407) OSMANLI ROBOTU

Yayin Tarihi 20 Haziran, 2009 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Dünyayı şaşırtan Osmanlı robotu

Sultan 2. Abdülhamid’in Japonya’ya 1889 yılında robot hediye ettiği ortaya çıktı.

İnsan şeklinde tasarlanan ve ismi ‘Alamet’ olan robotun özelliği ise sema edip yarım metre yürüyebilmesi ve her saat başı ezan okuyabilmesi…

Osmanlı’nın son dönemine damgasını vuran Sultan 2. Abdülhamid Han’ın, günümüzde teknolojiye öncülük eden Japonya’ya 1889’da robot hediye ettiği anlaşıldı. İnsan şeklinde tasarlanan ve ismi ‘Alamet’ olan robotun özelliğinde ise yok yok. Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in arşivinde yer alan Alamet’in orijinal fotoğrafları Yıldız Sarayı yangınında zarar görmüş. Ancak fotoğrafın kalan parçaları bile 120 yıl sonra ilk kez gündeme gelen bu ilginç olayı anlatmaya yetecek cinsten.

GONG YERİNE EZAN SESİ

Sultan Abdülhamid’in çağdaşı olan Japon İmparatoru Meji’nin yeğeni Prens Komatsu’nun, gemiyle İstanbul’a gelişi ve Sultan’a çeşitli hediyeler getirmesiyle başlıyor bu ilginç tarihi olay. Sarayda ağırlanan prensin ardından 1889’da İstanbul’a özel elçiler gönderen Japon İmparatoru, Sultan Abdülhamid’e Japonya’nın en büyük alameti olan, Büyük Krizantem Nişanı’nın da içinde bulunduğu çeşitli hediyelerle beraber bir mektup yollar. Japon İmparatoru mektubunda Abdülhamid Han’dan, İslâm dini, ilim ve teknolojik gelişmeler, vakıflar, hayır kurumları gibi konularda Japonca veya Fransızca bilgiler gönderilmesini rica eder.

Abdülhamid Han, saat mekaniğini çok iyi bilen ve aynı zamanda Yeni Kapı Mevlihânesi saat sanatkârı Musa Dede’den daha önce hiç yapılmamış, eşi benzeri olmayan, teknolojik bir saat yapmasını ister. Derviş Dede bir fikir ortaya atar ve “Bu saat Semâzen şeklinde olsun. Her saat başı kollarını açıp semâ etsin ve gong çalsın” der. Sultan Abdülhamid Han projeyi inceledikten sonra, gong yerine robotun her saat başı ezan okumasını ister. Oktan Keleş, robotun yapımından kısa bir süre önce icat edilen gramafon sayesinde ses kaydı alınabildiğini söyledi.

ALAMET ARADA KAYNADI

Ertuğrul Firkateyni’yle Japonya’ya gönderilen Alamet’in şimdiye kadar duyulmamasının belgelerdeki eşanlamlı ifadelerden kaynaklandığını belirten Keleş, “Tarihi kayıtlarda ‘Osmanlı nişanları, hediyelerle beraber Japon İmparatoru’na takdim edilmiştir” şeklinde geçiyor. Osmanlıca nişan kelimesiyle ve robotun ismi olan ‘Alametí kelimesinin eş anlamı olduğu için robot olan Alamet adeta araya kaynamış” diyor.

Sultan Abdülhamid Han asrın teknoloji harikası bu eseri, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve nişanlar ile beraber Japon İmparatoru’na göndermişti. Firkateyn dönüş yolunda 450 mürettebatıyla birlikte batmıştı.

120 YIL ÖNCEKİ BULUŞ

Keleş yapılan robotun özelliklerini şu şekilde sıraladı: “Semâzen şeklinde, normal bir insan boyuna yakın, saatli bir robot. Kaideye oturtulmuş gövdesi; saat başı semâ ediyor, bu esnada kollarını açıyor, gümüş levhalardan yapılmış etekleri açılıyor ve aynı anda ezan okuyor. Tüm bunları yaparken yarım metre yürüyor, hem dönüyor ve ezan bitince de tekrar yarım metre geri giderek yerine dönüyor; kollarını ve eteklerini indiriyor. Robotun tamamı gümüş ve altın kaplamadan yapılmıştı. Robotun arka kısmında kurma yeri mevcuttu ve yedi günde bir kuruluyordu.”

DÜNYA BÜLTENİ

image00138.jpg

image00214.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“407) OSMANLI ROBOTU” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. hilmi bilir yorum tarihi 20 Haziran, 2009 12:30

  Bunu ilk kez duyuyor ve okuyorum … çok da şaşkınım … araştırılması gerekir.. selamlarımla

 2. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 20 Haziran, 2009 18:36

  Hatay’da 4.5 şiddetinde deprem
  Yorum yaz

  Deprem erken uyarı merkezi
  Hazır olun Ayın 13 ünde uyardığım yerin öncüsü bu sabah geldi. 6 Mağnitüdlük. Depremde yakında gelecek. Kıskanç bilimsel geçinen kuruluşlar önceki yazımı korktukları için sildiler. İşte öncüsü-MAP 4. 6 2009/06/17 04:29:18 36. 097 35. 933 43. 8 CENTRAL TURKEY Güneş tutulması depremmleri başlığı altında sizlere bildirmiştim. www. depremerkenuyari. com hillekar ve kıskanç geriçi kuruluşları hep birlikte yok edeceğiz. . . sevgi ve saygılarımla. Bölge halkı dikkatli olsun.

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 21 Haziran, 2009 12:20

  Bize güven veren neyimiz varsa saklanıyor.
  Hani; “Göçebeyiz ya”
  Göçebe toplumun bu tür şeylerle alakası olamaz.
  Halt etmişler.
  İnsanlığın medeniyetini başlatan bu millet…
  İlk yazıyı icat eden bu millet…
  sibiryanın suyunu asya çölünün altından geçirerek Turfan şehrinde turfanda yetişriren bu millet…
  Robot meselesini yeni öğreniyorum; ama şaşırmadım.

 4. Zorlu yorum tarihi 26 Haziran, 2009 17:02

  Allah Allah Şu işe bak neden saklamış bunu bu güne kadar başımızdakiler yoksa tarihçilerimizin hepside şehitmi olmuştu ?

 5. TUNCAY TANGUR yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 00:43

  tek kelime ile harika ve uğraşı gerektiren,özveri gerektiren çalışmalar yapıyorsunuz . çalışmalarınızı takdir ediyor başarılarınızın devamını diliyorum .tüm yeniden ergenekon üyeleri ve çalışanlarına kolay gelsin diyorum.Allah a emanet olun

 6. recep gök yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 03:01

  ilk defa duydum ve bunu bu güne kadar milletten neden gizlendiğinide anlamadım

Yorum yap