531) KOSOVA TÜRK TİYATROSU KAPATILIYOR!

Yayin Tarihi 18 Ocak, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Kosovalı Türklerin Hayat Damarlarından Biri

Kopmak Üzere!

image00118.jpg

 (Bu yük bize ağır geldi be Etem Abi)

“Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir”

Bir yazı yazarken hiç bu kadar üzüldüğümü, bu kadar kahrolduğumu, bu kadar zorlandığımı, kendimi çok tuhaf ve karmakarışık duygu ve düşünceler içinde hissettiğimi hatırlayamıyorum. Saatlerce düşündüm, sabahın ilk ışıklarıyla kendimi bir Kosovalı Türk vatandaşı olarak sorumlu ve üzgün hissettiğim için yazmaya karar verdim. Gerçek kaynaklardan haberi almış olmama rağmen bu haberin yalan olması için dualar ettim, kendimi başka düşüncelere salmak istedim, ama olmadı.

Bu yazıyı yazarken başta Prizren Nafiz Gürcialo Türk Tiyatrosu Sanatçılarından, emektarlarından, yönetici ve başkanlarından özür diliyorum. “Prizren Nafis Gürcialo Türk Tiyatrosu” kapanmak üzere!  Evet Türk dünyası, Evet Büyük Türkiye, Evet Kosovalı Türkler, Evet Türk Düşünürleri ve Aydınlarımız Balkanlarda ve Kosova’da Türklük adına atar damarlarımızdan biri de faaliyetlerini durdurma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu kelimelerle anlatılmaz, sayfalarca cümlelerle dile getirilmez çok kıymetli tiyatrocularımızın alın terleri, kendilerinden çalarak verdikleri emekleri değerini bulamadı, ama şimdi yok oluyor. Kosova’da Türkçe konuşma tehlike ve baskıları yaşanırken bu büyük sanatçılarımız halka perdelerini açmış ve Türk dilinde Kosova’nın birçok yerinde oyunlar sergilemişlerdir. Kosova’da Türk yoktur cümleleri dolanırken, Türk tiyatromuz bizleri Türkiye’deki manşetlere taşımıştır. Sanatçılarımız senelerce Kosova ve Balkan genelinde en iyi sanatçı ödüllerine layık görülmüştür. Ve yılın sanatçısı ödülünü almış değerli sanatkârlarımız bu gün işsiz dolaşmaktalar.

Hiç bitmeyen sevgi ve aşk karşılığında dur durak bilmeden, kimseden bir şey beklemeden, hayatına ve geleceğine mal olan bu eli öpülesi sanatçılarımızın, tiyatrocularımızın emekleri unutulup gidecek mi? Yanlarında getirdikleri yemeklerini tozlu sahnede yerken, gelen konukları misafir ederken aralarında topladıkları harçlıklarla masrafları gidermeye çalışan, bir ömrü Kosovalılara bir şeyler sunabilmek için çalışan kıymetli insanların emekleri, çalışmaları ne olacak?

Balkanlara, Avrupa’ya ve Türkiye’ye bizleri tanıtan, bu güçlü bağları kuran derneklerimiz ve onların yöneticileridir. Değerli Tiyatrocu büyüklerim, kardeşlerim, dostlarım siz bizlere hayatın gerçeklerini anlatmaya çalışırken, biz şimdi size tiyatro yapıyoruz. Kosova’nın birkaç bölgesinde üzerinde durulmadığı ve sistemli çalışılmadığı için Türkçe eğitim zarar görmüş, öğrenci sayısında oldukça bir düşüş yaşanmıştır (sesimizi çıkarmadık), Yeni Dönem KTM kapandı, suçlu bulmak için saatlerce internet başında durduk (sesiz kalmayı tercih ettik), Filizler TKSD faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı (yine sesiz kaldık). Şimdi sıra kimde? Yine mi hareketlenmeden, organize olmadan internet başında oturup yorumlarla mı basit bir olaymış gibi geçiştirmeye çalışacağız. Ne olur buna izin vermeyelim, bir kez olsun kavgadan uzak, dostça hep beraber bunun üzerinde duralım, kapanmasına izin vermeyelim bizim Türk Tiyatrosunun. Dilimizi, kültürümüzü yaşatmadan nasıl kendimize Türk deriz, nasıl sayımlarda Kosova Türk vatandaşı olarak kayıt yaptırırız. İlerde sormazlar mı bize, nerede dernekleriniz, nerede sanatçılarınız, nerede dilinizi, örf adetinizi yaşatıyorsunuz diye. Bunlar yok olursa kimin karşısında durup hakkımızı arayabiliriz. Biz bu derneklerle tanındık, bu dernekler sayesinde Türkiye’yi ve de birçok yeri tanıdık. Kendi imkânlarıyla değil Türkiye’yi Kosova’yı gezme sıkıntısını yaşayabilecek yüzlerce gencimiz bu dernekler sayesinde birçok yerleri gezdiler. Derneklerimiz her yerde kardeşlik, dostluk bağlarının tohumlarını ektiler. Onlar yıllar önce bu tohumları ekmese bu gün nerden bu kadar destek ve ilgi görecektir. Öyle olmasa sanatçılarımız Türkiye’de milyon tirajlı gazetelerde baş sayfadan manşet olur muydu? Bu değerleri bilelim, koruyalım, destekleyelim, birbirimize daha güçlü bağlarla bağlanalım. Senelerce halka karşı büyük işler yapmış, önemli projelere imza atmış gibi görünmeye çalışan, bunlarla övünenler nerede. Kimseler yokken bu derneklerimiz, bu tiyatromuz vardı. Geçmişimizi silip atarsak, geleceğimiz de tehlikededir. Sayımlar yaklaşırken böyle bir konu gündeme gelirse her geç bir gün bunun hesabı verilecektir. Hesap vermeyeceğim diye düşünenler varsa bizler sormasını biliriz. Bu değerli sanatçıları öldükten sonra mezarı başlarında çiçeklerle dualarla hatırlamak yerine, yanımızdayken değer gösterelim. Değerli Nafiz Gürcialo Türk Tiyatrosu emektarlar Kosovalı bir Türk olarak benim üzerime düşen bir görev varsa sahnenizin tozunu alırım, Şadırvan’da biletlerinizi satarım, dekorlarınızı sırtımda taşırım siz yeter ki var olun, bizi öksüz bırakmayın.     

 

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz,

Bakan olabilirsiniz…       

Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz.

Fakat sanatkâr olamazsınız.

(Mustafa Kemal Atatürk)

                      

Saygılarımla,

Ferdi Kovaç

http://www.kosovahaber.net/?page=2,14,4759

image0027.jpg

KOSOVA

image0035.jpg

TÜRK ŞEHRİ: PRİZREN

Paylaş:

Yorumlar

“531) KOSOVA TÜRK TİYATROSU KAPATILIYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Semih yorum tarihi 3 Şubat, 2011 22:42

    ne kadar oralardan bizi silmek isterlarse istesinler bunu başaramayacaklar.

  2. Adem DURSUN yorum tarihi 6 Şubat, 2012 20:52

    efendi bunlar bizi siler buradan dusmanin ne yapacagini tahmin edersin dost gibi gorunupte dusman olandan korkulur burada 3/4 sene sonra turk vatandasi bulunmaz sans yok yabancilar sube polislerinin altlarinda sokak sokak yabancilarin dukkanlarina baski yapiyorlar

Yorum yap