582) “İNSAN BAŞLI” BUZAĞI

Yayin Tarihi 30 Nisan, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

“İNSAN BAŞLI” buzağı korkuttu

image00166.jpg

30.04.2009

http://www.ekolay.net/images/trans.gif

Iğdır’ın Evci Köyü’nde dünyaya gelen ‘insan başlı’ buzağı görenleri hayrete düşürdü.

Çiftçi İbrahim Aksu’ya ait ineğin doğumunu yapan Veteriner Hekim Cemil Kızılay, ölü doğan buzağının başının insan kafasını andırdığını belirterek, “İlk kez böyle bir doğuma şahit oldum” dedi.

Anne karnında gelişimini tamamlayamayan buzağının geçen Pazartesi günü ölü dünyaya geldiğini söyleyen Iğdır’da görevli Veteriner Hekim Cemil Kızılay, insan başlı buzağıyı gördüğünde ürktüğünü belirtti.

Anne ineğin zor doğumdan sağ olarak kurtulduğunu belirten Veteriner Hekim Kızılay, “Doğum sırasında ineğin çok acı çektiği her halinden anlaşılıyordu. Ölü doğum gerçekleştiğinde buzağının görünümü ilginçti. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Buzağı için yapılacak birşey yoktu. Ancak annenin acılarını dindirmek için bazı ilaçlar verdim” dedi.

İneğin sahibi Evci Köyü’nden çiftçi İbrahim Aksu, özellikle kadın ve çocukların ölü buzağından çok korkttuğunu bildirdi. İbrahim Aksu, “Yaşasaydı acaba neye benzerdi diye çok merak ediyorum” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim dalı öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Kübra Asena Terim Kapakin, buzağıda birkaç gelişim bozukluğunun bir arada görüldüğünü belirtti. Buzağının beynin fazla su toplandığını, bu nedenle kafatasının geniş ve yuvarlak görünüm kazandığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kapakin, şunları söyledi:

“Öncelikle bir ‘Hidrosefalus’ olgusu var. Beyin gelişimi aşamasında fazlaca su toplanmış. Kafatası ön taraftan genişlemiş ve yuvarlaklaşmış. Böylece bir insan kafatasını andıracak görünüme kavuşmuş. Aynı zamanda çene yapısındaki gelişim bozukluğu nedeniyle, çene normalinden kısa şekillenmiş ve insana benzemiş. Bunun yanında görüldüğü kadarıyla bacaklarda da gelişim bozukluğu var. Hayvanda bacaklar eklemlerden itibaren bükük olarak şekillenmiş. Tüm bu anomalilerin bir çok sebebi var; genetik, viral, bakteriyel hastalıklar gibi. Bu yavrunun ana ve babasının genetik yapısı ve hastalık durumu ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız için bu anomaliğe neyin sebep olduğunu tam olarak ifade etmemiz mümkün değil.”

www.ekolay.net.

İneğin gen haritası tamam

image00316.jpg

25.04.2009

http://www.ekolay.net/images/trans.gif

Bilim adamları, 6 yıl süren çalışmaların ardından ineğin gen haritasını çıkarmayı başardı.

25 ülkeden 300’den fazla bilim adamının katıldığı çalışmanın, iyi kalite sığır eti ve inek sütü üretmeye olanak vermesinin yanı sıra insanın gen haritasının çıkarılmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Evcil sığırın yaklaşık 22 bin gene sahip olduğu ortaya çıkarıldı.
(Milliyet)

Paylaş:

Yorumlar

“582) “İNSAN BAŞLI” BUZAĞI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 30 Nisan, 2009 14:16

    *ACABA,BİZDEKİ HALKLARIN! NE KADAR!APTAL OLDUGUNU ANLADIDA!O SEBEPTENMİ?HAYVAN,BÖYLE BİRSEY DÜNYAYA GETİRDİ!

  2. kenan yorum tarihi 6 Temmuz, 2009 12:22

    çok
    ilginç

Yorum yap