528) BİR ASIRLIK TARIM KÜLTÜRÜ YOK EDİLİYOR!

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

BİR ASIRLIK TARIM KÜLTÜRÜ YOK EDİLİYOR!

image0014.jpg

Kurucuları arasında Başbakan Erdoğan‘ın da bulunduğu İlim Yayma Vakfı‘na Halkalı Ziraat Okulu arazisinin tahsisi üzerine Genel Başkanımız Dr. Turhan TUNCER 25 Aralık 2010 günü Halkalı Ziraat Okulu önünde bir basın açıklaması yaptı. Genel Merkez Yazman Üyemiz Fatih TAŞDÖĞEN ile İstanbul Şube Yönetim Kurulu ve üyelerimizin katılım sağladığı açıklama aşağıdadır.

İSTANBUL‘DA BİR ASIRLIK TARIM KÜLTÜRÜ YOK EDİLİYOR!

Tarım eğitiminin müze okulu, kurucuları arasında Başbakan ERDOĞAN‘ın da bulunduğu İlim Yayma Vakfı‘na tahsis edildi!

İstanbul‘un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” ünvanı doğrultusunda, kentin binlerce yıllık kültürel mirasına daha da çok önem verilmesi ve sahip çıkılması gerekirken, tarım eğitimi alanında yaşayan bir müze konumundaki Halkalı Ziraat Okulu‘nu yok edecek skandal bir karara imza atılmıştır. Tarihi geçmişi 1890‘lı yıllara uzanan Halkalı Ziraat Okulu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi olarak kullanılmak üzere, 10 yıllığına İlim Yayma Vakfı‘na kiralanmıştır. Vakfın kurucuları arasında, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ gibi isimler yer almaktadır.

1890‘lı yıllarda kurulan ve ilk mezunlarını 1895 yılında veren, o dönemdeki adıyla Halkalı Ziraat Mekteb-i Alisi, 1930 yılında Halkalı Ziraat Mektebi adını almıştır. 2001-2002 Öğrenim yılından itibaren peyzaj ağırlıklı öğretim yapması uygun görülerek, Zirai Üretim İşletmesi ve Peyzaj Meslek Lisesi adıyla eğitime devam etmiş, ancak 2005 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılmış ve yerine Halkalı Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur.

Mezunları arasında baytar ve şair Mehmet Akif Ersoy, Türkiye‘de çay tarımını başlatan Zihni Derin, Tarım Bakanları Tahsin Çoşkan ve Nihat İyriboz, Devlet Bakanı Ali Rıza Erten, Devlet ve Milli Eğitim Bakanı Şevket Raşit Hatipoğlu, İçişleri Bakanı Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu gibi birçok ünlü kişi olan Halkalı Ziraat Okulu, bir asırlık hizmetleriyle tarım sektörünün gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Ancak bugün tarihi işlevi göz ardı edilerek yok edilmek istenmektir.

24.4.2010 tarih ve 27561 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren 5981 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu‘nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile İlim Yayma Vakfı tarafından “Sabahattin Zaim Üniversitesi” adlı bir vakıf üniversitesi kurulmasına imkan sağlanmıştır. Yasaya göre üniversite, “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi,  İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü”nden oluşacaktır. Tarımsal eğitimin başladığı bu mekanda ziraatle ilgili bir birimin adı dahi geçmemektedir. Kaldı ki bu alan birçok bitki materyalinin ülkemize getirilerek coğrafyamıza ilk olarak adapte edildiği alan konumundadır ve halen bu bitkisel çeşitler varlığını bu alan üzerinde devam ettirmektedir.

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, 8.11.2010 tarihinde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi‘nin eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere Halkalı Ziraat Okulu‘nun 357.200 dekar (357.200.000 metrekare) yüzölçüme sahip kısmını, 10 yıllığına İlim Yayma Vakfı‘na tahsis etmiştir. Yapılan protokol hükümlerine göre, Halkalı Ziraat Okulu için ilk 5 yıl aylık 20 bin TL, ikinci 5 yıl da aylık 40 bin TL kira bedeli alınacaktır. “Faizsiz bankacılık” teziyle adını duyuran Prof. Dr. Sabahattin Zaim‘in adını alan Üniversitenin 2011-2012 yılında eğitime başlayacağı belirtilmektedir.

1973 yılında kurulan İlim Yayma Vakfı‘nın kurucuları arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Kabinesinden Mehmet Aydın, Ahmet Davutoğlu gibi Bakanların yanı sıra eski bakanlar Kemal Unakıtan ve Ali Coşkun, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve kardeşi Korkut Özal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gibi isimler yer almaktadır.

Tarım eğitiminde bir çınar niteliğinde olan Halkalı Ziraat Okulu‘nun, vakıf üniversitesine dönüştürülerek gelecek nesillerimize örnek olacak tarihi kimliğinin yok edilmesi kesinlikle kabul edilemez!..

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, siyasi çevreleri bu konuda duyarlı davranmaya çağırmaktadır. Yapılan tahsis işlemi iptal edilmeli ve Halkalı Ziraat Okulu‘nun misyonuna uygun şekilde bir müzeye çevrilerek korunması ve hatta tarım eğitimi için önemli bir merkez olacak şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır.

ODA‘mız bunun dışındaki tüm girişim ve işlemlere karşı, hukuki platformlar da dahil olmak üzere gerekli mücadeleyi yürütmeye kararlıdır.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Dr. Turhan TUNCER

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=15475

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap