542) PKK’NIN İPİYLE KUYUYA İNİLİRSE!

Yayin Tarihi 7 Mart, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

PKK’nın İpiyle Kuyuya İnilirse!

image0017.jpg

PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın Mart 2011 başına kadar “tanıdığı” sözde “eylemsizlik” süreci Şubat 2011’in sonunda nihayetlendi. Bu sürecin yerine çatışmanın yeniden başlayacağı bekleniyordu. Nitekim ilki Yüksekova/Hakkâri’de bir polis memurunun linç girişimiyle patlak verdi. Zaten Yüksekova, ne yazık ki Ekim 2010’da bir gazete köşe yazarının bölgeyle ilgili yazı dizisinden anlaşıldığı kadarıyla “Kürdistan” olarak adlandırılacak kadar “kurtarılmış!”[1] idi.

12 Eylül 2010 tarihli “Anayasa Referandumu”ndan 20 gün kadar önce, “eylemsizlik” kararı bizzat İmralı’daki Öcalan tarafından alınmıştı. Böylelikle milleti referanduma “huzur” içerisinde sokan hükümet, sonucunda savunduğu yönde çoğunluğu sağlamıştı. Bunu takiben BDP’nin eşbaşkanları ile hükümetten iki bakan (Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Adalet bakanı Sadullah Ergin) görüşmüşler, görüşme sonucunda da alışılmadık şekilde tarafları tahrik edecek açıklamalardan kaçınmışlardı.

Eylül sonlarına doğru İmralı’ya giden avukatlardan Aysel tuğluk da, “eylemsizlik” sürecinin Haziran 2011 sonlarına kadar uzatıldığını söyledi. Bu durum kamuoyunun bir kısmı tarafından “hükümetle PKK’nın pazarlığı” gibi yorumlandı.

“Eylemsizlik” Neden Sona Erdi?

Bu “pazarlığı” baltalayan bir diğer gelişme vardı. Ağustos 2010’da duruşmaları başlayan KCK/TM (Koma Ciwaken Kurdistan Türkiye Meclisi-Kürdistan Topluluklar Birliği) davası idi. Zira içinde 12 belediye başkanı ve çok sayıda siyasinin de bulunduğu bu davanın sanıkları, mahkemede ısrarla “ana dilde savunma” yapmak istiyorlardı. Aslında istek masum gibi görünse de, sanıkların Türkçe’ye hâkim oldukları da bir gerçekti. Bu dava ve güvenlik güçlerini bazı yerlerdeki cılız terör mücadelesi, sonraki süreçte hükümetin PKK ve destekçisi gruplarla “uzlaşma” arayışından uzaklaşması gibi hususlar bir araya gelince, İmralı’dan yeni bir ses yükseldi: “Gelişmeler böyle devam ederse, Mart 2011 başlarında yeni bir durum değerlendirmesi yapılacaktır!”

Terör elebaşısı Öcalan’ın, AKP Hükümeti’nin daha 2009 ortalarında ortaya attığı ve bir süre sonra gerçekleştiremeyeceğini anladığı “Açılım”ın ilk günlerinde, kendisine göre bir “yol haritası” belirlemişti. O günlerde kamuoyunda çok tartışılan bu PKK patentli çözüm önerisinin neleri kapsadığı bilinmekteydi. Ama Mart 2011 başlarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) adresli olarak açıkça ortaya çıktı. AİHM’den Öcalan’ın avukatlarına teslim edilen bu “yol haritasının” 156 sayfa olduğu, 10 ilke ve 3 aşamalı planı kapsadığı anlaşıldı. Bu sözde yol haritasında öne çıkan hususlar; (1) PKK’nın silahlı güçlerinin yurt dışına çıkarılması, (2) Genel af ilan edilmesi, (3) Yeni bir mahalli yapılanma içerisinde “Öz Savunma Güçleri” kurulması idi.

