544) KOSOVALI TÜRKLERİN NÜFUS SAYIMI MÜCADELESİ

Yayin Tarihi 8 Mart, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

KOSOVALI TÜRKLERİN

NÜFUS SAYIMI MÜCADELESİ

image0019.jpg

Kosova’da 1 ila 15 Nisan tarihleri arasında 30 yıl aradan sonra yapılacak olan ilk bağımsız nüfus sayımı için Kosovalı Türk siyasiler, “Nüfus Sayımı Bilinçlendirme” turlarına devam ediyor. Kosovalı Türk siyasi temsilcilerden Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve Kosova Merkez Nüfus Sayımı Komisyonu Türk üyesi ve Milletvekili Fikrim Damka, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan ve Milletvekili Müferra Şinik, nüfus sayımı bilinçlendirme turları kapsamında önceki gün Kosovalı Türk eğitimcilerle bir araya geldi. Kosova Türk Öğretmenler Derneği?nde gerçekleşen nüfus sayımı bilinçlendirme toplantısında konuşan Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, önümüzde çok önemli bir sürecin Kosovalı Türklerini beklediğini söyledi. Aşıkferki, Kosovalı Türk eğitimciler olarak öğrenciler yanı sıra ebeveynlere, nüfus sayımı konusu hakkında bilinçlendireceklerini söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar da toplantıya gelen eğitimcilere teşekkür ederek, devlet stratejilerinin belirlenmesinde sayımların önemine işaret etti. Sayımlara katılmanın ve gerçek bilgilerin verilmesi açısından bu tür bilinçlendirme toplantılarının çok önemli olduğunu söyledi. Yağcılar, nüfus sayımının Türk toplumu için son derece önemli olduğunu vurguladı. En büyük görevin öğretmenlere düştüğünü söyleyen Yağcılar, başında bulunduğu bakanlığın sayımları yöneteceğine işaret ederken ilk istatistik bilgilerin 2013 yılında kamu ile paylaşılacağını vurguladı. En son 1981 yılında nüfus sayımının gerçekleştiğini belirten Yağcılar, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan nüfus sayımlarının uluslar arası ve Avrupa Birliği denetimi altında yapılacağını vurguladı. Kosova Türk toplumunun bu konuda daha duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini söyleyen Yağcılar, Türk siyasiler olarak ta gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

30 yıl aradan sonra gerçekleşecek olan nüfus sayımıyla ilgili açıklama yapan Merkez Nüfus Sayımı Komisyonu Türk üyesi ve Milletvekili Fikrim Damka da sayım hazırlıklarının devam ettiğini sayım memurları için duyurunun 4 Mart tarihine kadar açık olduğunu hatırlattı. Tüm belediyelerde kontrolörlerin milli mensubiyet oranına göre seçildiğini söyleyen Damka, Prizren’den 1 Türk merkez kontrolör ve 7 Türk’ün de kontrolör  görevine seçildiğini söyledi. Damka, sayım ve denetim memurları arasında Türklerin de yer alacağını vurguladı. Tüm formların Türkçe de basıldığını bildiren Damka, özellikle de vatandaşların sayım memurlarından R3 bireysel formu Türkçe istemesinin önemini vurguladı. Nüfus sayım memurlarının semt sakinlerinden seçileceğine işaret eden Damka, önceden broşürler dağıtılarak sayım memurlarının hanelere ziyaret tarih ve saatlerini bildireceklerini belirtti. Bireysel formda; 41 olmak üzere 80 kadar sorunun sorulacağı formda “Milli mensubiyet, din, anadili ve konuşulan diller” sorularını Türk toplumu için önemli olarak değerlendiren Damka, her sayım memurunun günde kırsal kesimde 6 şehirlerde de 8 haneyi ziyaret etmek zorunluluğunda olacağını vurguladı. Gizliliğe dayalı olacak olan nüfus sayımlardan elde edilecek verilerin sadece devlet istatistiklerinde kullanılacağına dikkati çeken Damka, Kosova İstatistik Kurumu?nun sayımların tanıtımını başlattığını tanıtımın Türkçe de yapılacağını vurguladı.

Kosova’da 1953 yılında yapılan ilk kapsamlı nüfus sayımında kimlik bildirme hakkını kazanmış olan Türklerin nüfusunun 34 bine yakın  kaydedildiği, 1961 yılında bu sayının 25 bine, 1971 yılında yapılan nüfus sayımında 12 bin 500′e düştüğünü, 1981′de ise 10 bine gerilediğini ileri sürülüyor./E.Tabak/

http://kosovaport.com/07032011t5673/

Paylaş:

Yorumlar

“544) KOSOVALI TÜRKLERİN NÜFUS SAYIMI MÜCADELESİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 12 Mart, 2013 09:54

Yorum yap