600) AZERBAYCAN ŞİİLERİ KOVDU, SIRADA “NURCULAR” VARMIŞ!

Yayin Tarihi 1 Haziran, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Azerbaycan’da Şii din adamları da kovuldu

Aliyev muhalifi basın, Şii din adamlarının kovulmasından sonra, sıranın Nurculara geldiği yolunda yayın yapıyor!

Pazartesi, 01 Haziran 2009 12:55

Azerbaycan medyasında yer alan haberlere göre, İran asıllı din adamları Ocag Nicat ile Hicrânî ülkeden çıkarıldı. Ocag Nicat, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Azerbaycan temsilcisi, Hicrânî ise Lübnan Hizbullahı’nın lideri Nasrallah’ın Azerbaycan temsilcisiydi. Bazı kaynaklar ise Nicat’ın çıkarılmadığını, ülkede diplomatik olarak bulunduğunu belirtiyorlar.

Ocag Nicat, Baükü’ye gelişinin ilk yıllarında Cuma camisinin hatip ve imamlığını yapıyordu. Hamaney’in Azerbaycan temsilcisi olan Ocag Nicat sonrasında, Cuma camisi, siyasi sürece dahil olmuş ve başkanlık seçimlerinde muhalif lider İsa Kamber’i destekleyeceğine dair basın açıklaması yapmıştı. Seçim sonrasında Nicat’ın görev yaptığı cami kapatılmış ve çok sayıda cami cemaatı de takip edilerek gözaltına alınmıştı.

Seçim sonrası dönemde Ocag Nicat, İran Kültür Merkezi başkanlığını yapmaya başlamıştı. Bir yıl önce de Nicat bu görevden ayrılmış ve İran dini liderinin temsilciliğini yapmaya devam etmişti. Ocag Nicat, bulunduğu yıllar içinde, mezhepler arasındaki sorunların birçoğunun asılsız olduğunu anlatmaya çalışmış ve İslam birliği için önemli bir çaba da sarfetmişti.

Hicrânî ise Bakü’nün merkezinde bulunan tarihi Kerbala Abdullah camisinde hatip ve imamlık yapıyor, vaazlarında, siyasi meselelere yer vermeyordu.

Her iki din adamı da Azerbaycan dindarları için önemli bir yere sahipti. Nicat ve Hicrani’nin ülkeden çıkarılma nedenleri hakkında henüz medyaya yansıyan resmi bir açıklama bulunmuyor. İşin en ilginç tarafı ise devlet yetkililerinin ve muhaliflerin bu konuda ortak hareket etmeleri. Nicat ve Hicrani’nin ülkeden gönderilme konusunda muhalif medyanın kullandığı dil ile resmi medyanın kullandığı dil arasında fark bulunmuyor.

Azerbaycan, SSCB sonrasında ülkeye gelen İran, Arap ve Türk din adamlarından ilk olarak İranlılara karşı baskı uygulamış ve ülkeden birçoğunu çıkartmıştı. Azerbaycan’da bulunan medyaya göre, bunun nedeni Karabağ savaşı yıllarında İran’ın aşikar bir şekilde çeşitli vesilelerle Ermenistan’ı desteklemesiydi. Dönemin Azerbaycan yetkililerinin de İran’ın toprak bütünlüğünü tehdit eden açıklamalar yapması ve Tebriz’in Azerbaycan’ın tarihi başkenti olduğunu ilan etmesi, iki ülke arasında ilişkilerin iyice gerilmesine yol açmıştı.

İran ile Azerbaycan arasındaki ilişki iki açıdan değerlendiriyor. Azerbaycan medyasına göre İran İslâm devleti olsa da ümmet çıkarlarına değil kendi devletinin çıkarlarına göre siyaset yürütüyor ve ulus devlet anlayışı, dini devlet anlayışının önünde yer alıyor.

Uzmanlara göre bağımsızlık sonrasında İran’dan gelen maddi destek uzun sürmedi. 90’dan bu yana iki ülke arasında “soğuk savaş” yaşanıyor. Halklar arasında ise böyle bir sorunun olduğu kesinlikle söylenemez. Binlerce İran Azerisi Karabağ topraklarında kardeşleri ile beraber savaştı ve birçoğu da hayatını kaybetti. Bugün Bakü’de inşa edilen evlerin önemli bir kısmı İran Azerileri tarafından satın alınıyor.

Azerbaycan’daki baskı ise mezhep, cemaat farkı gözetmeksizin büyün mütedeyyin kesimlerin baskı altında tutulmaya çalışılması. Azerbaycan’da kapatılan ilk cami Arapların mali desteği ile inşa edilmişti. Daha sonra ise Türkiye Diyanet Vakfı’nın inşa ettiği Şehitlik camisi kapatılmış, İlahiyat fakültesi camisi de kapatılmak istenmiş ancak tepkiler artınca bundan vazgeçilmişti. Uzmanlara göre bu meselede muhaliflerin Azerbaycan resmi yetkililerinin yanında yer alması da bir hayli ilginç.

Uzmanlar, Şii din adamlarından sonra sıranın Nurcular diye bilinen kesime geldiğini belirtiyor ve buna örnek olarak da muhalif medyada çıkan haberleri örnek gösteriyor.

Azerbaycan’da son birkaç gün içerisinde muhalif bir gazetede Nurcular diye bilinen cemaat hakkında “Bakü Nurcularının tüyler ürpertici operasyonları” başlığı, “Beni bu şebekenin elinden kurtarın, diyen gençlerin sayısı artıyor” alt başlığı altında şu ifadeler yer aldı:

“Bu derya birçok balığı yutmuş. Gençlerimizden birçoğu bilinçsiz olarak, beyinleri yıkanarak bazen de korkutularak bu şebekenin üyesine dönüşüyor. Netice? Bakü ve ülkemizin şehirlerinde bulunan bu hareketin kolları her gün daha da artmakta ve bütün bir nesli imha etmeye yönelmekte….”

