580) AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE, “ERMENİSTAN” UYARISI

Yayin Tarihi 23 Nisan, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Azerbaycan’dan Türkiye’ye

Ermenistan‘ uyarısı

image00148.jpg

Ermeni askerler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeden Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmemesi çağrısı yapıldı.

Perşembe, 23 Nisan 2009 11:59

Azerbaycan Türkiye ve Ermenistan’ı uyararak Ermenistan’ın Azerbaycan’da işgal ettiği topraklardan askerlerini geri çekmesi halinde Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normale dönebileceğini bildirdi.

Türkiye ve Ermenistan, dün geç saatlerde yapılan açıklamada, ilişkileri normalleştirmek için bir taslak üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi. Türkiye, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı Rusya’nın askeri yardımı ile işgal ettiği 1993’ten beri Ermenistan sınırını kapalı tutuyor.

Reuters’a göre, Türkiye’nin Ermenistan sınırını tekrar açması ve tam diplomatik ilişkiler kurması ile birlikte Batı’ya petrol ve doğal gaz tedarik eden Azerbaycan, Ermenistan karşısındaki kozunu kaybetmekten endişe ediyor.

Azerbaycan sınırı da kapalı olan Ermenistan, Türkiye sınırının kapalı olması sebebiyle karaya sıkışmış durumda, Batı ticaret yollarına açılabilmesi için Türkiye sınırının açılması Ermenistan için büyük önem taşıyor.

Azeri haber sitesi Day.az’ın bildirdiğine göre, Azerbaycan dışişleri bakanlığı sözcüsü, “Diğer ülkelerle ilişkilerini tayin etmek her ülkenin egemenlik hakkıdır. Ancak, Azerbaycan; Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesinin Ermeni askerlerin Azerbaycan’da işgal ettiği topraklardan çekilmesi ile paralel yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.” dedi.

Kaynak: Reuters

Paylaş:

Yorumlar

“580) AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE, “ERMENİSTAN” UYARISI” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. cevdet durmaz yorum tarihi 23 Nisan, 2009 23:41

  Ufak köpek komşularına saldır,sonra sıkıştım diyerek dünyadan imdat bekle.Biz zaten düşmanlarımızı düşünmekten kendimizi düşünemiyoruz.Yarın öbür gün Azerilerden daha çok toprak isteyecekler.Bizden istedikleri gibi.Azeriler bize soykırım yaptılar diyecekler.Dünyanın oyuncak köpekleri.

 2. ayka aliyeva AZERBAYCANLI yorum tarihi 24 Nisan, 2009 21:47

  SONUNDA TURKIYE AZERBAYCANI SATTI!!! DAYAN AZERBAYCANIM SEN NELERI ATLATTIN BUNUDA ATLATIRSIN INSALLAH

 3. ayka aliyeva AZERBAYCANLI yorum tarihi 24 Nisan, 2009 22:02

  nedir bizim bu cektiklerimiz.sirtimizdanmi vurulacaktik.kardeslik bumuydu?!o ki kaldi ermeni kopeklerine onlar ne yapti soykirimdanmi vaz gecti,GARABAGDANMI cekildi neyapti? onlarin niyyeti bir KARABAG degil.onlar AZERILERI yer uzerinden silip herseyile zengin olan AZERBAYCANA sahip olmak onlarin herzaman bizim topraklarimizda gozleri oldu.ermenilerin tarihi varmi onlar bizlerden caldigi topraklarla ermenistan yarattilar.ama biz asla yenilmicaz.TOPRAK EGER UGURUNDA OLEN VARSA VETENDIR!evet biz tek basimiza VETENIMIZ icin CANIMIZ AZERBAYCANIMIZ icin son damla kanimiza kadar savasicaz ugurunda olucez TOPRAGIMIZIN bir karisini bile dusmanlara kaptirmicaz!

 4. ayka aliyeva AZERBAYCANLI yorum tarihi 25 Nisan, 2009 18:22

  azerbaycan dogalgaza zam yapti simdi turkler ne diyo nerde kardeslik kardes kardese bunu yaparmi?peki kardes azerbaycana bunu yapmalimiydi???heryerde turklerin soyledigi bi laf var TURKUN TURKTEN BASKA DOSTU YOKTUR!evet simdi biz anladik bunun gercek oldugunu cunki turkler kendilerine kimseyi dost gormedi biz azeriler nekadar yaklasak bile onlarin fikri degismedi.azerbaycan size guvensin siz kalkin kendi cikarlariniz icin yapin herseyi.karabag hic konusulmasin.simdi AZERBAYCAN anlamis oldu meydanda tek oldugunu.kimse bizi kendine dost gormemismis…

 5. ali vural yorum tarihi 27 Nisan, 2009 21:22

  Azeri kardeşlerimizi yanıltmasın bu hükümetin işgüzarlıkları, ayrıca doğalgaza zam olayı da yalanlandı, Türkiyeli hemşerilerimde bu oyuna gelmesin…
  Oyuna gelmeyin kardeşleerim..
  Biz aynı anadan doğduğumuzda dünyada ne ermeni vardı ne doğalgaz…
  Arapları uyuttular…
  Kürtleri kandırdılar…
  Şimdi kardeşlerin arasını açmaya çalışıyorlar…
  Türklerin diğerlerinden farklı olduğunu gösterme zamanıdır…
  Hükümetler gidicidir..
  Kalıcı olan milletlerdir…
  Ermenilere tavsiyem iki ateş arasında daha fazla kalmamaları..
  Amerika, Fransa ve diğer batı ülkeleri onları çok seviyor..
  Sevildikleri coğrafyada kursunlar devletlerini..
  Yoksa takıntı yaptıkları soykırımla burunburuna gelecekler…
  Sabrında sonu vardır…

Yorum yap