlarımı tamamen kaybettim. Bu nedenle devletim tarafından şahsıma devlet övünç madalyası verilmiştir. 3 Haziran 2009’da İstanbul Özel yetkili 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkımda terör örgütü üyeliği iddiası ile yakalama kararı verilmiştir.

Devletime helal

Bir insan, hem devletinin övüncüne mazhar olmuş bir kahraman, hem de terör örgütü üyesi olamaz. Yaptığım hizmet, feda ettiğim gençliğim ve sağlığım. Devletime helaldir. Ancak bu çelişkinin giderilmesi maksadıyla Sayın Cumhurbaşkanlığı’nca tarafıma verilen devlet övünç madalyasını makamınıza iade etmek zorunluğu doğmuştur.”

Toygun ATİLLA / HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap