574) TÜRK-ERMENİ GİZLİ GÖRÜŞME KAYITLARI, RUSLARIN ELİNDE!

Yayin Tarihi 15 Nisan, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Türk- Ermeni gizli görüşme kayıtları

Ruslarda!

image00135.jpg

Gizli görüşmeleri dinleyen Rus istihbaratı kayıtları Aliyev’e aktararak, Türkiye’nin karşısına geçmesini sağladı.

Çarşamba, 15 Nisan 2009 15:10

Türkiye Ermenistan gizli görüşmeleri Rus istihbarat birimleri tarafından dinlendi. Bu iddia Bakü’de yayınlanan Musavat gazetesine ait.

Gazetede bugün çıkan haberde, Türkiye ve Ermeni heyetleri arasında Cenevre’de gerçekleşen gizli görüşmeler, Rus istihbaratı tarafından dinlenerek, kayıtları da İlham Aliyev’e gönderildi. Musavat’a göre, son günlerde Türkiye ile Azerbaycan arasında oluşan sorunun temeli de, bu kayıtlara dayanıyor.

Gazete, her ne kadar Başbakan Erdoğan’ın Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile sınırların açılmayacağını ifade etse de, Azeri yetkililerin rahatsızlığının giderilemediği iddiasında da bulundu.

İlham Aliyev Türkiye ile ilişkilere büyük önem vermekte ve onu geliştirmek için çaba sarfetmekte idi. Ancak Rus istihbaratının elde ettiği kayıtları İlham Aliyev’e vermesi Türkiye ile ilişkileri ciddi ölçüde etkiledi.

Gazetenin haberine göre Türkiye ile Ermenistan arasında yürütülen görüşmeler Rusya’nın Dış İstihabarat Birimi (SVR) tarafından dinlendi. İki hafta önce Bakü’ye gelen SVR başkanı Mihail Fradkov, ellerindeki kayıtları İlham Aliyev’e verdi. SVR daha önce de iktidar grubu içerisinde yürütülen gizli görüşmeler hakkında Azeri başkanı haberdar etmişti. İddiaya göre, kayıtlarda Türkiye’nin sınırları açmak için Karabağ sorunun çözülmesini önşart olarak ileri sürmediği var.

Ayrıca önümüzdeki dönemde, Türkiye ile Ermenistan arasında çeşitli alanlarda projelerin uygulanmasına dair anlaşmanın sağlandığı da yine kayıtlarda bulunuyor.

Azerbaycan devlet başkanının İstanbul ziyaretini ertelemesi ve yarın Moskova’ya gidecek olmasının sebebi de, Rus istihbaratının verdiği bu kayıtlar.

Son gelişmeler Rusya’nın hem Ermenistan hem de Azerbaycan’da önemli bir başarı elde ettiğini gösteriyor. Ermenistan’ın Türkiye ile sınırların açılması ülkenin Rusya’nın etkisinden kurtulmağa başlaması olarak değerlendirilmekteydi. Rusya ilk önce bu faaliyetleri durdurmayı başardı. Daha da önemlisi, Ermenilerle değil Rusya ile savaşacağını açıklayan, Rusların Ermenilerin yanında olmasını arzulamayan Azerbaycan’ı da tekrar yanına alması için önemli bir fırsat elde etmiş oldu.

Yaşanan gelişmeler sonrasında Rus Gazpom şirketi ile uzun bir süredir ki imzalanmayan doğalgaz anlaşmasının da imzalanması Rusya’nın ilk başarısı olarak tanımlanabilir.

Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı ve İlham Aliyev’in danışmanı Nevruz Muhammedov, Türkiye’nin Ermenistan’la arasındaki sorunların eski cumhurbaşkanları Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’in izlediği çizgide çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında patlak veren Ermenistan sınır kapısı krizinin başından beri kamuoyu önünde sessiz kalan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in sarayından ilk açıklama geldi. Açıklamada, Türkiye’deki önceki cumhurbaşkanlarının adları sayılırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isminin anılmaması dikkat çekti.

Azerbaycan Ajansı APA’ya konuşan Muhammedov, Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına ilişkin bir soruyu cevaplarken, “Türkiye’nin pozisyonunu anlıyoruz. Umarım Türkiye de bizim pozisyonumuzu anlıyordur. Türkiye bu süreci başka yollardan yürütmelidir” dedi.

Güney Kafkaslarda barışı geliştirmenin hem Türkiye’nin hem de Azerbaycan’ın çıkarına olduğunu belirten Aliyev’in danışmanı, Türkiye’den son günlerde yapılan açıklamaların, Ankara’nın Bakü’nün pozisyonunu anladığını gösterdiğini söyledi.

Bakü’nün Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına ilke olarak karşı olmadığını belirten Nevruz Muhammedov, “Türkiye bu konuda, Azerbaycan’ın kuruluş günlerinden itibaren izlenen çizgiyi izlemelidir. Turgut Özal’ın, Süleyman Demirel’in, Ahmet Necdet Sezer’in izlediği çizgiyi izlemelidir. Buna göre, Ermenistan soykırım ve toprak iddialarından vazgeçmeli ve işgal ettiği Azerbaycan’a ait topraklardan çekilmelidir” dedi.

Muhammedov’un bu isimleri sayarken, milli maç nedeniyle Erivan’a giden Cumhurbaşkanı Gül’ü anmaması dikkat çekti.

Muhammedov, konunun Aliyev’in yarın Moskova’ya yapacağı ziyarette ele alınıp alınmayacağına ilişkin bir soruya da, bu konuda kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirterek cevap verdi. Azeri basınında daha önce, Aliyev’in Türkiye’yi Rusya’ya şikayet edeceğine dair haberler çıkmıştı.

DÜNYA BÜLTENİ/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“574) TÜRK-ERMENİ GİZLİ GÖRÜŞME KAYITLARI, RUSLARIN ELİNDE!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. engin bozkurt yorum tarihi 1 Mayıs, 2009 19:13

    biz bu ilkede yaşadığımız sürece ne ermeni ne yahudi hiçbigüç bizi yıkamaz

Yorum yap