     İmralı çıkışlı anılan “Yol Haritası”şu üç aşamayı kapsamaktaydı:

     a. PKK’nin çatışmasızlık ortamını kalıcı olarak ilan etmesi: Bu aşamada provokasyonlara dikkat edilecek, kamuoyu hazırlanacaktı.

     b. Hükümet, TBMM’den geçireceği bir yasayla bir “Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu”nu teşkil ettirecekti. Tüm tarafları azami uzlaşmasıyla tesis edilecek komisyonda, itiraflar ve savunmalar dikkate alınarak TBMM’ye af önerilecekti. Böylelikle PKK’yla ilgili yasal engeller ortadan kaldırılacak, terör örgütünün yasadışı varlığı ABD, AB, BM, Irak Kuzey Yönetimi ve Türkiye’nin oluşturduğu bir kurulun denetiminde Türkiye sınırlarının dışına çıkarılacaktı.

     c. PKK elemanları başta olmak üzere, “sürgün yaşayan, vatandaşlıktan çıkarılmış ve mülteci konumuna düşmüş olanlar”ın Türkiye’ye dönmesi başlayacaktı.[2]

Aslında yukarıda özetlenen hususlar, 9 Temmuz 2010’da bir kez daha İmralı’an duyurulmuştu. Ama, “silahlar sussun!” denilirken, 26 Temmuz 2010’da Hatay’ın Dörtyol kazasında 4 polis memuru PKK tarafından katledilmişti. Aslında bu fiil, bir bakıma Anayasa Referandumu öncesi hükümeti “ikna” hareketlerinden biri gibiydi…

Dörtyol’dan bir gün önce de Bursa İnegöl’de farklı bir kargaşa çıkmış, Anayasa Referandumu öncesi tırmanan bu kargaşa, muhtemeldir ki hükümeti “ikna”ya yönlendirmişti. Nitekim Ağustos 2010 ayı ortalarında terör örgütünün inisiyatifiyle bir “eylemsizlik” kararı alındı. Anayasa Referandumu sükunetle gerçekleşti. Bunun devamında da basın-yayın organlarının bazıları tarafından “umut” ve “barış” söylemleri abartıldı. Ancak, yılsonuna doğru PKK’nın istekleriyle ilgili gelişmeler gerçekleşmeyince, İmralı’nın Mart 2011 ayında kozlarını masaya getireceği tehdidi duyulmuştu. İşte Şubat 2011 sonunda bildirilen “eylemsizlik süreci” bu şekildeydi. Bunun ilk işareti de Yüksekova’da 2 Mart’ta verildi ve devletin ne yazık ki zafiyet içerisinde olduğu izlenimi veren bu ilçede bir polis memuru linç edilirken, 4 memur hayatını zor kurtardı.[3]

Terör elebaşısı da “Nelson Mandela” örneği verilerek, cezasının “ev hapsi”ne çevrilmesi istendi. Neredeyse Öcalan’ın sonu da Mandela’ya benzetilerek, “Nobel Barış Ödülü” için aday gösterilecek. Sanki bir zamanlar yakıştırılan “Bebek Katili!, 40 bin kişinin katili” gibi sözler unutulmuş gibi…

Sonuç

12 Haziran 2011’de genel seçimler yapılacak. Bu seçimler öncesinde hükümeti köşeye sıkıştırıp, “pazarlık” yapmak isteyecek terör örgütü, muhtemeldir ki yeni pusular ve yeni cinayetler işleyecektir. Ya da, yeni bir “eylemsizlik” kararı alınacaktır…

Her ne olursa olsun, PKK’ya “Açılım” sonucu verilen, daha doğrusu bu şekilde algılanan “umutlar” sebebiyle, hem örgüt, hem de örgütün destekleri çok büyük beklentiler içerisine girmişlerdir. 12 haziran 2011 genel seçimleri sonucu yenilenecek Meclis, bir bakıma “Kurucu Meclis” gibi görev yapacaktır. Ya yeni Anayasa, ya da Anayasa’da önemli değişiklikler gündeme gelecektir. Bu maksatla Meclis’e sağduyu sahibi, sabırlı, bilgili ve bilgi-belgeyle tartışmalara zenginlik kazandıracak üyelerin seçilmesi önemlidir. Zira başka bir Türkiye yoktur. Bu ülkede farklılıkların değil, ortak değerlerin “zenginlik” olduğunu savunanlar çoğunlukta oldukça kargaşa ortamı daha kolay sonlanabilecektir.

