432) KAZAKİSTAN’DA “ATATÜRK” HEYKELİ AÇILIŞI

Yayin Tarihi 12 Ekim, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

KAZAKİSTAN’DA ATATÜRK HEYKELİ AÇILIŞI

 

image00124.jpg

 

ASTANA – Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, başkent Astana`da yaptırılan Atatürk heykelini açılışını yaparak, “Atatürk, Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderdir”  dedi. Kazak ve Türk milletlerinin ortak tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu belirten Nazarbayev, Türk devleti ile Kazakistan devleti arasında sıcak bir ilişki bulunduğunu, aynı şekilde Kazak ve Türk halklarının birbirine karşı büyük sevgi beslediğini söyledi.  

Esil(Yeşil)  Nehri`nin kıyısına yaptırılan Atatürk heykelinin açılışına katılan Türkiye`nin Kazakistan Büyükelçisi Atilla Günay da Türk ve Kazak milletlerinin kardeşliğine dikkati çekerek, Atatürk`ün 1933 yılında dünyadaki dengelerin bir gün değişeceğini ve Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığına kavuşacağını ifade ederek, bu günlere Türkiye Cumhuriyeti`nin hazır olması gerektiğini söylediğini, Türkiye`yi yönetenlerin de bu vasiyete riayet ettiğini belirtti. Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da katıldı. (09.10.2009)

image0025.jpg

Atatürk heykeli Kazakistan Kültür Bakanlığı tarafından inşa edildi. Heykeli Kazak heykeltıraş Bakıtjan Abişev yaptı. Heykel 4 metre 40 santimetre boyunda, 5 ton 500 kilogram ağırlığında. Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği’nin yanındaki parka dikilen heykel için yaklaşık yarım hektar yer tahsis edilmiştir.

YENİDEN ERGENEKON YORUMU:

Nazarbayev 10 Aralık 2007’de heykelin yaptırılması için hükümete kanun çıkartmıştı. Nazarbayev açılış konuşmasında Atatürk, Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderdir” ifadesi ile tüm Türk Dünyasına ve Batılı ülkelere mesaj vermiştir… Bu açıklama; dostlara moral, düşmanlara zehir olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci Cumhurbaşkanı Atatürk için yapılan bu açılışa Kazakistan en üst seviyede katılımda bulunmuş, Türkiye ise, Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve Büyükelçilik seviyesinde temsil edilmiştir…

Neden?

Yılmaz KARAHAN  

Paylaş:

Yorumlar

“432) KAZAKİSTAN’DA “ATATÜRK” HEYKELİ AÇILIŞI” yazisina 10 Yorum yapilmis

 1. attila öztürk yorum tarihi 13 Ekim, 2009 00:46

  nedenmi?
  Türk’lük şuuru yok
  bu neden herşeye yeter anlayana..

 2. Necmiye Güneş yorum tarihi 13 Ekim, 2009 08:47

  Çünkü,Türkiye’den ATATÜRK ismi unutturulmaya çalışılırken,Türk Cumhuriyetlerinden sahip çıkılması,bazı kişiler için hoş olmamıştır.(Bizim için verilen değer,”temsil edilen kişiler seviyesinde” öylesine bir kişi gibi anlam çıkarmak lazım.)Bu zihniyetteki kişiler bütün heryeri zaptettiler ama gönülleri hapis etmek kolay olmayacaktır.Ne ilginçtir ki,Türkiye Cumhuriyetini ve ATATÜRK’ü aynı anda AB kılıfında içden ve dıştan yıkmak için büyük savaş verilmektedir.Bunu görmeyen insanlara diyecek hiç bir sözüm yok.

 3. Onur YILMAZ yorum tarihi 13 Ekim, 2009 09:37

  Neden mi ?

  Çünkü o dinsizlerin Atatürk’ü değiL.
  Onlarin Atatürk’ü Saidi dürzü, ve Fetoş Gülen (ağlayan)dir. Bakin bakalim onlarin heykelini dikeceklerdi ki 5 milyon katılırdı… …

 4. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 13 Ekim, 2009 21:59

  ÇÜNKÜ ;
  GAFLET, DELALET VE HATTA “HIYANET” İÇİNDEDİRLER.
  ÇÜNKÜ :
  TÜRKLÜK GURUR VE ŞUURUNDAN,İSLAM AHLAK VE FAZİLETİNDEN YOKSUNDURLAR.
  ÇÜNKÜ ;
  ATATÜRK’Ü SEVMEK,BİR VİCDAN MESELESİDİR.
  ÇÜNKÜ :
  ATATÜRK’Ü SEVMEK….İBADETTİR….

