506) MACARLARIN OSMANLI’YA BİLİNMEYEN YARDIMI

Yayin Tarihi 15 Kasım, 2010 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Macarların Osmanlı’ya bilinmeyen yardımı

image00122.jpg

Macarlar da Osmanlı-Rus Savaşında Osmanlı Devleti’ne yardım göndermiş.

Osmanlı Rus savaşı’nın başlaması üzerine Macaristan’ın Peşte ve birçok şehrinde Macar halkı Osmanlıya yardım göndermek yardım organizasyonları tertip ederek, gençler Osmanlının yanında savaşmak için elçiliğe müracaat etmişler.

Macar gazetelerinde geniş yer verdiği haberlerde Macar halkı ile Osmanlı halkı arasındaki benzerliklilere dikkat çekilerek Macar gençlerinin de Rusya’ya karşı Osmanlı’nın yanında savaşmak için pek çok Macar’ın Osmanlı Peşte Şehbenderliği’ne başvurduğu belirtilmektedir.

image0025.jpg

Şehbenderlikte pasaport ve vize işlemlerinde bürokratik sorunlar yaşanması üzerine gençlerin bir gösteri yaparak gerekirse harp sahasına yayan olarak gidecekleri müşterek düşman Rusya’ya karşı Osmanlı ordusuyla yan yana savaşmaktan şeref duyacaklarını beyan ederek Hariciye nazırlığına ulaştırması için Peşte şehbenderliğine mektup bırakmışlardır.

Abdülkerim Paşa’ya yazılmış Fransızca bir mektupta ise Osmanlı ordusuna mali destek sağlamak için çeşitli kuruluşlar tarafından yardım organizasyonları ve konserler düzenlendiği belirtilmekte elde edilen gelirlerin Peşte şehbenderliğine teslim edildiği ifade edilmektedir.

DÜNYA BÜLTENİ

image0034.jpg

image004.jpg

image005.jpg


Paylaş:

Yorumlar

“506) MACARLARIN OSMANLI’YA BİLİNMEYEN YARDIMI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. SADIK DEMİRKAYA yorum tarihi 24 Kasım, 2010 17:56

    MACARLARI 7 BOY OLDUĞU 2 SİNİN ÖZBEÖZ TÜRK SOYU OLDUĞU VE PEK ÇOK YER İSMİNİN TÜRKÇE OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR.
    BENCE ÇOK FAZLA ORTAK NOKTAMIZ VAR.
    DAHA CİDDİ ARAŞTIRILMALI.

Yorum yap