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

TÜRKSAM Başkan Yardımcısı

[1] Hasan Cemal, “Kendimizi Türk Halkına Anlatamadık”, Milliyet, 14.10.2010.

[2] Namık Durukan, “Önce ‘Çatışmasızlık’ Sonra Genel Af Önerdi”, Milliyet, 03.03.2011.

[3] Yüksekova’da Polise Linç Girişimi”, 2.3.2011, http://www.haberpan.com/haber/yuksekovada-polise-linc-girisimi-MUa

http://www.turksam.org/tr/a2351.html


Paylaş:

Yorumlar

“542) PKK’NIN İPİYLE KUYUYA İNİLİRSE!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 10 Mart, 2011 12:23

  DÜN İZLEDİM.BU KİSİLER-KENDİ AYDIN!LARINI TEHDİT EDİYORLARMIS!
  *ENCOKDA BUNA SEVİNDİM.NİYEMİ?-YÜCE TÜRK MİLLETİNE DİL UZATANLAR/KURSUN SIKAN;( LAR HİCBİRZAMAN MUAFFAK OLAMAMISLARDIR*SADECE BU MEVZUUDA DEGİL!ETRAFINDAKİ TÜM HRİSTİYAN DİNİ!!!!KUSATILMAYA/MİSYONERLİGE RAGMEN!BAKINIZ!İDARE EDİYORUZ..GENCLERİ PARAYLA!TAVLIYORLAR:(
  —SADECE GENCLERİMİZ HEDEF İMİS–VATİKAN İLK HEDEF TÜRK GENCLİGİNİN MADDİ GÜCLE DESTEK VERİLEREK HRİSTİYAN YAPILMASI KONUSUNDAKİ TAVRINI SIKILASTIRMIS!-ANGLİKAN KİLİSELERİ BU KONUDA MÜTHİS!!CALISMA SERGİLİYORLARMIS….
  -BENDE GECEN GÜN K.KÖYDE 7.GÜN ADVENTİS DENEN..SEVGİYİ BAS TACI?EDEN BİR KİLİSEDE KONUSTUGUM MÜSLÜMAN GENCİN-ANNESİNDEN GÖRDÜGÜ TÜM*İTİTRAZA RAGMEN!HRİSTİYAN:( OLDUGUNU,ESEFLE GÖRDÜM.
  -KONULAR DERİN!UYANIK OLMALI!
  -BOSUNAMI?-ALMANLAR TÜRKLÜGÜ DESTEKLER OLDULAR!YENİDEN—–DİNİMİZDEN ÜRKMÜSLER AVRUPADA..EYVAH!TÜRKLER MÜSLÜMAN YAPICAKLAR BİZİ DİYE?!GÜYA!
  -BU DA VATİKANIN HAZIRLADIGI BİR PLAN-İMİS!
  ——
  ÜLKEMİZİ KARISTIRAN HER ÜLKEYİ İNSAALLAH DOGA YERLE BİR EDER.-EN AFFETMEZ DOGA*DIR!UNUTMAYINIZ.
  *AMA BİZDEKİ 99 DEPREMİ GİBİ EL YAPIMI OLDUGU SÖYLENEN;(SEYİN DOGA OLAYI OLMADIGIDA KESİNMİS!
  -NE ACI DEGİLMİ?ALLAH HEPSİNİ KAHRETSİN:(

