570) İŞTE ABD’NİN İNSANLIK ANLAYIŞI: KATLİAM VE SANSÜR!

Yayin Tarihi 9 Nisan, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD askerleri,

7 günlük bebeği katletti!

image00121.jpg

Perşembe, 09 Nisan 2009 15:04

Afganistan’da bir baba, dün gece Afgan ve Amerikan askerleri tarafından düzenlenen baskında 7 günlük oğlunun öldüğünü belirtti.

Reuters ajansına demeç veren Canat Gül, Taliban militanlarının eylemde bulunduğu Host bölgesinin Ali Daya köyüne düzenlenen baskında eşinin yaralandığını ve ayrıca biri kadın öğretmen olmak üzere 4 kişinin öldüğünü söyledi.

ABD birliklerinden daha önce yapılan açıklamada, Ali Daya’daki bir eve yaklaşırken ateş açıldığını ve 2’si kadın 4 militanın öldürüldüğü iddia edilmişti.

DÜNYA BÜLTENİ

Özgürlükçü ABD’de basına sansür

image0026.jpg

Perşembe, 09 Nisan 2009 12:57

Dünya’daki basın sansürü üzerine araştırmalar yapan ve kamuoyuna hangi haberlerin, neden basında yer almadığını anlatmayı amaçlayan Project Censored (Sansür Projesi) isimli sivil toplum kuruluşu, 2009 yılında en fazla sansürlenen 25 haberin listesini yayımladı.

Listenin ilk sırasında, bir İngiliz araştırma kuruluşu tarafından yapılan ve ABD işgalinin bir milyondan fazla Iraklı’nın ölümüne neden olduğunu ortaya koyan rapor bulunuyor. Rapora göre, Mart 2003 ve Ağustos 2007 arasındaki dönemde Iraklı ailelerin beşte biri en az bir üyesini şiddete kurban verdi. Ülkedeki en yüksek ölüm oranları da hane halklarının yüzde 40’ından fazlasının bir üyesini kaybettiği başkent Bağdat’ta.

ORB isimli araştırma kuruluşu hata payının yüzde 1.7 olduğunu, ölenlerin sayısının en az 946 bin 258, en çok 1 milyon 120 bin, ortalamanın da 1 milyon 30 bin kişi olarak tahmin edildiğini bildirdi. Araştırma, Irak’ta 4.05 milyon hane halkı bulunduğunu kaydeden 1997’deki son kapsamlı nüfus sayımı verilerinin dikkate alınarak yapıldı, 2 bin 414 Iraklı yetişkinle, Irak’ın 18 vilayetinin 15’inde yüzyüze görüşmelerle sonuca ulaşıldı. Anbar, Kerbela ve Erbil’de ise güvenlik ve yetkililerin izin vermemesi nedeniyle araştırma yapılamadı.

Project Censored, özellikle Amerikan merkez medyasında bu araştırmanın ya tamamen görmezden gelindiğini, ya da bir milyon 200 bin olarak verilen rakamın zikredilmediğini belirledi. Raporun, Irak’ta yaşanan ve Rwanda ile Kamboçya katliamlarıyla karşılaştırılan ölüm oranını doğrudan amerikan işgali ile bağlantılı olduğu yönündeki ana mesajı ise neredeyse bütün haberlerde görmezden gelindi. Project Censored, Amerikalılar’ın büyük bölümünün Irak’ta en fazla 10 bin insanın hayatını kaybettiğine inandığını gösteren anketlere de vurgu yaptı.

Listenin ikinci sırasında ise Amerika, Kanada ve Meksika arasında serbest ticareti öngören NAFTA birlikteliğinin askeri bir kimlik kazanmasıyla ilgili sürdürülen görüşmelerin medya tarafından sansürlenmesi aldı. Üç ülke kamuoyunu yakından ilgilendiren ve toplumda tartışılması gerekli bulunan “askeri işbirliği” konusunun medyada sadece liderlerin toplantısı olarak kısaca işlenmesi ve protesto gösterileri ve olayın içeriğinin açıklanmamasına dikkat çekildi.

Listenin üçüncü sırasında 23 binden fazla özel sektör temsilcisi ile FBI ve İçgüvenlik Bölümü’nün Amerikalılar’ın özel bilgilerinin toplanması konusunda yürüttükleri “sessiz” görüşmeler ile ilgili haber yer aldı. Liberal bir internet sitesinde geniş olarak ele alınan haber, merkez medyada ve televizyonlarda ise birkaç küçük haber dışında hiç yeralmadı.

Project Censored’un analizinde, FBI tarafından sert tepki gösterilen haberde yer alan bilgilerin hiçbirinin yalanlanmadığına ise dikkat çekildi.

25 maddelik listede Irak ve Afganistan başta olmak üzere, “terörle savaş” başlığı altında genellenebilecek haberlerin sayısındaki fazlalık gözden kaçmıyor. Bush hükümetinin ortaya çıkan insan hakları ihlalleri ve yolsuzlukları da bu çerçevede değerlendirilirse, listenin çoğunluğunu hem Amerikan kamuoyunu hem de dünyayı ciddi anlamda ilgilendiren haberler oluşturuyor. Irak ve Afganistan’da savaşmış askerlerin döndüklerinde yaptıkları açıklamalar ve Irak işgali sırasında “kaybolan” milyonlarca dolar gibi haberlerin medyada ilgi görmemesi de dikkat çekici.

Listede yer alan diğer haberler ise Amerika’nın Latin Amerika’da yeniden “kirli oyunlar” oynamaya başlaması, hapishanelerde ve göçmenlik merkezlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri, yerli halkların zorlaşan hayatları, uluslararası yardım alanında yaşanan yolsuzluklar ve nükleer artıklar gibi başlıklardan oluşuyor.

Project Censored, 2008 yılında en fazla sansürlenen haberinin, Bush yönetiminin sivilleri askeri mahkemede yargılamaya izin veren yasayı kabul etmesi hakkında olduğunu açıklamıştı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap