519) MAHİR KAYNAK’IN WİKİLEAKS İDDİASI

Yayin Tarihi 30 Kasım, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Mahir Kaynak`ın Wikileaks iddiası

image00150.jpg

ABD hükümetinin durumu yönettiğini anlatan Mahir Kaynak, “ABD bu yolla Dünya kamuoyuna söylemek istediği sözleri söylüyor” dedi.

Eski MİT`çi Mahir Kaynak, dünya gündemine düşen Wikileaks internet sitesinin ABD`nin gizli belgelerini yayınlamasıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulunurken ABD`nin bu işte ne gibi hesap peşinde koştuğunu söyledi.

Eski MİT mensubu Mahir Kaynak, dünyanın gündemine oturan ABD`nin gizli belgelerinin ABD hükumetinin izni ve haberi olmadan yayınlanmasının imkansız olduğunu söyledi.

Kaynak, ABD hükümetinin bu yolla rahatsızlık duyduğu konularda dünya kamuoyunu ve liderler yönlendirmeyi amaçlamış olabileceğini söyledi.

Gizlilik derecesi yüksek ve bu türden belgelerin değil Amerika dünyanın hiçbir yerinde yayınlanmayacağını belirten Mahir Kaynak, “Eğer bunlar yayınlanıyorsa onlara gizli demenin bir manası yok. Burada süreç şöyle ilerler, önce belgeler üzerinde gizlilik kaldırılır. Ondan sonra bunun kamuoyuna istedikleri gibi yansımasını sağlarlar.” dedi.

Bu türden gizli bilgileri sızdıranların hapse atılacağını hatta idama mahkum edileceğini söyleyen Kaynak, “Öyle olmasa casusluk diye bir şey kalmaz.” dedi.

ABD hükümetinin durumu kendisinin yönettiğini anlatan Kaynak “ABD bu yolla Dünya kamuoyuna söylemek istediği sözleri söylüyor.”

“ABD ERDOĞAN`DAN DEĞİL, DIŞİŞLERİ BAKANI`NDAN RAHATSIZIZ DİYOR”

Belgelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ı övücü bazı sıfatlar yer aldığını ve `Başbakandan şikayetçi değiliz. Onun Türkiye`de şeriat devleti kurma gibi bir amacı yok. Ama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu`nun politikasının yanlış olduğu” mesajını verdiğini belirten Kaynak, “ABD Türkiye`nin şu anda üstlendiği dış politikadan rahatsız. Bunun altında belki başka bir hesap arıyor. Görünüm bu olmakla beraber anti-amerikan bir çizgi hissetmiş olabilir.”

Belgelerin bir kısmının gerçek bir kısmının ise sonradan eklenmiş olabileceğini söyleyen Kaynak, “Amaçları dünya kamuoyunu yönlendirmek. Birçok ülke hakkındaki rahatsızlıklarını bu yolla dile getirmektir.”

Kaynak: CİHAN

Paylaş:

Yorumlar

“519) MAHİR KAYNAK’IN WİKİLEAKS İDDİASI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. kadriye uzlu yorum tarihi 12 Aralık, 2010 16:18

    her ne olursa olsun wikileaks gerçekleri yazdı… gerçeklerden açıklandı… artık herkes vicdanı ile başbaşa… kimse bunlardan haberimiz yoktu* diyemeyecek…

Yorum yap