 5. Necdet Ekici yorum tarihi 14 Ekim, 2009 21:07

  Neden mi????
  Atatürke ihanet ilk günlerden başladı.Üstelikde cevresindeki en yakınları tarafındam.Özellikle 1950 yılından sonra basamak basamak bu hale gelindi.Hatta bazı meşhur ,Özellikle ÖZAL gibi kişiler TÜRKİYE CUMHURİYETİ isminden rahatsız olduklarını,Onun yerine adının ANADOLU federe,veya NETEKİM PAŞA gibilerde FEDERASYON kurulmasını,DEMİREL gibilerde DOĞU SINIRI değişmeli,Dostumuz ABD ve AB de Kürdistan,Ermenistan, açılımı istiyor
  En doğrusu.Bizler Ne kadar Türküz?????Ne kadar Atatürkcüyüz????Aslında gencliğe hitabeyi yüksek sesle okumalıyız.

 6. adnan ufuk turan yorum tarihi 27 Aralık, 2009 03:32

  Atatürk bize ne demişti? “Başınıza getirdiğiniz insanların kanındaki mevcudiyete dikkat edin”… Nursultan Nazarbayev takdire şayan bir başkan Rabbim onu kötülüklerden korusun ve muvaffakiyete erdirsin bu çalışması bizleri son derece duygulandırmıştır Allah razı olsun.bir gün çin seddinde buluşmak ve ülkümüzü gerçekleştirmek temennisyle haydin Turan’a

 7. Hakan kaşkay yorum tarihi 29 Ocak, 2010 02:15

  çok guzel soru
  neden?
  orada hem Turkiyenin cumhurbaşkani hem de başbakani olmaliyidi.
  bu yazidan çok hoşlandim
  ***
  nedenmi?
  Türk’lük şuuru yok
  bu neden herşeye yeter anlayana
  ***

 8. aziz kazak yorum tarihi 10 Şubat, 2010 07:40

  bizim baskan bi turk hayrani. biraz miletcide.
  mesala almatida turgut ozal cadesi var.
  turkistan sehrinin 1500 yiligina sizin baskan sezeri nerdeyse zorla getirdi.
  simdi bana birisi cevap versin neden ataturk turkistan devletinin baskani mustafa sokaya sahip cikmiyo. hata yas turkistan dergisini turkiyede yasklio. hata poloniya bi ara m.sokaya mas bagliyo.
  orta asiya halklarinin sugunde olan liderlerinin hicbirine sahip cikmayi birakin temaslara bile rastlamadim. hep bati memleketler komunizimnen dolayi sahiplenmisler.
  simdi ataturk ne kadar turk halklarini seviyordu ?

 9. bahri koca yorum tarihi 18 Nisan, 2010 16:10

  nedeni ortada bizi yönetenlerin Türk ve Müslüman olmamaları.bu olayı ilk defa sizden duyuyorum ilginiz için teşekkürler

 10. şahap özdemir yorum tarihi 23 Temmuz, 2012 01:33

  Mustafa ÇOKAY, Türkiye de sadece beş ay kadar kalmıştır. Mücadelesini Fransa da yaşayarak sürdürmüştür. Yaş Türkistan dergisini ise berlin de yayınlamıştır. Yaş türkistan dergisinin türkiye de yasaklanması söz konusu değildir. Tam tersi ilk on cildi milli kütüphanede, önemli belgeler kabilinden değerlendirilerek muhafaza altına alınmıştır. Fakat bunların sekiz tanesi maalesef kaybolmuştur. Rahmetli Mustafa ÇOKAY ı bütün türk milliyetçileri her zaman desteklemişlerdir. e nbüyük türk milliyetçisi olan Mustafa kemal ATATÜRK te her türk milliyetçisi gibi desteklemiştir. Fakat o dönemlerde enerjisini başta Hatay meselesi olmak üzere diğer konulara da ayırmak zorunda olduğu için Rahmetli Mustafa ÇOKAY a gösterdiği ilgi pek bilinmemektedir.Ayrıca dönemin uluslararası siyasi konjonktürüne ve dengelerine göre bazı şeylerin gizli kalması milli menfaat icabıdır.

Yorum yap