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 10 Mart, 2011 12:29

  MANDELA KONUSUNDA EU*YİNE HER ZAMANKİ GİBİ!
  -ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ YERİN DİBİNE BATIRIP;( MANDELAYA ÖDÜL VERMİSLERDİ..
  *SONRADA pekaka DENEN YABANCI ÖRGÜTÜN sırp KASABIYLA KARSILASTIRMASINI YAPIP!ZAVALLI POZİSYONUNA SOKTULAR..SONRADA TÜRK/MÜSLÜMANLAR YOK EDİLDİKTEN SONRA;(–GÜYA BM*ADİL DAVRANDI!!:(
  VE CEZA KESTİ…
  SİMDİDE,BASKA NUMARALAR!=
  ZATEN NÜRNBERGDE YAKALANDIGI ANDA!apo-NUN POSTERLERİ VE ALTINDAKİ ”BUNUN HESABI SORULACAK”
  YAZISININ ALMANCA VE KÜRTCE YAZILISINA GÖZLERİMLE SAHİT OLDUGUMDAN:(
  *BUGÜNDE GENE ÖDÜL VERECEKLERİNDEN HİC KUSKUMUZ OLMASIN.–İSTE!BİZİ TÜRK/MÜSLÜMAN BİRİRLERİ YÖNETTİGİNDE BİZİ CUMHURİYET YAPANLARIN ÖDÜL VERİLECEGİ BİR ÜLKE OLCAGIZ DEMEKTİR.
  *AMA BUNUN İCİN MÜCADELE VERİCEK/HAKKIMIZI KORUYACAK*TEK*PARTİ DAHİ YOK TÜRKİYEDE!-NE TUHAF DEGİLMİ?

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 10 Mart, 2011 12:43

  –SİMDİ ANLADIGIMIZ SU;!?
  *ERDOGAN HÜKÜMETİNİN*****pekakayı SİLAHSIZLANDIRMA CABASI!!*”DİALOG-VATİKANIN PLANIYMIS”YOLUNA GİTTİGİ..
  AMA pekakanın bundan MEMNUNİYETSİZ OLDUGU GÖRÜLÜYOR!
  CÜNKÜ;TERÖRİSTLERİN -BOL PARA ELLERİNDEN KAYICAK!!ALISTILAR —JEEP-LERLE LÜKSE:(-TÜM PARA ONLARIN ELİNDE!
  ..ASLINDA onlara bu konuda!TESEKKÜR ETMEK GEREK:)-VATİKANIN *SİLAHLARI BIRAKIN,DİALOGLA CÖZECEGİZ!DİYEREK,BASKA PLANLAR ALTINDA ERMENİ,KÜRT VE BİR G.AMERİKA ÜLKESİNİN İLERİ GELENLERİYLE 89 SENESİNDE YAPTIGI PLANLARI UYGULAMAYA KOYDUGUNU:(
  VE ASLINDA MÜSLÜMANLARI HRİSTİYAN YAPMA VE BİZANSI KURUP/MESİH!*İ abededen!–GETİRTME HAZIRLIGINDA OLDUGU,İSTANBULA KONSTANTİNPPOLİS-ADINI VERME CABALARINDA OLDUGU..
  .PLANLARINI PKKLILAR İSTEMEDENDE OLSA:)DURDURMUS OLUYORLAR!!!!!YANİ;VATİKANIN PLANLARINI BOZUYORLAR!
  -AMA CANIMIZ*SEHİTLERİMİZDEN SONRA SİMDİDE**POLİSLERİMİZ FEDA EDİLMEKTE İSE!!!
  —İSTE BURADA!!DEVLETIN VE HÜKÜMETİN*KENDİSİNİ DEGİL!–GENCLERİMİZİ’ASKER+POLİS”düsünme zamanının geldigini GÖRÜYORUZ:(**AMA BUNU HÜKÜMETİN VE DEVLETİN GÖRMESİ GEREKMEKTEDİR!

Yorum yap