Azerbaycan medyasında Araplar ve Arap ülkelerinde eğitim alarak ülkesine dönen gençler Vahhabi, İran’dan gelenler düşman, Türkiye’den gelenler ise cemaatçi çete gibi sunuluyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“600) AZERBAYCAN ŞİİLERİ KOVDU, SIRADA “NURCULAR” VARMIŞ!” yazisina 12 Yorum yapilmis

 1. HAYATI PIYI yorum tarihi 1 Haziran, 2009 20:14

  Türkün dostu Türktür sayin muhterem hocam saygilarimla ALLAHA emanet olun

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Haziran, 2009 02:16

  *EH!BURAYA GÖNDERİRLER..CÖZÜM HEP BÖYLE OLMADIMI?
  *ALLAHDAN,İS KONULARI,GECİM STANDARDI,İYİ DEGİL..
  -YOKSA EBEDİYYEN KALIRLARDI..
  *BURADANDA,ABEDEYEE,GİDERLER!
  ***GALİBA,DÜNYANIN,İNSANLARLA ALAKALI SORUNU VAR:)

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 2 Haziran, 2009 10:48

  İmreniyorum.

 4. hasan ok yorum tarihi 4 Haziran, 2009 11:55

  dileğim ülkemizde de böyle operasyonların yapılması..gençlerimiz birer birer atamızın yolundan saptırılıyor.

 5. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 4 Haziran, 2009 23:20

  ben bir güney azerbaycan türkü olarak ve senelerce iran’da yaşatığım için herkes daha iyi İran’ın amacı biliyorum.
  İran İslâm devleti ümmet çıkarlarına değil kendi devletinin çıkarlarına göre siyaset yürütüyor ve ulus devlet anlayışı, bunlar asıl amacı Büyük iran hayaletidir. Azerbaycan 200 yıl önce iran topraklarının bir parçasıydı ama sonra ruslara Türkemençay Ahdnamesi’nde rusıyaya verildi. şimdi iran’ın Paniranısitleri ve Panfarsistleri büyük İran hayaletini dünşünerek Kuzey azerbaycan değil bütün Kafkasya bölgesi, Irak’ın kuzeyi ve Kuzey batı bölgesini ve Türkiye’nin doğu ve kuzey doğu bölgesini Büyük İran olarak adlandırıyorlar.bunu başında İran’in eski cumhur başkanı Refsencani, İran’la Irak savaşında eski Komutan olan ve bugünlerde cumhurbaşkanı adayı Muhsin Rızayı ve iran’n eski cumhur başkanı Hatemi var. bunlar ilk olarak Kuzey Azerbaycan cumhuriyetine göz dikip orayı kasb etmek istiyorlardir. bu yüzden şarite adamlarını dini amaçlar ve ümmetçi amaçlar değil belki başka çıkarlar için oraya gönderiyorlar. bence Azerbaycan’ın yaptığı bu kovalamalr iyi ve değerli bir iş. bu olaylar Nurcular, Vehhabılar ve Şiiler için bir göz övdü olarak daha fazla yürümelerini önler.

  Arkadaşlar eğer yazılarımda yalnışlık varsa umarım ki afferdersiniz çünkü Türiye Türkçesini pek bilmiyorm, kanaatımca yazdım.

  Tanrı Türkü Korusun ve onu Yüceltsin
  Tanrı Türkü eyelik etsin ve onu ucaltsın

 6. elmira ismayilova yorum tarihi 11 Haziran, 2009 16:33

  Salam.mence esas niyyetdir,nurculari kotuleyirik,amma yaxshi terefinden baxmiriq.men nurcu deyilem.Amma onlarin qayesi neticesinde nece-nece gencler uyusturudan,ickiden,sigaradan uzaklashmish duz yola haqqin yoluna gelmishler,meger bunlar gormememk haqsizlik olmazmi onlara?Allah hamimizi duz yola hidayet edenlerden etsin Amin

 7. Cavi Behruzi yorum tarihi 27 Temmuz, 2009 18:11

  Ben nurçuların sadece Türkiye için değil tüm türk cumhuriyetleri için tehlike doğurduğunun şnancındayım. Ben bunların içinde 7 senem geçti ve üstlerin ne kadar hain ve kurnaz olduklarını biliyorum. Çok tehlikeli bunlar çoookkk

 8. Sabina yorum tarihi 28 Ocak, 2010 15:24

  Ben Bakuden yaziyorum.Nurculara karsi bu kadar haksiz olmamanizi temenni ederim.Nurcular hakkinda kotu soz soyleyen insanlarin degil onlarin icinde 7 yil yasadigina,Nur risalelerinden bir sayfa bile okumadigina eminim.once bilgilenin sonra soz soyleyin

 9. hidayet yorum tarihi 9 Şubat, 2010 12:44

  Boşuna söz israfı yapıyorsununz Sabina hanım bir şey anlatamazsınız anlamazlar,Üstad’ın başını kuma gömen deve kuşu öyküsünü okumuş veya işitmişsinizdir…

 10. oruc yorum tarihi 2 Ocak, 2011 22:49

  boş sözler… nurcular çok doğru yoldalar elhamdülillah…
  Allah bizi düz yoldan donenlerden etmesin. Amin!

 11. ahmet yusuf yorum tarihi 4 Şubat, 2013 20:34

  kirlenmiş beyinleri yıkamakta gerek yoksa baskasna zarar verebilir

 12. MASON yorum tarihi 27 Şubat, 2014 00:04

  Her sey Masonlarin elindedi.bunu kabul edin.

Yorum yap