581) IRAK’TA İLGİNÇ PATLAMALAR!

Yayin Tarihi 24 Nisan, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Irak’ta bombalar patlıyor: 87 ölü

image00151.jpg

Pentagon’dan ‘Çekilirsek, asiler saldırır’ açıklamasının hemen ardından Irak’ta peşpeşe saldırılar düzenlendi, 87 kişi öldü.

Perşembe, 23 Nisan 2009 22:15

Irak’ta bugün sabahtan bu yana meydana gelen üç ayrı bombalı saldırıda, hayatını kaybedenlerin sayısı 87’ye yükseldi, 50’yi aşkın kişi de yaralandı. Saldırıların, Pentagon yetkilisi Kahl’ın ‘Çekilirsek asiler saldırır’ açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Irak’taki saldırıların ilki Bağdat’ın kuzeyinde Tikrit’te meydana geldi. Duhuliye kasabasında bulunan bir camiye giren 15 yaşlarındaki bir saldırgan, cemaatin arasına karışarak üzerindeki bombaları patlattı. Saldırıda en az 6 kişi hayatını kaybetti.

İkinci saldırı Bağdat’ta meydana geldi. Bir saldırgan, evlerinden çıkarılan ailelere yardım dağıtan bir grup polisin arasına girerek üzerindeki bombaları patlattı. Bağdat’taki saldırıda üzerindeki bombayı patlatan intihar bombacısı 35 kişinin ölümüne neden oldu. Patlama sırasında polis memurlarının, ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi dağıttığı belirtildi.

Polisin açıklamasına göre olay sırasında, Irak’ta 2003’te başlayan işgalin ardından patlak veren mezhep çatışmaları sırasında evlerini kaybedenler veya bulundukları yerlerden tahliye edilenlere yardım dağıtıldığı ifade edildi. Emniyet yetkilileri, ölenler arasında en az 5 çocuğun bulunduğunu ve 50’den fazla da yaralı olduğunu açıkladı.

Üçüncü saldırı ise, ülkenin kuzeybatısındaki Diyala vilayetinde yer alan Bakuba kentinde bir lokantada düzenlendi. Lokantada üzerindeki bombaları patlatan intihar bombacısı aralarında Şiilerin kutsal saydığı yerleri ziyaretten dönen İranlıların da bulunduğu en az 52 kişinin ölümüne yol açtı. Saldırıda lokanta çökerken en az 63 kişi yaralandı.

Daha önce bir üniversitede Siyaset Bilimi profesörü olarak çalışan ve halen Amerikan Savunma Bakan Yardımcısı danışmanlığını yürüten yapan Colin Kahl, dün Associated Press (AP) ajansına yaptığı açıklamada, ABD askerinin ülkeden çekilmesine kadar olan sürede şiddet olaylarının artıp artmayacağını gözlemleyeceğini ve buna göre çekilip çekilmeyeceğine karar vereceğini söylemişti. Kahl, şu an için bir çekilme takvimi bulunmadığını da kaydetmişti.

Kahl, açıklamasında, ”düşman güçlerin” Irak güvenlik güçlerinin kapasitesini ölçmeye yönelik saldırılarıyla birlikte ülkedeki şiddet olaylarındaki artış ve azalmaların izleneceğini de kaydetmişti.

Kahl aynı açıklamasında, Irak’taki Amerikan askerlerinin 2011 sonu itibarıyla çekilmesinin planlandığını da hatırlatarak, “Çekilme sürecinin ertelenmesi en son alınacak karar, bunun için de öncelikle Irak hükümetinin talebinin gerekiyor” ifadesini kullanmıştı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap