545) ERMENİSTAN’DA HALK İSYANI KAPIDA

Yayin Tarihi 18 Mart, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

“ERMENİSTAN’DA HALK İSYANI KAPIDA”

 

         Bunu söyleyen biz olsak, Türkiye’deki ve Ermenistan’daki malum çevreler, “TC Devleti Ermenistan’a yine kara çalıyor” diyecekti. Ama artık gerçek, o kadar ayan beyan açıkta ki, bazı Ermeniler bile bunu itiraf etmekten kendilerini alamıyor. Yeni Zamanlar Partisi Genel Başkanı Aram Karapetyan 14 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, malumu şöyle ilan etti:

         “Serj Sarkisyan Ermenistan’daki sosyo-ekonomik durumun kritik sürece yaklaştığını anlamaya başladı ve her şey ülkede halk isyanı olabileceğini göstermekte. İktidar ülkede oluşan durumun had safhada ağır olduğunu gizlemiyor ancak bu konuda demeçler duymak başka bir şey, durumu iyileştirici yönde adımlara teşebbüs edilmesi başka bir şey. Ancak bu kez de cumhurbaşkanının geniş ölçekli işlemlere başvuracağını sanmıyorum. Ülke iktidarı muhalif alanda ifade edilen değerlendirmelere daha fazla saygı göstermeye başladı ancak diyalog önermiyorlar, doğru bildikleri şekilde faaliyet gösteriyorlar. Ermenistan’da devrime her zaman ihtiyaç duyuluyor. Bunun daha dün gerçekleştirilmesinin zorunluluğu vardı. Ancak bunun kansız gerçekleştirilmesi zorunlu.”

 

         İSYAN SÜRPRİZ OLMAZ

         Ermeniler, 100 yılı aşkın süredir “Büyük Ermenistan” hayalinin peşinde koşuyor. Bu hayal için yeri geldi emperyalistlerin gazıyla tarihlerindeki en mutlu günleri yaşadıkları Osmanlı Devleti’ne karşı isyan ettiler; çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden Türkleri kılıçtan geçirdiler, yeri geldi tek “suçları” Türkiye’yi temsil etmek olan diplomatlarımıza kurşun sıktılar. Sonuçta Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldular; Huzurlu ve barış içinde yaşadıkları topraklardan -komşularına saldırdıkları, ordumuzu arkadan vurdukları için- ayrılmak zorunda kaldılar. Çok güvendikleri Rusya’nın kanatları altına sığınıp Sovyetler Birliği’nin kukla cumhuriyetçiği oldular. Sovyetlerin dağılmasının ardından komşularıyla sorunlu, ekonomik batağa saplanmış bir devletçik olarak varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Her ne kadar, Ermenistan yönetimi, halkının açlığını diasporadan akan paralarla ve “soykırım” pilavıyla doyurmaya çalışsa da artık mızrak çuvala sığmıyor. Karnı tok, sırtı pekken Osmanlı Devletine isyan eden Ermeniler açlığa daha ne kadar dayanabilecek? Hem de, “pisi pisine” derler ya… Önümüzdeki günlerde Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu kavuran halk isyanları Ermenistan’da da patlak verirse şaşırmamalıyız. Bunu biz değil, “kendileri” söylüyor.

 

         TARIMDA BÜYÜK GERİLEME

         Enerji koridoru üzerinde bulunmasına karşın terörist politikaları ile kendini dışlatmayı başaran Ermenistan’ın en büyük geçim kaynağı tarım. 2010 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri sırasında tarım alanında en büyük gerileme de Ermenistan’da oldu. BDT devletlerarası istatistik komitesine göre 2010’da Ermenistan’da yüzde 13.5, Rusya’da yüzde 11.9, Kazakistan’da yüzde 11.7, Azerbaycan’da yüzde 2, Ukrayna’da ise yüzde 1 gerileme oldu.

        

         DEĞİRMENİN SUYU

         Hazır yeri gelmişken, sık sık kulaklarını çınlattığımız Ermeni diasporasının maddi gücünü somut olarak ortaya koymak için bir örnek verelim; Amerikan Forbes dergisinin geçtiğimiz günlerde yayımladığı listede dünya milyarderleri arasında 5 de Ermeni bulunuyor. Dünyanın en zengin Ermenisi Kirk Kerkorian’ın serveti 3.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Kerkorian, Forbes dergisinin yayımladığı milyarderler arasında 310. sırada. “RESO-Garantia” firması sahipleri Sergei ve Nikolai Sarkisof (833. Sırada) ve Rusya’nın en büyük sigorta şirketi “Rosgosstrakh” (RGS) şirketi kurucusu Daniel Khachaturov’un servetleri 1.5’ar milyar dolar. Listede 879. sırada yer alan «Tashir» Group’un kurucusu Samvel Karapetyan’ın serveti ise 1.4 milyar dolar.

 

         ERMENİSTAN’DAN İLGİNÇ AÇIKLAMA

         Japonya, bu günlerde çok sayıda insanın yaşamına, milyonlarca dolarlık maddi hasara neden olan deprem ve tsunaminin yaralarını sarmaya çalışıyor. İşte tam bu sırada açlığın kıtlığın baş gösterdiği Ermenistan’dan ‘fıkra gibi’ bir açıklama geldi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın talimatıyla Ermenistan Olağanüstü Bakanlığı 25 kişilik cankurtaran ekibinin Japonya’ya yardım için hazır olduğunu açıkladı. Yardıma muhtaç bir ülkenin zor durumdaki başka bir ülkeye elini uzatması gerçekten güzel. Ancak umalım da Ermenistan Japonya’nın yaşadığı “büyük yıkımla” kendince bir takım paralellikler kurmaya çalışarak “soykırım” edebiyatına başvurmasın.

 

Fırat KÜÇÜKKÖMÜRCÜ

Paylaş:

Yorumlar

“545) ERMENİSTAN’DA HALK İSYANI KAPIDA” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. kemal unsal yorum tarihi 18 Mart, 2011 18:07

  bize ne bunlardan!! hepsinin cani cehennmeme

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 18 Mart, 2011 18:16

  SİMDİ YUNANİSTANA YAPILDIGI GİBİ!!==bunlarada yardımEDERİZ!
  *ONLAR TOLERANSI KÖTÜYE KULLANIP,BİZİ YIKMA PLANLARINA EKLERLER..BİZDE HOSGÖRÜ DEYİP,KENDİ ADAMIMIZI DEGİL!ONLARI SAVUNURUZ!=
  *BİRSEY ANLADIMSA..NE OLAYIM?!

 3. Haydar Okur yorum tarihi 19 Mart, 2011 03:01

  YAZIYA GÖRE ÇOK YAKIN BİR ZAMANDA ERMENİSTAN HALKI MEVCUT YÖNETİME KARŞI BAŞKALDIRIYA HAZIRLANMIŞ OLUYOR. BUNUN KANSIZ OLASI DİLEĞİNDE BULUNUYOR MUHALEFET. UMURUMDAYDI SANKİ, İSTERLERSE HEPSİ BİRBİRİNİ KIRSIN, İSTERLERSE HINÇAKLAR TAŞNAKLAR BİRBİRLERİNE SOYKIRIM UYGULASIN ÖNEMLİ DEĞİL, BİR TÜYÜM BİLE İNCİNMEZ. ONLAR TÜRKLERE UYGULADIKLARI SOYKIRIMLARIN FATURASINI BİRBİRLERİNE ÖDETSİNLER DE, GERİSİ BİZİ İLGİLENDİRMEZ. ERMENİ KONUSU AÇILDIMI İNSANİYETİMİ, VİCDANIMI, MERHAMETİMİ YİTİRİYORUM. YAŞLI BÜYÜKLERİMİZDEN DİNLEYEREK BÜYÜDÜK TAŞNAK-HINÇAK ÇETELERİNİN KİLİKYA DEDİKLERİ BÖLGEDE YAPTIKLARI SOY KIRIMLARI. TARİHİN EĞRİSİ DOĞRULABİLİR BELKİ AMA BENİM YÜREĞİM ERMENİLERE ASLA DOĞRULMAZ. İNŞALLAH BİRBİRLERİNİ YER BİTİRİRLER.

 4. Cem Kükrer yorum tarihi 20 Mart, 2011 02:05

  yesinler kendilerini ne güzel kendi kendilerine bu sefer gerçek soykırım yapsınlar birbirlerini öldürsünler

Yorum yap